Od niedawna nowym komendantem strzelińskiej straży miejskiej jest Ireneusz Kuropka. Po zapoznaniu się z zadaniami, jakie stoją przed strzelińską strażą miejską, wskazuje na obszary wymagające zmian. Czy zatem czeka nas jakaś rewolucja? A może wszystko zostanie jak było? Nowy komendant opowiedział, czym zajmował się dotychczas i jakie ma plany odnośnie SM.

Proszę opowiedzieć o sobie naszym Czytelnikom.
- Dokładnie od 1985 roku jestem mieszkańcem Strzelina. Jestem żonaty, mam 53 lata, a moja córka studiuje obecnie na wydziale architektury. Mam wykształcenie wyższe. Ukończyłem Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, wydział geodezji i urządzeń rolnych. Ponadto ukończyłem podyplomowe studia z prawa karnego wykonawczego. Bardzo lubię czytać książki, szczególnie z gatunku science-fiction, fantasy, kryminały i sensacyjne. Lubię też oglądać filmy i seriale na kanałach filmowych. Myślę, że udaje mi się oglądać wszystkie seriale, które są teraz na czasie, jednak nie na wszystko wystarcza już czasu.

Czym zajmował się Pan wcześniej i co zdecydowało o zmianie pracy?
- Niemal całe swoje życie zawodowe, ponad 27 lat, przepracowałem w Zakładzie Karnym w Strzelinie. Większość tego czasu na stanowiskach kierowniczych. Kierowałem m.in. działem ewidencji, działem organizacyjno-prawnym i kadr oraz dwukrotnie działem penitencjarnym, z którego się wywodzę. Przez ostatni rok byłem już na emeryturze.

Dlaczego postanowił Pan ubiegać się o stanowisko komendanta SM?
- Przeglądając strony internetowe, zorientowałem się, że jest wolne miejsce na stanowisko komendanta straży miejskiej w Strzelinie. Po przejrzeniu oferty stwierdziłem, że spełniam wymagania i byłoby to coś, czym chciałbym się zajmować i potrafię to robić. Wydaje mi się, że jestem jeszcze w wieku, w którym mógłbym zrobić coś dla społeczeństwa.

Był Pan jedynym kandydatem na komendanta. Z czego może to wynikać?
- Oferta widniała dość długo, więc każdy chętny mógł się z nią zapoznać. Po miesiącu pracy wiem, że nie jest to stanowisko, z którym nie mógłbym sobie poradzić, więc nie sądzę, aby nie poradził sobie też ktoś inny. Trudno stwierdzić dlaczego nikt poza mną nie aplikował na to stanowisko.

Jakie są plany na funkcjonowanie SM w Strzelinie? Czy coś trzeba zmienić?
- W szczególności chciałbym skupić się na kontynuowaniu współpracy z policją. Mam na myśli wspólne patrole i wzajemne uzupełnianie się przy patrolowaniu miejsc, które są w szczególnym zainteresowaniu policji. Oczywiste są też interwencje związane z sygnałami od mieszkańców. Szczególną uwagę zwrócę na sprawy związane z ochroną środowiska. Są to nielegalne wysypiska czy nielegalne wywózki gruzu po budowach. Mamy już zidentyfikowane rozpoczynające się budowy i będziemy informować inwestorów o konieczności składowania odpadów budowlanych zgodnie z obowiązującymi przepisami. Będziemy też sprawdzać umowy w tym zakresie. W każdym zidentyfikowanym przypadku będziemy karali, a nierzadko kierowali sprawy do sądu. Myślę, że troska o ochronę środowiska jest ważna w obecnych czasach. Każdy zdaje sobie sprawę, że nielegalne zaśmiecanie zagraża zdrowiu. Przy ul. Glinianej w Strzelinie znajduje się Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, gdzie każdy może zawieźć odpady. Mam nadzieję, że działalność monitoringu miejskiego będzie rozszerzana, co pozwoli zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo. Ponadto będziemy się starali być widoczni poprzez patrole rowerowe. Na najbliższe lata w zainteresowaniu SM będzie też niska emisja, główna przyczyna powstawania smogu. W tej chwili nie widzę obszarów, w których straż miejska funkcjonowała dotąd źle.
Cały wywiad dostępny jest tutaj


Komentarze   

Waran Permalink3 +2 Waran
RE: Czy czeka nas rewolucja w straży miejskiej?
Strasz wiejska. No i po co takie wczesne emerytury w tych mundurówkach??
2019-07-04 14:59 Cytować Zgłoś administratorowi
Mx Permalink2 +19 Mx
.
Szybko przyszedł, szybko pójdzie :)
2019-07-03 10:09 Cytować Zgłoś administratorowi
gienio Permalink1 +24 gienio
komendant
przy stacji są zakazy parkowania dostajemy kartki za wycieraczką żeby w strefie dla straży pożarnej nie parkować ja to rozumiem i będę przestrzegał ale nie rozumie dlaczego komendant podjeżdża pod wjazd na peron i trzyma tam samochód tak samo jak samochód służbowy tam niema miejsca wydzielonego dla tych samochodów tak samo dotyczy się wjazdu na peron te miejsca nie są straż miejskiej proszę to wytłumaczyć a nie że jest elita i gorsi sort poco szukać wysypisk trzeba wychylić głowę przez okno i zobaczycie co się dzieje w parku kolo dworca pijaństwo krzyki i niema nikogo tak samo tył dworca od strony Borowskiej jak się wychodzi z tunelu młodzież pijana szyby wybite i pełno butelek i tu akurat nikt nie chodzi od pana kontrolować tą patologie
2019-07-01 19:32 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz. Przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.