ZNAJDŹ NA STRONIE

 

Przedstawiciele szkół zapoznali się z ofertą placówek ponadgimnazjalnychW Strzelinie odbyła się konferencja, której celem było zaproponowanie uczniom wybierającym się do szkół ponadgimnazjalnych, jak najlepszej oferty. Jak się okazuje, szkoły w naszym powiecie przygotowały kilka nowych kierunków, a niektóre z nich wydają się bardzo interesujące i nowatorskie. Niestety, były też i złe informacji, a dotyczyły demografii. Liczby przerażają.
W piątek 26 lutego, w auli Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelinie (budynek Technikum przy ul. Staszica) odbyła się konferencja dotycząca kierunków kształcenia w powiecie strzelińskim w roku szkolnym 2016/2017. Zorganizowano ją już po raz VIII z myślą o dyrektorach i przedstawicielach gimnazjów. Współorganizatorami byli dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych, którzy obszernie i szczegółowo zaprezentowali oferty swoich szkół. Konferencję prowadziła dyrektor Powiatowego Centrum Dydaktyki Krystyna Kubów. Uczestniczył w nim także wicestarosta Aleksander Ziółkowski, który podczas swojego przemówienia zaznaczył, że bardzo ważne są działania mające na celu sprostanie wielorakim korzyściom. - Szkoły zorganizują nabory takie, aby mieć oddziały, klasy i tętnić życiem, uczniowie dostaną takie zawody, które potem na rynku pracy usytuują ich w ten sposób, że znajdą miejsca pracy i samorząd, który to finansuje nie zbankrutuje z tego powodu i będzie mógł finansowo funkcjonować. Jeśli uda się te trzy interesy pogodzić, to będzie po prostu pewien ideał(...) trzeba rozwiązywać problemy, które przed nami stoją - mówił Ziółkowski. Wspomniał także, że w tym roku, według szacunków, absolwentów gimnazjów w naszym powiecie będzie najmniej w historii - 381 (dla porównania w ubiegłym roku około 450).
Następnie Janina Siarkowska - Smok (szkolny doradca zawodowy i nauczyciel) mówiła o tym, że rynek pracy nieustannie się zmienia. Młodzież staje przed trudnym wyborem, a kluczem do sukcesu jest pomoc w trafnym wyborze zawodu. Podkreśliła, że system edukacji powinien wyposażyć uczniów w narzędzia, dzięki którym będą mogli sprawnie poruszać się wśród zmian i że należy przekazać umiejętności wymagane w XXI wieku, czyli myślenie krytyczne, umiejętność tworzenia i wyszukiwania, a także umiejętność planowania i elastyczność na zmiany. Przedstawiła także dekalog doradcy zawodowego.
W dalszej części wywiązała się dyskusja, w której dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Elżbieta Kasprzyszak zwróciła uwagę zebranym, że dzieci i młodzież uczone są pod kątem egzaminów zewnętrznych (wynika to z reformy, nie ze złej woli nauczycieli). Powinno się zatem odchodzić od nauczania niepotrzebnych definicji, stawiając na kreatywność. - Należy kształcić się w kierunkach przyszłości, to jest ścisłych - mówił dyrektor CKZiU Robert Kozuń.
Wicestarosta także podzielił się swoimi refleksjami. Mówił, że na etapie zawodowym trzeba wykształcić młodych ludzi do tego, aby posiadali kwalifikacje do zaspokajania podstawowych, elementarnych potrzeb ludzkich (jak choćby zawód hydraulika). - Człowiek pełni cały szereg ról społecznych, do których również przygotowuje szkoła - dodał.
Po zakończeniu dyskusji zaprezentowano ofertę na rok szkolny 2016/2017 szkół ponadgimnazjalnych z naszego powiatu, które zamieszczamy poniżej.
1. Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Strzelinie:
klasy liceum: przyrodniczo-medyczna, politechniczna, humanistyczno-dziennikarska, biznesowa, lingwistyczna.
2. Liceum Ogólnokształcące SLAVIA w Strzelinie:
- 1 klasa liceum ogólnokształcącego
3. Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelinie:
- klasy technikum: technik budownictwa (nowość), technik mechanik (kl. patronacka, nowość), technik pojazdów samochodowych, technik ekonomista, technik handlowiec, technik informatyk, technik logistyk.
-klasy zawodowe: mechanik motocyklowy (nowość), kierowca mechanik (nowość), mechanik-monter maszyn i urządzeń, mechanik pojazdów samochodowych, ślusarz, klasa wielozawodowa.
4. Ochotniczy Hufiec Pracy (praktyki do 18 roku życia):
- klasy wielozawodowe: stolarz, piekarz, cukiernik, kucharz, murarz, tynkarz, elektryk, elektromechanik pojazdów samochodowych, fryzjer, ogrodnik, monter sieci i urządzeń sanitarnych.
- po gimnazjum: 2 ścieżki zawodowe- jak dla klas wielozawodowych oraz tzw. przyuczenie do zawodu: kurs 6-9 miesięcy na stanowisku pracy- stolarz, piekarz, cukiernik, kucharz, sprzedawca, murarz, tynkarz, mechanik pojazdów samochodowych, ogrodnik.
- dla gimnazjalistów (przyuczenie do zawodu): skierowane do kandydatów posiadających orzeczenie o potrzebach kształcenia specjalnego- piekarz, cukiernik, sprzedawca, kucharz, murarz, tynkarz, mechanik pojazdów samochodowych, stolarz, ogrodnik.
5. Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Ludowie Polskim:
- klasy technikum: technik architektury krajobrazu, technik hotelarstwa, technik informatyk, technik organizacji reklamy, technik rolnik, technik żywienia i usług gastronomicznych.
- klasy zawodowe: mechanik motocyklowy (nowość), mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych.
6. Zespół Placówek Oświatowych w Strzelinie z siedzibą w Skoroszowicach (dla osób posiadających orzeczenie o niepełnosprawności intelektualnej w stopniu lekkim lub umiarkowanym):
- zasadnicza szkoła zawodowa: cukiernik, ogrodnik
7. Stowarzyszenie Świętego Celestyna w Mikoszowie (dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym bądź znacznym):
- niepubliczna szkoła przysposabiająca do pracy: prace administracyjno-biurowe, ogrodnictwo, pomocnik kucharza, pomocnik porządkowy, pomocnik krawca, ceramik.
Ponadto zebrani otrzymali informację od MCK (Młodzieżowe Centrum Kariery), że od 1 marca rozpoczyna się nowy Projekt Unijny skierowany do osób 18-25 lat, który obejmuje kurs zawodowy (bezpłatne: kurs prawa jazdy, komputerowy, językowy, kreowanie wizerunku), który od początku trwania objęty jest wsparciem finansowym.



UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
spajker
RE: Pójść do szkoły, ale jakiej?
jakie są kierunki to już wiem. nie wiem jednak czy szkoły potrafią z młodego człowieka wyprodukować cukiernika gastronoma architekta mechanika itd czy tylko wystawiają dyplomy - zaświadczenie o uczęszczaniu do szkoły.
0
Gravatar
basia
RE: Pójść do szkoły, ale jakiej?
wszystko to wspaniałe oferty ale lepiej dać dziecko do Wrocławia
0

Przeczytaj również