Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Strzelin oglądany z perspektywy pieszego różni się od tego, dostrzegane zza szyb samochodów. Idąc mamy więcej czasu na rozglądanie się wokół, możemy więcej zobaczyć. Jednak w tym przypadku nie jest ważne czy przemierzamy ul. Energetyków pieszo, czy próbujemy przejechać samochodem. Stan techniczny nawierzchni jest tragiczny, a wystające druty zbrojeniowe mogą zagrażać bezpieczeństwu osób poruszających się drogą.
Ul. Energetyków jest zarządzana przez gminę Strzelin i do jej organów należy dbałość o należyty stan nawierzchni. Wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej pojawiła się szansa na unowocześnienie naszej gospodarki, na „zachodnie”, jak wtedy mówiono, inwestycje. Dzięki uruchomieniu w Strzelinie podstrefy Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „Invest-Park”. Firmy inwestujące w strefach ekonomicznych, podstrefach, otrzymują z tego tytułu szereg ulg.

Zatrudniają ponad 800 osób
Formalnie rzecz biorąc strzelińska podstrefa obejmuje 15,3769 ha, jednak zmiany ustawodawstwa z ubiegłego roku sprawiły, że z podobnych ułatwień mogą korzystać inwestorzy lokujące swoje zakłady również poza strefami. - Obecnie w podstrefie Strzelin działalność gospodarczą prowadzą trzy firmy – powiedział Jacek Serdeczny, specjalista Departamentu Komunikacji i Marketingu WSSE „Invest Park”. Firmy te posiadają zezwolenie na działalność w wałbrzyskiej strefie ekonomicznej i są to: LOWARA VOGEL POLSKA  – sektor maszynowy - produkcja pomp, pomp zanurzeniowych i motorów elektrycznych dla pomp; INOXVENETA  – sektor AGD - produkcja komponentów ze stali nierdzewnej na zamówienie klienta (obudowy metalowe, kuchnie ze stali, skrzynie itp.); ANGREE – sektor meblarski - produkcja mebli na wymiar: garderób, mebli kuchennych i pozostałej architektury meblowej do domów, mieszkań i biur. Stan zatrudnienia w tych firmach (na koniec I kwartału 2019 r.) wynosił 311 osób. Na terenie podstrefy teren zakupiły również firmy:  Ropez Fabryka Mebli oraz Nysa Zakład Pojazdów. Firmy nie posiadają jednak zezwoleń na działalność w strefie. W bezpośredniej bliskości podstrefy teren posiada także firma ANTOLIN SILESIA. Jest to grunt, który został w 2010 roku wyłączony z podstrefy – poinformował nas przedstawiciel WSSE „Invest Park”. Ponadto swoje magazyny i hale produkcyjne ma w Strzelinie firma TECE Industrial sp. z o.o. działająca w branży systemów sanitarnych, systemów rurowych do instalacji wodnych, grzewczych i wentylacyjnych. Firma zatrudnia ponad 300 osób. W sumie „zachodni” inwestorzy zatrudniają w swoich strzelińskich fabrykach ok. 800-900 osób. Już to skrótowe przedstawienie europejskich firm, które wybrały Strzelin na swoją polską siedzibę robi wrażenie. A pamiętać jeszcze trzeba o Cukrowni „Strzelin”.
Wystające druty zbrojeniowe mogą uszkodzić samochód i doprowadzić do wypadku
Goście zza granicy
I teraz możemy wrócić do stanu ul. Energetyków. Zwróciliśmy się do burmistrz Doroty Pawnuk z kilkoma pytaniami dotyczącymi perspektywy remontu ulicy. Oczywiście, w kontekście faktu, że przez pryzmat tej drogi patrzą na Strzelin partnerzy biznesowi firm tam zlokalizowanych, a są to często goście zza granicy. W odpowiedzi burmistrz napisała: „przypomnę, że niedawno zakończył się pierwszy etap przebudowy ul. Energetyków, w ramach którego wykonano kanalizację deszczową oraz wodociąg. Wartość robót budowlanych to ponad 1 mln 460 tys. zł, a w kosztach realizacji przedsięwzięcia partycypowało przedsiębiorstwo TECE Industrial sp. z o.o., które przekazało gminie Strzelin 300 tys. zł. na wykonanie kanalizacji deszczowej. Zakończenie drugiego etapu inwestycji zaplanowano na 2020 rok, a betonowe płyty na ul. Energetyków ma zastąpić nawierzchnia bitumiczna. Jeszcze w roku bieżącym planujemy wyłonić wykonawcę zadania. Na ten cel zaplanowano łącznie środki finansowe w kwocie 2 mln 224 tys. zł, z czego: w 2019 roku – 24 tys. zł, a w 2020 roku (Wieloletnia Prognoza Finansowa Gminy Strzelin) – 2,2 mln zł”. Następnie burmistrz na potwierdzenie swoich słów przytacza oficjalne dokumenty, uchwały i artykuły publikowane w „Słowie Regionu”. Po, czy dodaje: „informuje również, że na przebudowę ul. Energetyków nie ma pozyskanych środków zewnętrznych, dlatego niejednokrotnie rozmawialiśmy z przedstawicielami firm ulokowanych przy tej drodze o możliwości wsparcia finansowego w jej przebudowie. Bez tego wsparcia realizacja inwestycji może zostać po raz kolejny przedłużona w czasie, tym bardziej, że gmina Strzelin ma duże szanse na pozyskanie środków z narodowego programu wsparcia przebudowy i remontów dróg samorządowych na remont ul. Konopnickiej i Brzegowej w Strzelinie. Na remonty tych dwóch dróg konieczne będzie wygospodarowanie funduszy w wysokości ok. 3 mln złotych, a z racji pozyskanej dotacji, będą to zadania dla nas priorytetowe”.
Zagraniczni inwestorzy wybierają lokalizacje ze sprawną i kompletną infrastrukturą, w tym drogami. Każdy zakład produkcyjny w Strzelinie, to praca dla mieszkańców regionu i wpływy (z podatków) do budżetu miasta. A tymczasem jedna z dróg ze Strzelina do Europy biegnie ul. Energetyków.

