Odzyskanie niepodległości to największa, najdonioślejsza przemiana, jaka w życiu narodu może nastąpić"mówił Józef Piłsudski. Podczas dorocznych obchodów 11 listopada czcimy pamięć tych, którzy odzyskali dla nas Polskę, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń I wojny światowej oraz tych którzy kolejny raz stanęli w obronie Ojczyzny i walczyli na wielu frontach.
Żołnierze 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej wraz z mieszkańcami rożnych powiatów Dolnego Śląska świętowali 103 rocznicę odzyskania niepodległości.
We Wrocławiu 103. rocznicę Święta Niepodległości żołnierze uczcili poprzez udział w uroczystej garnizonowej zbiórce jak i pikniku wojskowym w centrum miasta. Mieszkańcy mogli zobaczyć sprzęt wojskowy i umundurowanie żołnierzy. Jak w innych częściach Polski święto 11 listopada odbywało się pod hasłem szacunku do munduru.
W Kłodzku uczniowie Zespołu Szkół Technicznych, będący zarazem żołnierzami 16 DBOT wspólnie z setkami mieszkańców Kotliny Kłodzkiej, żołnierzami 22 Batalionu Piechoty Górskiej, pocztami sztandarowymi uroczyście odśpiewali hymn narodowy, czcząc tym samym Narodowe Święto Niepodległości. Wydarzenie było wyjątkowe i miało szczególną oprawę.
„Wolność nie jest nam dana raz na zawsze, tylko naród zjednoczony jest silny, musimy sobie odpowiedzieć, czym jest wolność i patriotyzm”- powiedział burmistrz Miasta.
Uroczystość została uwieńczona apelem pamięci i salwą honorową.

Czym jest ojczyzna, jakie mamy wobec niej powinności, co to jest patriotyzm, co to znaczy pielęgnować tradycję? O tym wszystkim ze swoimi podopiecznymi rozmawia ppor. Mateusz Wójcicki żołnierz 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Na co dzień jest wychowawcą w tym ośrodku. 11 listopada, z okazji Święta Odzyskania Niepodległości do pracy przyszedł w mundurze żołnierza Wojska Polskiego. W ten sposób chciał nawiązać do „ Dnia Szacunku dla munduru”, do tradycji militarnych naszego kraju i nadać uroczystości wyjątkowy charakter. Punktualnie w południe nie tylko w radiu i telewizji zabrzmiał „Mazurek Dąbrowskiego”. Hymn odśpiewali również podopieczne wraz ze swoim wychowawcą w Ośrodku Wychowawczym w Szklarskiej Porębie.
„Dzięki mundurowi wzrasta poczucie bezpieczeństwa, mundur kształtuje charakter, jest też zobowiązaniem do godnego zachowania i dużej kultury osobistej„ mówił podczas uroczystości ppor. Mateusz Wójcicki.
Takie uroczystości to też okazja do pogłębienia historii Polski i przypominaniu o 123 latach niewoli, przyczynach dla których do tego doszło i drodze jaka musieli pokonać nasi przodkowie, aby dziś można było cieszyć się wolnością i możliwością rozmawiania w języku ojczystym.

Komentarze   

oli Permalink1 0 oli
RE: Narodowe Święto Niepodległości - „Dzień szacunku dla munduru”
Chyba świętowanie uległości. Jaką my mamy niepodległość? zwykły szary człowiek jest śmieciem dla polityków i parobkiem do okradania w podatkach, Większość przemysłu sprzedana, górnictwo zaraz też sprzedadzą. Polska nie ma przyszłości chyba że Polacy zechcą w końcu żyć a nie tylko przeżyć gówniane życie na pasztetowej i kredycie. Wybór należy do nich.
2021-11-17 11:39 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.