Na zabawę karnawałową czekali wszyscy uczniowie szkoły nr 1 w Strzelinie. Zdjęcie przedstawia klasę VII z roku szkolnego 1964/65

Akcja przywracania historii szkole nr 1 w Strzelinie trwa i przynosi pierwsze efekty. Pojawiają się nowe dokumenty i zdjęcia, a także wspomnienia. Zorganizowany został też ciekawy konkurs.

Apel grupy byłych uczniów pierwszej strzelińskiej szkoły o przywróceniu jej historii spotkał się ze sporym zainteresowaniem. Coraz więcej osób udostępnia posiadane fotografie, pojawiają się też ciekawe dokumenty, które przybliżają dawne czasy.
Sporo dzieje się na facebookowej stronie „Warte ocalenia - zdjęcia naszych rodziców, dziadków, powojennych mieszkańców”, prowadzonej przez panią Violettę Misę-Pachut. Pojawiają się tam unikatowe zdjęcie, które wywołują mnóstwo wspomnień, opisanych w komentarzach.
Szkoła nr 1 żyła nie tylko nauką. Pan Leszek Szymkowski udostępnił kapitalne zdjęcia z roku szkolnego 1964/65 ze szkolnej zabawy choinkowej. Wcześniej klasa VII zaprezentowała „Choinkowe przedstawienie”, które przygotowała pod kierunkiem wychowawczyni, Marii Chmielnickiej.
W szkole funkcjonował uczniowski sklepik, w którym można było zaopatrzyć się w niezbędne uczniom rzeczy, np. dropsy. Co ciekawe, uczniowie nie tylko prowadzili sklepik, ale także zaopatrywali go, oczywiście, pod opieką nauczycieli.

Uwaga konkurs!
Apel o pomoc w przywracaniu historii szkoły jest wciąż aktualny. Jeśli ktoś z twojej rodziny, znajomych czy przyjaciół chodził do tej szkoły, to powiedz mu o tej akcji i poproś, żeby podzielił się wiedzą lub opowiedz, co pamiętasz z opowieści osób, które już odeszły. To też jest cenne. Być może w domu masz jakieś zdjęcia nauczycieli, uczniów czy inne ciekawe dokumenty – udostępnij je do zeskanowania lub sfotografuj i prześlij.
Każda informacja jest cenna w rzetelnym opracowaniu historii szkoły nr 1 w Strzelinie. Informacje można przekazywać do sekretariatu Zespołu Szkół Ogólnokształcących (ogólniak) lub na maila: wandoczka@gmail.com.
Ale to niejedyna możliwość! Strzeliński Ośrodek Kultury, który też włączył się do poszukiwań, ogłosił konkurs „Szkolna historia nasza i naszych dziadków”, nad którym patronat sprawują Burmistrz Miasta i Gminy Strzelin oraz Starosta Powiatu Strzelińskiego. Konkurs jest przeznaczony nie tylko dla obecnych uczniów, ale i osób, które chodziły do szkół w gminie Strzelin i chciałyby podzielić się swoimi wspomnieniami. Regulamin jest dostępny na stronie SOK.
Głównym celem jest przypomnienie i upowszechnienie historii strzelińskich szkół i gminy Strzelin. Być może część prac będzie wykorzystana w przygotowywanej monografii szkoły nr 1.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj również