Zakład Karny w Strzelinie niedawno obchodził 40-lecie istnienia. Jak wygląda rzeczywistość osadzonych za kratami? Ilu ich przebywa obecnie w strzelińskim więzieniu? Czy i gdzie mogą pracować skazani oraz jak wygląda ich dzień?
Zakład Karny w Strzelinie został utworzony zarządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 19 października 1979 roku. Do nowo utworzonego więzienia przeniesiono osadzonych 23 czerwca 1980 roku. Do tej pory przebywali oni w Ośrodku Zewnętrznym Aresztu Śledczego we Wrocławiu, który mieścił się w budynkach przy kopalni granitu w Strzelinie. W 2003 roku zarządzeniem Dyrektora Generalnego Służby Więziennej strzeliński Zakład Karny określono jako więzienie typu zamkniętego dla mężczyzn, odbywających karę po raz pierwszy z oddziałami zakładu karnego typu zamkniętego dla młodocianych, zakładu karnego typu półotwartego dla odbywających karę po raz pierwszy oraz zakładu karnego typu półotwartego dla młodocianych. Kilka razy w historii strzelińskiego Zakładu Karnego zmieniały się regulaminy wykonania kary pozbawienia wolności i tymczasowego aresztowania. – Zakład wielokrotnie zmieniał swoje przeznaczenie, poczynając od osadzania skazanych pierwszy raz karanych, wtórnie karanych czy recydywistów – wyjaśnia mł. chor. Agnieszka Surma, rzecznik prasowy Zakładu Karnego w Strzelinie. A. Strzeliński Zakład Karny został utworzony w 1979 roku. Kilkanaście lat temu, w 2009 roku, więzienie zostało rozbudowane. Fot. mł. chor. Agnieszka Surma – W pierwszych latach funkcjonowania w jednostce osadzano recydywistów penitencjarnych, na których nakładano obowiązek pracy w przyległych do zakładu kamieniołomach – dodaje. Obecnie w Zakładzie Karnym przebywa około siedmiuset osadzonych. W czerwcu 1986 roku w jednostce padł swoisty rekord frekwencyjny. W tym czasie mieszkało w nim ponad tysiąc dwustu osadzonych, czyli dwukrotnie więcej niż wynosiła pojemność jednostki przed rozbudową z 2009 roku. Nad osadzonymi czuwają strażnicy więzienni, a za funkcjonowanie placówki odpowiedzialnych jest szereg pracowników. – Kadra zakładu opiera się na doświadczonych i wysoko wykształconych funkcjonariuszach. Organizacja zakładu oparta jest na kilku działach służb: ochrony, penitencjarnym, ewidencji, kwatermistrzowskim, organizacyjno-prawnym, finansowym i służby zdrowia oraz samodzielnych stanowiskach zatrudniania osadzonych, informatyki i łączności. Dział ochrony był i jest najliczniejszym działem zakładu pod względem pełniących w nim służbę funkcjonariuszy – wyjaśnia mł. chor. Agnieszka Surma i dodaje, że zadaniem działu ochrony jest dbanie o porządek i bezpieczeństwo jednostki, funkcjonariuszy oraz osadzonych.
Tekst ukazał się w 32 (1021) wydaniu "Słowa Regionu". Cały artykuł przeczytasz tu lub tutaj.

Komentarze   

spajker. Permalink14 +1 spajker.
RE: Ilu osadzonych przebywa w strzelińskim więzieniu?
Cytuję Vikon:
To prawda Ludów Polski to prawdziwa kuźnia talentów penitencjarnych...W obecnym czasie konsksje nie są potrzebne aby zostać więziennikiem, każdy może spróbować się w tej profesji i ocenić jak satysfakcjonujące jest życie ,,klawisza". Jak taki miód i orzeszki to składać cv i powodzenia życzę.

tiaaaa..... ciekawe dlaczego od zawsze na milicjanta mówiło się krawężnik? czy aby od tego że jest wulkanem intelektu i robi na krawędzi geniuszu? dlaczego od zawsze mówi się że nie matura a chęć szczera zrobi z ciebie oficera???
2020-09-13 10:23 Cytować Zgłoś administratorowi
Vikon Permalink13 -1 Vikon
Więzienie
To prawda Ludów Polski to prawdziwa kuźnia talentów penitencjarnych...W obecnym czasie konsksje nie są potrzebne aby zostać więziennikiem, każdy może spróbować się w tej profesji i ocenić jak satysfakcjonujące jest życie ,,klawisza". Jak taki miód i orzeszki to składać cv i powodzenia życzę.
2020-09-12 22:33 Cytować Zgłoś administratorowi
spajker. Permalink12 -1 spajker.
so mieszkaniec
faktem jest że są zawody takie, do których lgną lenie i durnie, są zawody takie , do których lgną ludzie inteligentni, są zawody takie , do których lgną ludzie sprytni.
to są :klawisz, przedsiębiorcy, cyganie, sam dopasuj ludzi do zawodu. wół nadaje się do orki i potrzebuje zwierzchnika bo bez rozkazu to sam puszki z konserwą nie otworzy.
wyobraź sobie teraz klawisza mądrego i empatycznego, który by w pierdlu rozmyślał o tym że jakiś osadzony jest niewinny mądry i został niesprawiedliwie potraktowany przez los. po co komu taki klawisz myśliciel? klawisz to jest biorobot, który ma wykonywać zadania. mózg mu jest potrzebny do tego aby agresją zmusić osadzonych do posłuszeństwa. im mądrzejszy klawisz tym mniej potrzebny. poniał?
co do inteligencji to zauważam że zwykły osadzony cygan otworzy agrafką zamek gerda prędzej niż ja swoim kluczem a do szkoły nie chodził. wykształcenie i inteteligencja to różne sprawy, prawdę piszesz.
2020-09-05 17:04 Cytować Zgłoś administratorowi
Mieszkaniec Permalink11 0 Mieszkaniec
Klawisz
Cytuję spajker.:
Cytuję mieszkaniec:
Cytuję spajker.:
kadra opiera się na doświadczonych i wysoko wykształconych funkcjonariuszach. oni zawodówkę na ostatnim wysokim piętrze w ludowie kończyli a że jako 35latkowie na emeryturę idą to do nabrania doświadczenia czasu brak.

