Na V sesja Rady Miejskiej Strzelina, radni przyjęli uchwałę ws. zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej w Nieszkowicach. Jedną z kwestii poruszanych na ostatniej sesji był wybór delegatów reprezentujących gminę Strzelin w Stowarzyszeniu Inicjatyw Społeczno-Gospodarczych w Strzelinie.
W jej skład weszli: Dorota Pawnuk, Tomasz Głowacki, Tadeusz Janda oraz Magdalena Piotrowicz. Powołano także Radę Społeczną Samodzielnego Publicznego Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego w Strzelinie na kadencję 2015-2019. Radę tworzyć będą: Dorota Pawnuk, Norbert Raba, Elżbieta Kasprzyszak, Iwona Kowalska i Magdalena Siedlarz.
Radni bez dyskusji i w większości jednogłośnie przyjęli kolejnych 6 uchwał.
Czy to ma sens?
Gmina ma zamiar nieodpłatnie nabyć od PKP część nieczynnej linii kolejowej nr 304 relacji Małujowice-Strzelin. Treść uchwały przedstawiła Magdalena Dziadzio z Wydziału Nieruchomości, Urbanistyki i Rolnictwa. Radny Artur Gulczyński pytał, na jakie środki transportu chce się przeznaczyć ten odcinek. W odpowiedzi usłyszał, że docelowo mają powstać tam ścieżki rowerowe.
O koszta poniesione przez gminę w ramach utrzymania części linii kolejowej oraz o ewentualne wydatki związane z późniejszym zagospodarowaniem jej na ścieżki rowerowe pytał radny Marek Horodyski. Dziadzio mówiła, iż na razie nie robiono żadnych kosztorysów. Wiadomo jedynie, że gmina przejmuje prawo użytkowania wieczystego, z którym wiązać się mogą opłaty roczne.
Radny Piotr Litwin mówił z kolei, że przyjęcie tej uchwały jest bezsensowne. Pytał retorycznie, po co gmina ma wydawać pieniądze na użytkowanie wieczyste, skoro nawet nie ma środków na zagospodarowanie tego odcinka.- Namawiam, byśmy dzisiaj tę uchwałę odrzucili. - sugerował Litwin.
Częściowo z przedmówcą zgodził się radny Stanisław Furdykoń. Przypomniał jednak, że aby móc starać się o jakiekolwiek dofinansowanie, należy być w właścicielem lub dzierżawcą. - Odrzucając tę uchwałę, pozbawiamy się możliwości starania się o ścieżki rowerowe - powiedział.
Piotr Litwin nawiązał do innej umowy podpisanej z PKP (nieodpłatne przejecie nieczynnej linii kolejowej łączącej gminy Strzelin i Kondratowice). Sprawa potoczyła się zupełnie inaczej, niż PKP obiecywało. Radny Gulczyński chciał wiedzieć, czy odbyły się rozmowy z innymi gminami na ten temat. Ta linia kolejowa ciągnie się bowiem aż do granicy z Czechami. Magdalena Dziadzio potwierdziła rozmowy, w których ościenne gminy zrezygnowały z tego przedsięwzięcia (chodzi o gminy Przeworno, Otmuchów oraz Kamiennik).
Również radny Michał Ostrowski namawiał do przyjęcia uchwały.
- Projekt kolejnej uchwały dotyczy szczególnego terenu, należącego do wałbrzyskiej strefy inwestycyjnej, pozwalającego skomunikować ul. Okulickiego (…) i ul. Wrocławską - wspomniała burmistrz Dorota Pawnuk.
W wyniku głosowania uchwała uzyskała akceptację większości radnych. RM pozytywnie zaopiniowała również pozostałe uchwały. Na koniec radni głosowali jeszcze ws. ponownego przeliczenia głosów do Rady Sołeckiej Sołectwa Gęsiniec. Rada powierzyła to zadanie komisji rewizyjnej. Relacja z posiedzenia komisji w tej sprawie znajduje się na str 22.
Pytanie za pytaniem
W punkcie „Interpelacje i zapytania” radni zalali burmistrz pytaniami. Piotr Litwin chciał wiedzieć, ile dokładnie będzie kosztować użytkowanie wieczyste przejętej linii kolejowej relacji Małujowice-Strzelin. Odpowiedź radny otrzyma na piśmie.
