Foto: wikiProblem bezdomności wynika z wielu czynników. Często wiąże się z trudną sytuacją, jednak, według GOPS, zdarza się także, choć na pewno w mniejszym stopniu, że jest dobrowolnym wyborem. Ilu jest bezdomnych w gminie Strzelin? Jakie działania podejmuje straż miejska by im pomóc?

W każdej gminie przebywają osoby, które z różnych powodów są bezdomne. Przyczyn takiej sytuacji jest wiele, m.in. zmniejszona zdolność do samodzielnego życia, poddanie się wymaganiom społeczeństwa, brak odporności na trudne sytuacje czy marginalizacja społeczna.
Często wynika to z sytuacji prawnej, kiedy lokator zostaje wyeksmitowany, nadużywania alkoholu, przestępczości i sytuacji patologicznych. W gminie Strzelin problem bezdomności jest na bieżąco monitorowany przez straż miejską oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Liczba bezdomnych nie jest stała i cały czas ulega zmianie.
W nocy z 21 na 22 stycznia 2015 r. przeprowadzone zostało badanie, które miało na celu określenie liczby bezdomnych na terenie miasta i gminy. W wyniku tego badania ustalono dwie osoby, które określić można jako bezdomne. Jedna z nich przebywała w altance przy ul. Grota Roweckiego, natomiast druga w garażu u znajomego. Badaniem objęte były także osoby przebywające obecnie w strzelińskim Zakładzie Karnym, gdzie ich liczba wyniosła 23.
W okresie zimy 2014/2015 r. bezdomni wymagający schronienia skierowani zostali przez GOPS w Strzelinie do schroniska w Szczodrem (3 osoby). Dwie kolejne osoby, które uznane zostały za bezdomne, w 2014 r. otrzymały przydział mieszkania.
Jak informuje burmistrz Dorota Pawnuk, problem bezdomnych dobrze znany jest straży miejskiej. - Funkcjonariusze ściśle współpracują z innymi służbami i prowadzą szereg działań mających na celu ograniczenie problemu bezdomności. Działania te w okresie jesienno-zimowym skupiają się na lokalizowaniu ludzi wykluczonych, pozbawionych własnego lokum, dotkniętych chorobami, którzy zajmują opuszczone altany działkowe – wyjaśnia Pawnuk. Dlatego miejsca, w których mogą przebywać bezdomni są stale monitorowane, a osobom tam przebywającym udzielana jest pomoc.

 

Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.