Na kilka dni przed 80 rocznicą przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową, żołnierze 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej prowadzili akcję porządkowania grobów na cmentarzach dolnośląskich oddając tym samym cześć i honor bohaterskim obrońcom naszej Ojczyzny.

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej z dumą dziedziczą tradycje Armii Krajowej i powojennych organizacji niepodległościowych. Dziedziczenie tradycji AK przez żołnierzy WOT wynika wprost z bliskości formy działania obydwu formacji, jak również potrzeby budowy etosu WOT na wartościach, z którymi identyfikują się żołnierze. Dbając o historię naszego kraju żołnierze 16 DBOT odwiedzili groby żołnierzy Armii Krajowej znajdujące się na terenie naszego województwa.
W ostatnich dniach kilkudziesięciu żołnierzy 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej odwiedziło ponad 200 grobów, na których zapalili symboliczne znicze, udekorowali mogiły biało-czerwoną wstęgą, a tam, gdzie była potrzeba uporządkowali groby- mówi mjr Renata Mycio Oficer Prasowy Brygady.

To duma i honor czerpać z takich tradycji. Źródło tych tradycji wskazały nam, zarówno serce jak i rozum. Wsłuchując się w nasze serca widzimy w Armii Krajowej i powojennych organizacjach niepodległościowych wspaniałych polskich bohaterów, wojowników niezłomnej walki o Niepodległość, z których tylko nieliczni dożyli do dzisiaj. Widzimy żołnierzy polskiego podziemia, z którymi się bezgranicznie identyfikujemy, i wobec których mamy wielki dług pamięci. Najlepszym jej wyrazem będzie czynna kontynuacja Waszej misji i przekazywanie jej kolejnym pokoleniom polskich żołnierzy.
W niedzielę 13 lutego, o godzinie 14.00 – żołnierze 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej postawili w swoich miejscowościach światełko na grobach Bohaterów z AK.
W tym dniu, w przededniu 80 rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową, nie zabrakło symbolu pamięci w miejscach uświęconych krwią Bohaterów oraz na miejscach Ich wiecznego odpoczynku.
Wartym podkreślenia jest fakt, że w akcję „Światełko dla Bohatera” zaangażowali się również kombatanci na czele z Powstańcem Warszawskim Panem kpt. Stanisławem Wołczaski, ŚZŻAK Okręg Dolnośląski, Dolnośląski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Dolnośląski Urząd Wojewódzki oraz Fundacja Odra Niemen, którzy także dbają o  te miejsca i chronią je od zapomnienia.
Pamięć o naszych przodkach, o obrońcach naszej Ojczyzny to nie tylko nasz obowiązek, ale również wyraz wdzięczności za to, że możemy żyć teraz w wolnej i Niepodległej Polsce. Poprzez akcję „Światełko dla Bohatera” chcieliśmy dotrzeć na groby nie tylko we Wrocławiu, ale zależało nam również na pojedynczych grobach, które bardzo często znajdują się na małych cmentarzach, bo nigdy i nigdzie nie wolno zapomnieć o naszych bohaterach - podkreślają żołnierze 16 DBOT.
Dla żołnierzy akcja „Światełko dla Bohatera” była nie tylko zapaleniem zniczy. To była także chwila zadumy, lekcja historii o trudnych i często tragicznych losach naszych przodków – podkreśla płk Artur Barański Dowódca 16 DBOT.

Komentarze   

spajker. Permalink5 0 spajker.
RE: Terytorialsi dziedziczą tradycję i pamiętają o Bohaterach AK
Cytuję cześ:
Cytuję ...:
Cytuję MARCIN.Ł:
Chwała BOHATEROM!!!!

Którym?

Polskim baranie!

kuklińskiemu rydzowi śmigłemu i piłsudskiemu. zdrajcy nałogowi.
2022-02-19 07:14 Cytować Zgłoś administratorowi
cześ Permalink4 -3 cześ
RE: Terytorialsi dziedziczą tradycję i pamiętają o Bohaterach AK
Cytuję ...:
Cytuję MARCIN.Ł:
Chwała BOHATEROM!!!!

Którym?

Polskim baranie!
2022-02-18 13:53 Cytować Zgłoś administratorowi
... Permalink3 +1 ...
RE: Terytorialsi dziedziczą tradycję i pamiętają o Bohaterach AK
Cytuję MARCIN.Ł:
Chwała BOHATEROM!!!!

Którym?
2022-02-16 17:59 Cytować Zgłoś administratorowi
MARCIN.Ł Permalink2 +1 MARCIN.Ł
RE: Terytorialsi dziedziczą tradycję i pamiętają o Bohaterach AK
Chwała BOHATEROM!!!!
2022-02-16 16:03 Cytować Zgłoś administratorowi
spajker. Permalink1 +7 spajker.
RE: Terytorialsi dziedziczą tradycję i pamiętają o Bohaterach AK
wot jest naśladowcą tradycji ak. ak to 160 000 żołnierzy, którzy nie mieli żadnych osiągnięć militarnych, nie podjęli żadnej walki poza próbą odbicia warszawy wysyłając dzieci bez broni na niemieckich kryminalistów uzbrojonych w ckmy. rezultatem działań ak była fizyczna zagłada warszawy i ucuekanie po kanałach przed konfrontacją z niemieckimi odpadkami okupującymi miasto. szkolenie partyzantów to jest klęska na dzień dobry. zakłada się że polskie siły zbrojne wszystko przegrają i potrzebni będą partyzanci do rozklejania ulotek - precz z okupantem. polskie regularne siły zbrojne i wot to jak wehrmacht i wehrwolf. jedni są od wygrywania a inni do brzęczenia medalami za dzielność. dzielnosć polegała na tym że jedni przetrwali w kanale a drudzy w lasach.
2022-02-16 12:08 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.