Na progu sezonu grzewczego Gmina Twardogóra uruchamia system kontroli czystości powietrza z wykorzystaniem drona i stacjonarnych czujników rozmieszczonych w 7 punktach na mieście. Ambitny projekt, który zmierzy poziom smogu i niebezpiecznych dla zdrowia zanieczyszczeń wspiera finansowo Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.
Całkowita wartość zadania to prawie 96 tys. złotych, w tym 76 tys. złotych pochodzi ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Urządzenia będą badały skład dymów z kominów budynków nie tylko na terenie miasta, ale i całej gminy.
- Za pomocą nowej aparatury samorządowcy zmierzą dokładnie ile jest emitowanych do powietrza szkodliwych substancji, w tym pyłów PM10 i PM2,5 - mówi Łukasz Michalski, Pełnomocnik Zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu. - Te areozole - zdaniem ekspertów - mogą przyczyniać się wzrostu zgonów z powodu chorób układu oddechowego i krążenia - dodaje. Inne substancje, których zwartość w powietrzu zbadają dron i czujniki to dwutlenek węgla oraz toksyczny formaldehyd.
- Samorząd Gminy Twardogóra zdecydował o uruchomieniu nowoczesnego systemu monitoringu powietrza z powodu licznych interwencji zgłaszanych przez mieszkańców, zaniepokojonych powtarzającymi się widokami gęstych dymów, wydobywających się z kominów niektórych budynków oraz fetoru - Paweł Czuliński, Burmistrz Miasta i Gminy Twardogóra. Nie tylko domowe paleniska mogą być źródłem toksycznych emisji. Na terenie miasta i gminy funkcjonują duże zakłady przemysłowe, a także małe zakłady produkcyjne, w których powstają toksyczne odpady. Będą przeprowadzane kontrole i pobierane próbki popiołów z palenisk w budynkach na terenie całej gminy. Uroczysta inauguracja całej akcji – wraz z prezentacją zakupionego drona – odbyła się w Twardogórze podczas Ekopikniku "zaBiegam o czystą Twardogórę".
Robert Borkacki
Główny specjalista ds. informacji i promocji,
WFOŚiGW we Wrocławiu

Komentarze   

Anty Permalink1 +1 Anty
?
A co mnie interesuje Twardogóra?
2019-09-30 12:35 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz. Przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.