Ułatwienia dla osób z podejrzeniem zarażenia koronawirusem i przyspieszenie testów. To gminny sposób na poprawę sytuacji epidemiologicznej i zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców.
Mobilny punkt wykonywania testów na obecność koronawirusa, który odwiedził w ubiegłym tygodniu Strzelin, pozwolił na szybsze wykonanie badań pacjentom oczekującym na karetkę wymazową przez dłuższy czas. - Wiemy, że tych karetek na terenie Dolnego Śląska ciągle jest za mało. Pozwoliło to na chwilowe „odblokowanie” kolejki osób przebywających na kwarantannie i oczekujących na wymaz. W piątek znane były już wyniki tych badań – informuje burmistrz Strzelina Dorota Pawnuk. - Część z tych osób, niestety, otrzymała wynik pozytywny, co zaskutkowało wzrostem ilości osób zarażonych, wykazywanych w statystykach w naszym powiecie. Za jakiś czas należy im te badania powtórzyć. Z kolei negatywny wynik pozwala na podjęcie przez Stację Sanitaro-Epidemiologiczną decyzji o cofnięciu kwarantanny i powrocie tych osób do życia zawodowego i społecznego – dodaje burmistrz.
- Wielkie podziękowania za udział w tej akcji nalezą się pani prezes SCM oraz pani pielęgniarce epidemiologicznej z naszego szpitala, która pobierała od pacjentów materiał do analizy. Osoby do badań wskazywali i umawiali pracownicy naszej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. To oni dysponują najlepszą wiedzą, komu i w jakim czasie należy wykonać test. Całe przedsięwzięcie było bardzo trudne logistycznie. Bardzo dobrze zorganizowali się funkcjonariusze strzelińskiej policji, którzy towarzyszyli pacjentom w drodze do domu i zabezpieczali wspólnie ze strażą miejską i druhami z OSP Nowolesie teren parku miejskiego. Wiemy, że sytuacja, związana z epidemią ,jest bardzo dynamiczna i za chwilę znowu utworzy się spora kolejka oczekujących na test. Dlatego wspólnie z naszym Publicznym Zakładem Lecznictwa Ambulatoryjnego organizujemy gminny „KORONAWÓZ”. Już od poniedziałku specjalny medyczny transport wyjedzie do mieszkańców naszej gminy wskazanych przez sanepid. Badanie będzie wykonywane przez pracownika PZLA w miejscu pobytu pacjentów. Nie będą oni już musieli wychodzić ze swoich domów. Następnie pobrane próbki zostaną zawiezione do stacji we Wrocławiu, gdzie będą badane - mówi Dorota Pawnuk.
Koszt całej akcji pobierania próbek od pacjentów, zabezpieczenie pracowników i transport do Wrocławia pokrywa gmina Strzelin. Realizatorem będzie PZLA w Strzelinie. Gminny KORONAWÓZ będzie pracował w terminach określanych przez sanepid.

Komentarze   

Marcin Wolf Permalink1 0 Marcin Wolf
RE: Gminny koronawóz rusza w teren
Szkoda że tylko dla mieszkańców gminy a nie całego powiatu..
2020-05-07 15:24 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz. Przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.