Starosta może rozwiązać stowarzyszenie
Na terenie powiatu strzelińskiego działa wiele stowarzyszeń i organizacji pożytku publicznego. W maju tego roku prawo o stowarzyszeniach uległo zmianom. Na wstępie warto zaznaczyć, że wyróżniamy dwa typy stowarzyszeń: zwykłe i rejestrowe. Ewidencję tych pierwszych prowadzi najczęściej starosta, a te drugie posiadają wpis do Krajowego Rejestru Sądowego. O szczegółach rozmawialiśmy z pracownikiem Urzędu Miasta i Gminy w Strzelinie, Łukaszem Krzysztofczykiem.
- Pierwszą istotną zmianą jest zmniejszenie liczby członków, która jest potrzebna, aby utworzyć stowarzyszenie rejestrowe. Wcześniej konieczne było 15 osób, a w tym momencie wystarczy tylko 7. Wspomniana modyfikacja jest wynikiem postulatów społecznych - poinformował. Dodał także, że wcześniej jednostki okręgowe powoływały swoje oddziały w terenach, aby móc realizować zadania statutowe. Po zmianach nie ma już konieczności tworzenia jednostek terenowych. Wystarczy tylko dodać odpowiedni zapis w statucie jednostki okręgowej, aby ta działała na mniejszym terytorium.
W ustawie dodano także zapis dotyczący reprezentowania w umowach i sporach w stowarzyszeniu. - Wszelkie spory rozstrzygać będzie teraz członek kontroli wewnętrznej. Podejrzewam, że może to być członek komisji rewizyjnej - stwierdził Krzysztofczyk. Wspomniał również, że zmianom uległa sama procedura postępowania rejestrowego. Do tej pory wszelkie formalności załatwiało się w odpowiedniej jednostce sądu okręgowego. W tym momencie sąd rejonowy może wyznaczyć swój oddział terenowy, w którym ma się odbyć procedura rejestrowa. Rozszerzono również możliwości organu nadzorującego stowarzyszenia. - Jeśli stowarzyszenie zalega na przykład z płatnościami w ZUS - ie, bądź nie działa zgodnie z prawem, to organ nadzorczy (np. starosta) może wnioskować o rozwiązanie tego stowarzyszenia. Wcześniej takie możliwości były ograniczone - kontynuował pracownik UMiG.
CZYTAJ ten artykuł w całości. Dostępny tutaj
UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.