Jeszcze w tym roku w Strzelinie mają stanąć mosiężne figurki postaci związanych z naszym miastem. Gdzie konkretnie się pojawią, kogo będą przedstawiać i kto dokonał ich wyboru?
W partnerstwie z czeską gminą Svitavy gmina Strzelin będzie realizowała projekt pn. „Czesko-polska droga współpracy”, w ramach którego zaplanowano stworzenie Szlaku Historycznego. Będzie składał się z ośmiu mosiężnych figurek, przedstawiających postacie historyczne związane z naszym miastem. Na ulicach Strzelina pojawią się: książę Bolko I Świdnicki i jego żona Beatrycze, Paul Ehrlich, św. Jan Nepomucen, Archanioł Michał, rycerz średniowieczny (von Czirn), zakonnica klaryska oraz strzeliński górnik/skalnik.
Tekst ukazał się w nr 20 (1059) wydaniu "Słowa Regionu". Cały artykuł przeczytasz na portalu egazety.pl, eprasa.pl, a także e-kiosk.pl

Komentarze   

spajker. Permalink9 +7 spajker.
RE: Książę, rycerz, zakonnica…
Cytuję Dejv:
Odbudujecie w końcu starówkę miasta a nie wydajecie kasę na głupoty, kwietniki, sralniki, pomniki. Wy komunistyczne pany. Róbcie ze Strzelina dalej Prypeć, a za 5 lat w mieście zostaną same dziadki i babcie. Brakuje jeszcze tylko wypasu świń i krów na rynku.

starówka już jest w strzelinie. rodzina burmistrzów od 40 lat władająca wioską. te betonowe bloki mają też już swoje 50 lat i są pomnikiem socjalizmu minimalizmu i karty ateńskiej. święte krowy już są w urzędach. świnie też.
2021-06-12 17:58 Cytować Zgłoś administratorowi
fun Permalink8 +4 fun
RE: Książę, rycerz, zakonnica…
W końcu swój pomnik będzie miał "Książę disco polo". :lol:
2021-06-12 17:29 Cytować Zgłoś administratorowi
Dejv Permalink7 +11 Dejv
RE: Książę, rycerz, zakonnica…
Odbudujecie w końcu starówkę miasta a nie wydajecie kasę na głupoty, kwietniki, sralniki, pomniki. Wy komunistyczne pany. Róbcie ze Strzelina dalej Prypeć, a za 5 lat w mieście zostaną same dziadki i babcie. Brakuje jeszcze tylko wypasu świń i krów na rynku.
2021-06-12 14:28 Cytować Zgłoś administratorowi
Zaniepokojony Permalink6 +12 Zaniepokojony
RE: Książę, rycerz, zakonnica…
Brawo a dziury na drogach jak byly tak sa nadal. Brawo Pani Burmistrz Pani to ma pomysly ze swoja swita. Najelepiej to przyznac Wam nagrode pulicera..
2021-06-11 23:10 Cytować Zgłoś administratorowi
.. Permalink5 +9 ..
RE: Książę, rycerz, zakonnica…
Po co to? drogi w mieście poprawcie włodarze
2021-06-11 20:28 Cytować Zgłoś administratorowi
Wiązowianin Permalink4 +9 Wiązowianin
Która już próba?
To już chyba trzeci szlak historyczny po Strzelinie, a nadal nie ma spójnej strategii. Stare niszczeją? Lepiej zrobić nowe. Miasto potrzebuje spójnej, długofalowej i profesjonalnej strategii w tym zakresie, a taka trasa powinna być tworzona przy jak najszerszym udziale ekspertów, samorządu i obywateli, by miało to ręce i nogi, by te pieniądze były sensownie wydane. W Strzelinie tak bardzo brakuje instytucji muzealnej z prawdziwego zdarzenia, nie musi być duża i zatrudniać wiele osób, ale by było miejsce stałej pracy nad historią i dziedzictwem miasta i okolicy. Dom Książąt Brzeskich czeka.
2021-06-11 13:59 Cytować Zgłoś administratorowi
Broo Permalink3 +6 Broo
RE: Książę, rycerz, zakonnica…
Lepiej by było zacząć odbudowywać porządnie rynek a nie lewe układy ukladziki dla zaprzyjaźniony firm zeby więcej sralnikow robić.
Co to za włodarze miasta co [censored] potrafią zrobic
2021-06-11 12:39 Cytować Zgłoś administratorowi
spajker. Permalink2 +8 spajker.
RE: Książę, rycerz, zakonnica…
charyzmatyczne postacie związane ze strzelinem to np czachorowski solski zittwitz i inni. bajki o czirnie albo prawda o tym że był średnowiecznym przemem bijącym tubylców to za mało aby mieć swój pomnik. pomniki - obeliski powinny być wykonane z granitu szlifowanego. jan nepomucen to czeski zdrajca, który zdradził czechy na rzecz austrii a w strzelinie nigdy nie był. tylko się odlać na te mosiężne figurki. może zardzewieją. małomiasteczkowy kicz i klapki na oczach widzą tylko piłsudskiego skłodowską świerczewskiego i tym podobne oklepane postacie. eligiusz niewiadomski jan rozwaowski ignacy domeyko kleeberg kutrzeba hodkiewicz żólkiewski to nieznane polskie miernoty. jest za to ulica okulickiego, którzy naszczuł 50 000 polskich nieuzbrojonych dzieci na niemieckie karabiny maszynowe aby pokazać ruskim że to on rządzi w warszawie. małość ludzi z małych pipidów budzi moje wielkie obrzydzenie.
2021-06-11 11:47 Cytować Zgłoś administratorowi
spajker. Permalink1 +3 spajker.
RE: Książę, rycerz, zakonnica…
po ile jest mosiądz w skupie???? o której trzeba zacząć zbiórkę złomu aby zdążyć przed innymi??
2021-06-11 10:38 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.