Aby pomóc ludziom i firmom dotkniętym obecną sytuacją i związanymi z tym problemami ekonomicznymi, gmina Strzelin podjęła bardzo konkretne działania. Z opłat za kwiecień zwolnione zostały dziesiątki podmiotów.
O szczegółach wprowadzonych ulg mówi burmistrz Strzelina Dorota Pawnuk.
- Otrzymujemy sporo sygnałów i zdajemy sobie sprawę, że sytuacja związana z epidemią koronawirusa powoduje wiele trudności dla przedsiębiorców i w wielu przypadkach może powodować całkowitą likwidację dotychczas prowadzonej działalności.
Myśleliśmy o uzupełnieniu pomocy oferowanej firmom przez państwo, biorąc pod uwagę możliwości naszej gminy, bo problemy finansowe czekają też samorządy.
Dlatego, na podstawie ustawowej delegacji przygotowaliśmy zarządzenia, regulujące odstąpienie od corocznej waloryzacji czynszu w lokalach użytkowych dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Obniżyliśmy czynsz za miesiąc kwiecień 2020 r. do symbolicznej złotówki w lokalach użytkowych, stanowiących własność gminy Strzelin. Obniżka czynszu dotyczy wyłącznie lokali, których właścicielem jest gmina Strzelin.
Jeśli będzie taka potrzeba, podobne zarządzenie ureguluje płatność za miesiąc maj.
Opłaty za media pozostają bez zmian.
Dodatkowych informacji telefonicznych najemcom lokali użytkowych udziela Centrum Usług Komunalnych i Technicznych w Strzelinie, tel. 71 793855 lub 71 7938556 wew. 105.
Przepisy podatkowe pozwalają ponadto na odroczenie terminów płatności podatków lokalnych - jak podatek od nieruchomości, transportowy, rolny, leśny - i w przypadku wystąpienia z takim wnioskiem będzie możliwe przesunięcie terminów płatności. W indywidualnych przypadkach z uwagi na straty finansowe podatników, związane z pandemią, możliwe będzie także ubieganie się o rozłożenie na raty lub o umorzenie tych podatków – informuje burmistrz Strzelina.

Komentarze   

Nynjct Permalink3 -3 Nynjct
MAF
Swietna kobieta i Burmistrz
2020-04-30 21:58 Cytować Zgłoś administratorowi
Ferdek Permalink2 +3 Ferdek
RE: Realna i konkretna pomoc Strzelina
No i gitara.
2020-04-08 20:47 Cytować Zgłoś administratorowi
Jola Permalink1 -8 Jola
RE: Realna i konkretna pomoc Strzelina
Pani Dorota Pawnuk to nie tylko urzednik ale przede wszystkim kobieta wyczulona na ludzkie klopoty. Wkrotce bedziemy mieli burmistrza z tytulem doktora prawa. Kazde miasto moze nam pozazdroscic. Brawo Pani burmistrz. Moim zdaniem najlepszy burmistrz w historii Strzelina.
2020-04-08 17:22 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz. Przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.