spaju ,co żal ci zwieracz ściska ,tez masz szanse zostać klawiszem no chyba że wykształcenia ci brak to musisz na ostatnie piętro do ludowa no i kariera otworem i zdobywaj doświadczenie za kratami .

miałem iść na klawisza ale studia zrobiłem i mnie nie wzięli. znam jednak paru takich co po podstawówce klawiszami zostali a ci po ludowie to na stanowiska kierownicze poszli.

Cytuję spajker.:
Cytuję mieszkaniec:
Cytuję spajker.:
kadra opiera się na doświadczonych i wysoko wykształconych funkcjonariuszach. oni zawodówkę na ostatnim wysokim piętrze w ludowie kończyli a że jako 35latkowie na emeryturę idą to do nabrania doświadczenia czasu brak.

spaju ,co żal ci zwieracz ściska ,tez masz szanse zostać klawiszem no chyba że wykształcenia ci brak to musisz na ostatnie piętro do ludowa no i kariera otworem i zdobywaj doświadczenie za kratami .

miałem iść na klawisza ale studia zrobiłem i mnie nie wzięli. znam jednak paru takich co po podstawówce klawiszami zostali a ci po ludowie to na stanowiska kierownicze poszli.

Cytuję spajker.:
Cytuję mieszkaniec:
Cytuję spajker.:
kadra opiera się na doświadczonych i wysoko wykształconych funkcjonariuszach. oni zawodówkę na ostatnim wysokim piętrze w ludowie kończyli a że jako 35latkowie na emeryturę idą to do nabrania doświadczenia czasu brak.

spaju ,co żal ci zwieracz ściska ,tez masz szanse zostać klawiszem no chyba że wykształcenia ci brak to musisz na ostatnie piętro do ludowa no i kariera otworem i zdobywaj doświadczenie za kratami .

miałem iść na klawisza ale studia zrobiłem i mnie nie wzięli. znam jednak paru takich co po podstawówce klawiszami zostali a ci po ludowie to na stanowiska kierownicze poszli.


Żadna szkoła czy studia nie nauczą cię inteligencji , a na pewno nie jest wyznacznikiem mądrości życiowej ,spotykałem ludzi wykształconych z niezliczonymi fakultetami mgr-ami i innymi skrótami przed nazwiskiem a w kontakcie z innymi to takie buraki i prostaki że chej .przykład z polityki posłanka Pawłowicz.
2020-09-04 19:59 Cytować Zgłoś administratorowi
Rysiek Permalink10 0 Rysiek
Nabór
Jest nabór do jednostki, etaty są i będzie więcej.
2020-09-04 18:32 Cytować Zgłoś administratorowi
spajker. Permalink9 +3 spajker.
RE: Ilu osadzonych przebywa w strzelińskim więzieniu?
Cytuję nikt:
Cytuję AS:
Cytuję mieszkaniec:
Cytuję spajker.:
kadra opiera się na doświadczonych i wysoko wykształconych funkcjonariuszach. oni zawodówkę na ostatnim wysokim piętrze w ludowie kończyli a że jako 35latkowie na emeryturę idą to do nabrania doświadczenia czasu brak.

spaju ,co żal ci zwieracz ściska ,tez masz szanse zostać klawiszem no chyba że wykształcenia ci brak to musisz na ostatnie piętro do ludowa no i kariera otworem i zdobywaj doświadczenie za kratami .


Akurat w tym przypadku Spajker ma rację, na początku lat 80 i 90, od policji, przez zakład karny, aż do urzędu gminy i innych jednostek samorządu lokalnego, ludzie tam pracujący byli najczęściej po zawodówkach, (jak ktoś był po technikum, albo liceum to był kimś, a już z maturą, to w ogóle...) Ci ludzie robili wieczorówki, żeby mieć średnie wykształcenie, żeby ich ze stołka nie wyrzucili, albo żeby mogli awansować wyżej.
Może wtedy wielu ludzi nie miało studiów i dyplomów, ale w większość znało się chociaż trochę na robocie, dzisiaj nawet sprzątaczki mają studia, a ich dyplom jest tyle warty, ile [censored] do podłogi.