Komentarze   

Przemek Permalink4 +2 Przemek
RE: Ulica Energetyków nie jest wizytówką Strzelina
Pytanie - która ulica jest taką wizytówką???
2019-08-22 19:14 Cytować Zgłoś administratorowi
XYZ Permalink3 +5 XYZ
RE: Ulica Energetyków nie jest wizytówką Strzelina
Nie ma żadnej drogi powiatowej która jest wizytówką Strzelina. A nie zaraz wszystkie drogi są wizytówką. Bo powiatem żądzą nieudacznicy i partacze tacy sami jak te drogi naprawiane w partacki sposób. Ale ludzie to lubią dalej na nich głosując. Starosta w wywiadzie pytany o drogi opowiada jakieś głupoty o czymś innym i na koniec wyjeżdża z podpisem premiera który niedługo może nim nie być. Przez cała kadencje nie zdążył podpisać. A ludzie dalej jaki to pis nie jest fajny. A pis i po to to samo, transfery z jednych do drugich aby tylko się dostać i mają ludzi w dupie. Ale Polacy są ślepi i chyba głupi. Lubią być okradani więc okradajmy ich bo oni to lubią i nic z tym nie zrobią.
2019-08-20 23:13 Cytować Zgłoś administratorowi
... Permalink2 +6 ...
RE: Ulica Energetyków nie jest wizytówką Strzelina
A która jest ? :D
2019-08-20 18:25 Cytować Zgłoś administratorowi
Kantyna Permalink1 +3 Kantyna
Ulica Energetyków nie jest wizytówką Strzelina
ANGREE jeszcze nie powstało.Tak jak Nysa.Ul energetyków to przecież autostrada A4.Kto spał na Autobahnie ten od razu się obudził po przekroczeniu polskiej granicy.Na ulicy energetyków wypadków oraz stłuczek nie ma bo średnio tymi patatajkami jedzie się 10 km/h.Może niech tam wjedzie patcher.Wsparcie na wykonanie dojazdu będzie liczone w jełro więc jeżeli dofinansowanie od tych firm zdobędziecie to słono Nas wszystkich będzie to kosztować.Koncerny i firmy zaangażowane nie chcą sponsorować tej biedy bo inwestują z chęcią zarobku.W ramach porozumienia zasponsorują dożynki,piłkę oraz różne ciastuszki.
2019-08-20 15:33 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz