Od prawie siedmiuset lat w Strzelinie działał szpital. Jego bogate dzieje czekają na opracowanie. Dziś przypomnimy kilka z ciekawszych wydarzeń związanych z leczeniem chorych w Strzelinie.

Historia strzelińskich szpitali liczy co najmniej 674 lata. Szpitali, bo bywało, że jednocześnie funkcjonowało ich aż trzy. Najstarszy miał za patrona św. Jerzego, a pierwsza wzmianka o nim pochodzi z połowy XIV w. Ówczesne szpitale były połączeniem dzisiejszych domów pomocy społecznej ze szpitalnymi oddziałami ratunkowymi. Większość pacjentów stanowili najubożsi mieszkańcy miasta, którzy nie mieli nikogo, kto mógłby się nimi opiekować.
Średniowieczne szpitale były instytucjami dochodowymi, co wywoływało spory o kontrolę zysków z ich prowadzenia. Tak było w największych miastach, tak było również w Strzelinie. Zachowała się korespondencja strzelińskich klarysek, rajców miejskich i papieża dotycząca sporu o szpital. Oficjalnie to klaryski opiekowały się szpitalem.

Tekst ukazał się w nr 7 (1046) wydaniu "Słowa Regionu". Cały artykuł przeczytasz na portalu egazety.pl, eprasa.pl, a także nexto.pl i e-kiosk.pl

Komentarze   

spajker. Permalink1 +2 spajker.
RE: Po wojnie był tu tylko oddział zakaźny
panie sobko. był tu mój wpis dotyczący łądnej bryły architektoczniej budynku. wpis wcięło. wcięlo ze strachu przed czytelnikami mogącymi kiedykolwiek jakkolwiek reklamować moje osądy. orwell 1984????? wiecznie żywy???
2021-03-04 17:49 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz. Przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.