Podczas dzisiejszej sesji Sejmiku Województwa Dolnośląskiego powołano pierwszy w Polsce Sejmikowy Klub Książki. Jego inicjatorem jest Krzysztof Maj, członek zarządu województwa dolnośląskiego.
W ramach działań upowszechniania praktyk kulturalnych Krzysztof Maj, członek zarządu województwa dolnośląskiego odpowiedzialny za kulturę, zaproponował radnym województwa przystąpienie do Sejmikowego Klubu Książki. Członkowie klubu zamierzają umawiać się na lekturę jednej lub dwóch książek w miesiącu oraz omawiać przeczytane pozycje.
Sejmikowy Klub Książki to jeden z 140 Dyskusyjnych Klubów Książki, które funkcjonują na Dolnym Śląsku. DKK to kameralne grupy miłośników literatury - osób, które lubią czytać, a także dzielić się swoimi wrażeniami i opiniami na temat książek. Działają w środowiskach miejskich i wiejskich, zrzeszają dorosłych, młodzież i dzieci oraz mają profil uniwersalny lub specjalistyczny (np. kluby miłośników kryminałów, komiksów, fantastyki).
- Na razie chęć przyłączenia do klubu wyraziło pięciu radnych. Jako pierwszy tytuł zaproponowałem książkę „Harda” autorstwa Elżbiety Cherezińskiej. To powieść historyczna oparta na faktach związanych z powstawaniem państwa polskiego. Mam nadzieję, że kolejne pozycje zaproponują inni członkowie klubu – mówi Krzysztof Maj, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Dolnośląska Biblioteka Publiczna
Funkcjonowanie Dyskusyjnych Klubów Książki wspiera Dolnośląska Biblioteka Publiczna – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego. W ramach działań dokonuje zakupu nowości wydawniczych (2584 książki w 2021 r.), organizuje impresariat literacki (58 spotkań autorskich w ubiegłym roku), a także szkolenia, warsztaty i spotkania integracyjne dla moderatorów.
W ostatnich latach w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej mocno zaakcentowały swoją obecność nowoczesne technologie. Czytelnicy dolnośląskich bibliotek publicznych – jako jedyni w Polsce- mają całoroczny bezpłatny dostęp do książek elektronicznych na platformie Legimi oraz IBUK i chętnie z nich korzystają. Według wyliczeń podanych przez dystrybutora platformy, dolnośląscy czytelnicy książek elektronicznych dostępnych na Legimi stanowili aż 20% wszystkich użytkowników tej platformy udostępnianej przez biblioteki publiczne w Polsce.
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.