Życzę wszystkim Górnikom tyle samo wyjazdów co zjazdów - płk Artur Barański, Dowódca 16 DBOT.
W szeregach 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej służy 32 żołnierzy – ochotników, którzy na co dzień wykonują niebezpieczny i trudny zawód  górnika.
st. szer. Paweł Gołębiowski jest jednym z nich. Na co dzień pracuje jako górnik w kopalni KGHM.

„Ile lat pracuję pod ziemią? Kawał czasu - 26 lat.
Praca górnika do łatwych nie należy. Z pewnością trzeba być wytrwałym… liczy się też odwaga i tzw. „zimna krew”, którą trzeba zachować w sytuacjach kryzysowych. Najważniejsze jest zaufanie.
Mój kolega miał wypadek w pracy. Wspólnymi siłami wyciągnęliśmy go spod głazu. My górnicy musimy sobie ufać, to podstawa. Ja pomagam koledze, a kolega pomaga mi. Tak wygląda nasza górnicza codzienność, a od pewnego czasu również ta żołnierska. Na służbie nigdy nie jestem sam, ufam swoim kolegom w mundurach. Wiem że mogę na nich liczyć i oni mogą liczyć na mnie.
W latach 90. byłem na misji pokojowej w Jugosławii. Codziennie patrolując okoliczne miejscowości miałem kontakt z „lokalsami”. Dziś w Polsce jako żołnierz WOT też mam kontakt z lokalną społecznością i właśnie to się dla mnie liczy - ludzie.
Daję radę dzięki swojej żonie, jest obok i  zawsze mnie wspiera.


Czego życzy się górnikowi z okazji barbórki?
Czego życzyłbym swoim kolegom po fachu - górnikom? Z pewnością wytrwałości w tym, co sobie postanowili. Zdrowia, tego „górniczego”, uprzejmości i życzliwości. Warto pomagać, dobro wraca!”
U nas w kopalni KGHM w której pracuje pod ziemią często słyszy się oprócz zwykłych życzeń przekazywanych na uroczystościach barbórkowych, życzenia - tyle samo wyjazdów co zjazdów. Myślę, że oceniając miejsce i specyfikę pracy górników to jest chyba najbardziej pożądane przez nas życzenie.
-Szanujemy Wasz wysiłek, podziwiamy Wasz lokalny patriotyzm, umiłowanie Ojczyzny i oddanie tradycji. Odwaga, bezinteresowność, braterstwo – to tylko niektóre z wielu wartości wspólnych dla nas żołnierzy i dla Was górników. Z okazji Waszego Święta życzymy wszystkim Górnikom tyle samo wyjazdów co zjazdów. Dziękujemy za Waszą ciężką pracę! –płk Artur Barański Dowódca 16 DBOT.
SZCZĘŚĆ BOŻE WSZYSTKIM GÓRNIKOM I ICH RODZINOM!"
#Terytorialsi #16DBOT

Komentarze   

Cześ Permalink2 0 Cześ
RE: Tacy są nasi Terytorialsi!
Cytuję spajker.:
dlaczego człowiek pracujący pod ziemią nazywa się górnik? taki dekarz czy kominiarz to rozumiem ale człowiek z dołu to dolnik a nie górnik.

No głos rozsądku :lol:
2021-12-06 19:44 Cytować Zgłoś administratorowi
spajker. Permalink1 +3 spajker.
RE: Tacy są nasi Terytorialsi!
dlaczego człowiek pracujący pod ziemią nazywa się górnik? taki dekarz czy kominiarz to rozumiem ale człowiek z dołu to dolnik a nie górnik.
2021-12-06 14:00 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.