Karolina Pawlak, rzecznik Urzędu Miasta i Gminy Wiązów, informuje o zadłużeniu najemców gminnych lokali mieszkalnych oraz odbiorców wodyPięciu najemców gminnych lokali mieszkalnych ma spore zaległości w płaceniu czynszu. Podobne problemy dotyczą także 112 odbiorców wody. Łącznie dłużnicy są winni gminie blisko 100 tys. zł. Gmina Wiązów posiada 30 lokali mieszkalnych i 13 socjalnych. Jak się okazuje, ta ilość w miarę zaspokaja potrzeby. Obecnie w urzędzie złożone są zaledwie trzy wnioski o przydział lokali komunalnych.

Najemcy zobowiązani są do płacenia czynszu na podstawie zawartej umowy. Miesięczna stawka za m2 powierzchni użytkowej wynosi 4,52 zł. W przypadku lokali socjalnych jest to połowa tej stawki, czyli 2,26 zł. Te opłaty mogą się jednak wahać w zależności od wyposażenia, lokalizacji i stanu technicznego lokali. – W celu wyliczenia stawki jakościowej czynszu ustala się czynniki podwyższające i obniżające wartość użytkową lokalu – tłumaczy Karolina Pawlak, rzecznik prasowy UMiG Wiązów. - Suma tych współczynników przyjęta do ustalenia stawki czynszu nie powinna przekraczać 40% - dodaje.

 

Dłużników nie brakuje
Jak się okazuje, nie wszyscy regularnie płacą czynsz. Na liście dłużników obecnie znajduje się pięciu najemców. Łącznie ich zadłużenie wynosi blisko 30 tys.zł. – Na bieżąco monitorujemy i egzekwujemy płatności. Sprawy są na drodze sądowej – wyjaśnia Pawlak. Podobne problemy występują z zapłatą za wodę. W gminie Wiązów jest 1453 odbiorców. W ubiegłym roku dostarczono do nich ponad 131000 m3 wody. – Warto zaznaczyć, że ostatnie badania potwierdziły, iż woda jest zdatna do picia i ma bardzo dobre parametry – podkreśla. Cena za m3 wody wynosi 3,90 zł netto. Jest to stawka niższa niż w latach wcześniejszych 2012 cena netto wody wynosiła 4,39 zł, w 2013 – 4,26 zł, w 2014 – 4,10 zł. Priorytetem dla gminy jest dalsze obniżenie tej kwoty. - Podejmowane przez nas działania na przestrzeni ostatnich lat (chociażby przejęcie przez urząd zadań od Zakładu Gospodarki Komunalnej) powodują, że cena za m3 wody spada. Ten proces będzie postępował – zaznacza. Dłużników jednak nie brakuje. Zaległości ma w sumie 112 odbiorców na łączną kwotę 63 tys. zł. W 21 przypadkach skierowano sprawę na drogę sądową. Jak informuje rzecznik urzędu, od chwili przejęcia przez urząd zadań od ZGK zauważalny jest spadek liczby dłużników.

 

Komentarze   

ogoorek Permalink3 +11 ogoorek
RE: Dług na blisko 100 tys. zł
Wyliczenia kosztów produkcji wody, odbioru ścieków w tym Urzędzie to jest wyłącznie sprawa polityczna w żadnych wypadku rzetelna kalkulacja. Może ktoś poda również ile za ścieki zapłacił Naczelny Pajac? Bo powszechnie znaną tajemnicą jest, że ścieki z jego domu płyną do "zaprzyjaźnionych" rowów w okolicach ul. Polnej 12! Co na to San-Epid i Inspektor Sanitarny ze Strzelina? Wreszcie co Urząd i sympatyczna Pani Rzecznik może powiedzieć o mieszkańcach wsi, którzy pobierają wodę a nie mają szamb, gdzie podziewają się ich ścieki? W ten sam sposób co u Naczelnego Pajaca?
W kwestii ceny śmieci na warto w ogóle odzywać się gdyż cenę ustalali radni na zasadzie porównań z okolicy i ile da się utargować. Tu żadnych wyliczeń ani kalkulacji nie było.
2015-03-18 06:50 Cytować Zgłoś administratorowi
mieszkaniec Permalink2 +11 mieszkaniec
RE: Dług na blisko 100 tyś. zł
Co z długami za śmieci?
2015-03-17 16:49 Cytować Zgłoś administratorowi
spajker Permalink1 0 spajker
RE: Dług na blisko 100 tys. zł
jak ktoś jest życiową ofermą to i 1 grosz zapłaty za lokal , na który ktoś inny zadłuża się na 100 lat, będzie dla życiowej ofermy problemem i stratą pieniędzy. urzędnicy zabierają pracowitym w tym celu aby rozdać to leniom. sabotaż, likwidacja państwa. państwo żyje dzięki ludziom z doopą w spodniach kościuszko piłsudski i inni a nie dzięki cyganom.
2015-03-17 16:06 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.