Musieli być zwarci i gotowi, by stawić czoła wrogowi. Radzili sobie bez światła, pod osłoną nocy. W nocy z piątku na sobotę, 20/21 lutego, w Gimnazjum nr 1. im. Armii Krajowej w Strzelinie odbyła się „Nocna przygoda z historią”. W zorganizowanej przez nauczycielkę Beatę Woroniecką zabawie wzięło udział kilkunastu uczniów z kółka historycznego.

Tematem przewodnim była postać Jana Nowaka-Jeziorańskiego, (polski działacz społeczny, żołnierz AK, kurier i polityk). W tym roku wypada 10. rocznica jego śmierci.
Uczniowie przez całą noc, od 19.00. do 05.00 nad ranem, poprzez różne formy pracy zapoznawali się ze szczegółami życia Nowaka-Jeziorańskiego, dowiedzieli się także, m.in., jakie znaczenie dla Polaków miało Radio Wolna Europa. Młodzież mogła posłuchać oryginalnych nagrań audycji radiowych. Pod osłoną nocy przemieszczali się z pomieszczenia do pomieszczenia, by tam wykonywać określone zadania. Pierwszym z nich było wybudowanie radiostacji. Następnie udali się na salę gimnastyczną, gdzie, jako żołnierze AK, pokonywali tor przeszkód. Kolejnymi zadaniami było rozszyfrowanie treści tajnej depeszy oraz śpiewanie pieśni żołnierskich. Historyczna noc miała zakończyć się maratonem filmowym. Uczniowie bardzo chętnie brali udział w poszczególnych zadaniach. Nie zrażała ich nawet perspektywa całonocnej pracy.
 

Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.