Jerzy Wójcikiewicz zwrócił uwagę na zły stan techniczny kładki między Osiedlem na Skarpie, a Szkołą Podstawową nr 5. Burmistrz mówiła, że zadanie to jest uwzględnione w budżecie na rok 2015, a prace mają się rozpocząć w okresie wakacyjnym. Ponadto radny alarmował, by straż miejska zwróciła większą uwagę na plac zabaw w dużym parku, gdzie nagminnie przesiadują pijący alkohol ludzie.
O wyczyszczenie rowu przy rzeczce Młynówce pytał radny Horodyski. Zarządcą tego terenu jest Dolnośląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych, do którego gmina zwróci się z takim zapytaniem.
Następnie głos zabrał Stanisław Furdykoń, pytając o zadanie pod nazwą: budowa ul. Energetyków w Strzelinie i czy projekt przewiduje przebudowę skrzyżowania ul. Borowskiej z drogą do Pęcza Pawnuk odpowiedziała, że pod tym względem nic się nie zmieniło i gmina wciąż jest na liście rezerwowej, na drugim miejscu. Jeśli chodzi o skrzyżowanie, projekt przewiduje jedynie przebudową drogi gminnej, natomiast odcinek ze skrzyżowaniem jest pod zarządem powiatu.
Radny Damian Serwicki nawiązał do wniosku złożonego przez Radę Seniorów o udostępnienie jakiegoś lokum na potrzeby osób starszych. Chciał wiedzieć, czy udało się znaleźć takie pomieszczenie. Podobny wniosek złożył rok temu UTW. Burmistrz planuje, by na ten cel przeznaczyć jedno z pomieszczeń przy ul. Mickiewicza.
Natomiast radny Litwin nawiązał do porozumienia z powiatem strzelińskim, które ma być podpisane w celu rozpoczęcia budowy chodnika w Szczawinie (fundusze na projekt są przewidziane w budżecie gminy na bieżący rok). Radny pytał na jakim etapie jest cała sprawa. Pawnuk poinformowała, że porozumienie już jest podpisane przez starostę.
O wymianę wodociągów na ul. Szybalskiego pytał w dalszej kolejności radny Julian Kaczmarek, a o zmianę organizacji ruchu na ul. Bolka I Świdnickiego do skrzyżowania z ul. Dzierżoniowską, radny Gulczyński.
Ostatnie zapytanie złożyła radna Dobucka, o skład powołanej 26 stycznia Społecznej Komisji Mieszkaniowej. Odpowiedź otrzyma również na piśmie.
UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.
RE: Szkoła do likwidacji
Dst001 powiedziała : .... już byli w ogródku, już witali się z gąską......RE: Szkoła do likwidacji
Dst001 powiedziała : tak, to pandemia w sferze publicznej i prywatnej a bakterie dziwią się że same zdychają jak ukatrupią swojego żywiciela. winne będą tradycyjnie zabory/komuna/kryzys2008 ( niepotrzebne skreślić)sz do likwidacji
Przyczyną likwidacji szpitala jest szkodliwy wirus i bakterie pasożytnicze, które się zagnieździły w szpitalu.RE: Szkoła do likwidacji
Dst001 powiedziała : przyczyną upadłości jest fakt, że wszystko co państwowe pada, nie jest konkurencyjne, stanowi "zakład pracy" a nie konkurującą na rynku firmę. szpital praktycznie nie miał konkurencji a upadł. pielęgniarki niczym hieny rzuciły się na konającą ofiarę aby zjeść ekonomiczne ścierwo póki ciepłe. całemu personelowi szpitala przypomnę staropolskie przysłowie, jak sobie pościelesz tak śpisz. ci którzy wspierali protest pielęgniarek mogą się teraz leczyć kodeksem pracy.szkoła do likwidacji
Czy uważasz, że przyczyną ogłoszenia upadłości szpitala jest ostatni protest pielęgniarek? Przecież przez lata oszczędzano na ich pensjach, to gdzie te pieniądze?Upadłość z przyczyn ekonomicznych ma inne przyczyny.RE: Szkoła do likwidacji
ufka powiedziała : no to trzeba się teraz pospieszyć się z podwyżkami. 100 upadłych kobiet czeka na podwyżki. . nowego miejsca pracy dla protestujących to i tomograf nie znajdzie. protestujący mogą się zatrudnić w związkach zawodowych, w zusie , w fiskusie, w inpekcji pracy w telewizji i w partii pracy.RE: Szkoła do likwidacji
szkoła do likwidacji powiedziała : Szkołę likwiduje gmina. Ciekawe, że przed wyborami tegi nie mówiono.A szpital ogłosił upadłość.Dst 001
To szkoła do likwidacji czy szpital? Już się pogubiłem.