Ale masz pojęcie , że jest rok 2020? Tęsknimy za odległą młodością ?

tęsknię za dobrą jakością zarówno w roku 2020 jak i w roku 1920.
2020-09-02 17:41 Cytować Zgłoś administratorowi
nikt Permalink8 -4 nikt
RE: Ilu osadzonych przebywa w strzelińskim więzieniu?
Cytuję AS:
Cytuję mieszkaniec:
Cytuję spajker.:
kadra opiera się na doświadczonych i wysoko wykształconych funkcjonariuszach. oni zawodówkę na ostatnim wysokim piętrze w ludowie kończyli a że jako 35latkowie na emeryturę idą to do nabrania doświadczenia czasu brak.

spaju ,co żal ci zwieracz ściska ,tez masz szanse zostać klawiszem no chyba że wykształcenia ci brak to musisz na ostatnie piętro do ludowa no i kariera otworem i zdobywaj doświadczenie za kratami .


Akurat w tym przypadku Spajker ma rację, na początku lat 80 i 90, od policji, przez zakład karny, aż do urzędu gminy i innych jednostek samorządu lokalnego, ludzie tam pracujący byli najczęściej po zawodówkach, (jak ktoś był po technikum, albo liceum to był kimś, a już z maturą, to w ogóle...) Ci ludzie robili wieczorówki, żeby mieć średnie wykształcenie, żeby ich ze stołka nie wyrzucili, albo żeby mogli awansować wyżej.
Może wtedy wielu ludzi nie miało studiów i dyplomów, ale w większość znało się chociaż trochę na robocie, dzisiaj nawet sprzątaczki mają studia, a ich dyplom jest tyle warty, ile [censored] do podłogi.

Ale masz pojęcie , że jest rok 2020? Tęsknimy za odległą młodością ?
2020-08-31 08:23 Cytować Zgłoś administratorowi
... Permalink7 +2 ...
RE: Ilu osadzonych przebywa w strzelińskim więzieniu?
To ciągle są dziwne układy, to zakład gdzie nie liczy się doświadczenie!!! Tylko kto z kim, to tu na kierowników wybiera się bratanków nie patrząc czy jest ktoś z większym stażem i doświadczeniem to tam ignoruje się funkcjonariuszy z dobrym rozpoznaniem i nie pozwala im awansować. Dyrektorzy robią co chcą, wali się wszystko, kiedyś było to nie możliwe!!!
2020-08-31 07:59 Cytować Zgłoś administratorowi
spajker. Permalink6 +5 spajker.
RE: Ilu osadzonych przebywa w strzelińskim więzieniu?
Cytuję AS:
Cytuję spajker.:
miałem iść na klawisza ale studia zrobiłem i mnie nie wzięli. znam jednak paru takich co po podstawówce klawiszami zostali a ci po ludowie to na stanowiska kierownicze poszli.


Może był Pan za mądry, albo nie miał koneksji? Albo obie rzeczy na raz.

Moja znajoma po studiach i z kilkuletnim stażem w firmach drogowych, starała się o pracę w naszej gminie jako drogowiec, nie dostała się.
Pomyślałem, może był ktoś lepszy co się bardziej znał, miał więcej doświadczenia etc. Szybko zmieniłem zdanie, gdy miałem kontakt z tym Panem, pokazałem mu proste rysunki techniczne, to nawet nie wiedział jak je odczytać, nie znał podstawowych pojęć z zakresu drogownictwa.
Ciekawe, czy kiedyś znajdzie się w naszej gminie fachowiec od dróg, chociaż w 1/3 taki, jak emerytowany Pan Ryszard Bielawski.

to dobrze że durnie są skupieni w jednym budynku. do budynku wystarczy teraz przybić szyld o treści zakład pracy chronionej o specjalności pielęgnacji układów.
2020-08-31 06:14 Cytować Zgłoś administratorowi
AS Permalink5 +5 AS
RE: Ilu osadzonych przebywa w strzelińskim więzieniu?
Cytuję spajker.:
miałem iść na klawisza ale studia zrobiłem i mnie nie wzięli. znam jednak paru takich co po podstawówce klawiszami zostali a ci po ludowie to na stanowiska kierownicze poszli.


Może był Pan za mądry, albo nie miał koneksji? Albo obie rzeczy na raz.

Moja znajoma po studiach i z kilkuletnim stażem w firmach drogowych, starała się o pracę w naszej gminie jako drogowiec, nie dostała się.
Pomyślałem, może był ktoś lepszy co się bardziej znał, miał więcej doświadczenia etc. Szybko zmieniłem zdanie, gdy miałem kontakt z tym Panem, pokazałem mu proste rysunki techniczne, to nawet nie wiedział jak je odczytać, nie znał podstawowych pojęć z zakresu drogownictwa.
Ciekawe, czy kiedyś znajdzie się w naszej gminie fachowiec od dróg, chociaż w 1/3 taki, jak emerytowany Pan Ryszard Bielawski.
2020-08-30 20:51 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz. Przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.