Zadania opiekuńczo – pielęgnacyjne osób starszych wymagają niezwykłej cierpliwości, pokory i umiejętności. Trzeba ją mieć, aby w ogóle myśleć o opiece nad osobami obłożnie chorymi.  15 żołnierzy 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej zakończyło kurs opieki nad pacjentem leżącym. Zajęcia odbywały się w Szpitalu Tymczasowym w Ciechocinku i zostały zorganizowane przez Centrum Szkolenia WOT.     
Żołnierze 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej    wielokrotnie już udowodnili, że słowo „pomoc, pomagać, pomagasz, pomagam” potrafią nie tylko odmienić, ale zrozumieć znaczenie i wypełnić zobowiązania z tym związane.
Opieka nad pacjentami leżącymi wymaga profesjonalnej wiedzy związanej m.in. z fachowym podnoszeniem głowy, unoszeniem ciała, podawaniem posiłków, czy wykonywaniem czynności pielęgnacyjnych.   
Stąd decyzja o udziale w szkoleniu żołnierzy i podnoszeniu ich kwalifikacji w opiece nad najciężej chorymi, wymagającymi nieustannej opieki.
Dotychczas zadania te były realizowane przez żołnierzy, którzy posiadali wymagane doświadczenie, czyli przez wykwalifikowanych ratowników medycznych. Osób potrzebujących pomocy jest jednak tak dużo, że liczba żołnierzy przygotowanych do wykonywania tak trudnych i odpowiedzialnych zadań, realizowanych w ramach operacji „Trwała Odporność” musi zostać zwiększona.   
Stąd inicjatywa CSWOT o uruchomieniu specjalistycznego kursu. Priorytetów jest kilka, ale najważniejsze są trzy.    Jak najlepiej wyszkolić żołnierzy do opieki nad seniorami, umieć zrozumieć ich potrzeby    i wreszcie wyszkolić instruktorów, którzy w swoich brygadach będą przekazywali specjalistyczną wiedzę swoim kolegom.    Nadto jednym z elementów łączącym te wszystkie zagadnienia jest jeszcze skuteczniejsze wspieranie personelu medycznego.
Kilkudniowe szkolenia prowadzą : pielęgniarki, psycholog oraz metodyk nauczania. Tematyka szkolenia obejmuje takie zagadnienia jak: karmienie osoby leżącej, wykonywanie zabiegów higieniczno-pielęgnacyjnych, współpraca z personelem medycznym w zakresie realizacji planu opieki nad pacjentem, nawiązywanie i utrzymywanie kontaktu z osobami w wieku starszym oraz pacjentami niesamodzielnymi.
Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej od marca 2020 r. aktywnie wspierają walkę z COVID-19. Jej cel skupia się w pięciu słowach: Zapobiegaj, Identyfikuj, Izoluj, Wspieraj, Odtwarzaj. Wojsko wspiera system opieki medycznej, służby sanitarne, regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa, samorządy oraz organizacje NGO. Żołnierze pobierają wymazy, pomagają chorym i personelowi w szpitalach, wspierają opiekę nad pensjonariuszami w domach pomocy społecznej oraz Policję w monitorowaniu osób objętych kwarantanną.
 

Komentarze   

polis Permalink7 0 polis
RE: Terytorialsi podnoszą umiejętności, aby otaczać opieką chorych i seniorów
A to prawda że to pseudowojsko ma płacone ???

Jeżeli tak to może by ich do szufli zagonić...
Razem z pensjonariuszami Zakładu Karnego niech odśnieżają Strzelin !!!!

Może udowodnią że Antoś M się nie mylił...
2021-02-16 23:33 Cytować Zgłoś administratorowi
Cześ Permalink6 -2 Cześ
Lalala
Żołnierze i żołnierki siedzą przy ognisku i zasuwają kiełbaski :D
2021-02-14 18:24 Cytować Zgłoś administratorowi
AS Permalink5 0 AS
RE: Terytorialsi podnoszą umiejętności, aby otaczać opieką chorych i seniorów
Młodzi skaczą jak kangury, starają się i wykazują, za co im chwała, a panowie oficerowie też zadowoleni, siedzą w ciepełku, przy kawusi i ciasteczkach, z nie małymi pensyjkami, oraz zgarniają premie, za ciężką szeregowych, którym wciskają patriotyczne bzdury, a sami robią kariery na plecach zwykłych żołnierzy.
2021-02-11 16:33 Cytować Zgłoś administratorowi
spajker. Permalink4 +9 spajker.
RE: Terytorialsi podnoszą umiejętności, aby otaczać opieką chorych i seniorów
Cytuję a:
Jezu, wy znowu o tej zabawie w wojsko? Szkoda, że o sprawach istotnych tak często nie piszecie.

zabawa w wojsko??????? jak krasnoarmiejcy się za gwałcenie tych młodych terytorialek zabiorą to wstrzyma ich ofensywę na dobry tydzień. będzie czas dla rządu i dla wojska aby uciec za granicę.
2021-02-09 13:59 Cytować Zgłoś administratorowi
A co może nie Permalink3 0 A co może nie
RE: Terytorialsi podnoszą umiejętności, aby otaczać opieką chorych i seniorów
Wystarczy sprawdzić statystyki zgonów ,porównać z poprzednimi latami...
Statystyki zachorowań na chociażby grypę...liczbę uśmierconych na Covida w stosunku do ogólnej liczby zgonów..

Nie trzeba wiele ,minimum chęci i myślenia a to wystarczy by zobaczyć kto ma krew na rękach.
2021-02-09 11:53 Cytować Zgłoś administratorowi
TruckdriverDST Permalink2 +7 TruckdriverDST
RE: Terytorialsi podnoszą umiejętności, aby otaczać opieką chorych i seniorów
Myslalem a raczej bylem pewny ze przeczytam jak to zima zawitala do Strzelina a tu nic. Byc moze wszyscy wzieli sie do odśnieżania.
2021-02-09 10:10 Cytować Zgłoś administratorowi
a Permalink1 +10 a
a
Jezu, wy znowu o tej zabawie w wojsko? Szkoda, że o sprawach istotnych tak często nie piszecie.
2021-02-09 08:19 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.