Konsulaty generalne i honorowe działające we Wrocławiu wspólnie z prezydentem Wrocławia wyraziły swoją solidarność i jedność z narodem ukraińskim w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę. Pod konsulatem generalnym Ukrainy przy pl. Nankiera zorganizowano dzisiaj spotkanie w tej sprawie, w którym udział wzięli m.in.: konsulowie generalni i honorowi Niemiec, Ukrainy, Węgier, Szwecji, Brazylii, Hiszpanii, Gruzji, Indii, Malty.

- Jestem dumny z Wrocławia i państwa konsulów tu obecnych. We Wrocławiu, mieście solidarności, solidarnym głosem mówimy: Ukraina jest niepodległym krajem. Nie mówimy o „konflikcie ukraińskim", ale o „agresji Rosji na niepodległą Ukrainę". Nie mówimy o „uznaniu niepodległości republik", ale o „destabilizacji Ukrainy przez Rosję". Podobnie jak miało to miejsce w przypadku Gruzji. Nie możemy się na to zgodzić – podkreślił Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
Jacek Sutryk zwrócił się też do licznej społeczności ukraińskiej zamieszkującej Stolicę Dolnego Śląska. - Tysiące Ukraińców wybrało Wrocław jako swój drugi dom. Chcę powiedzieć, ze niezależnie czy Państwa obecność tutaj będzie liczyła się w dniach, tygodniach, miesiącach, czy latach, są Państwo zawsze mile widziani we Wrocławiu. Zapraszam Państwa do współtworzenia tego miasta, które jest Waszym domem – dodał prezydent.
Sytuacja na Ukrainie z każdą godziną staje się coraz bardziej napięta - Rosja rozpoczęła ewakuację pracowników ze wszystkich swoich placówek dyplomatycznych. Z rosyjskiej ambasady w Kijowie zdjęto rosyjską flagę. W związku z konfliktem ukraińsko-rosyjskim, Lwowska Rada Miejska wystosowała dzisiaj orędzie do burmistrzów miast partnerskich Lwowa o dostarczenie sprzętu wspomagającego nieprzerwane życie miasta (sprzęt medyczny, generatory diesla itp.)
Hans Jörg Neumann – Konsul Generalny Niemiec we Wrocławiu wskazywał, że sankcje nałożone na Rosję muszą przynieść oczekiwany efekt. Nie bez znaczenia pozostają również inne działania dyplomatyczne.

- To ważne, byśmy jako Europa i świat okazali swoją jedność i solidarność z Ukrainą. Rosja jawnie złamała prawo międzynarodowe i czuje się bezkarna. Nie ma naszej zgody na naruszanie granic – dodawał Neumann.
Jurij Tokar – Konsul Generalny Ukrainy we Wrocławiu podziękował wszystkim za okazane wsparcie i zapewniał, że Ukraina nie będzie patrzyć biernie na poczynania Władimira Putina oraz rosyjską agresję.
- Bardzo dziękuję Panu prezydentowi Sutrykowi oraz wszystkim konsulom honorowym i generalnym. Naród ukraiński będzie bronił swojego prawa do wolności i nienaruszalności granic. Wierzę, że na Ukrainie przede wszystkim zatriumfuje prawda – dodał Tokar.
We Wrocławiu funkcjonuje 25 konsulatów – 22 honorowych oraz 3 zawodowe (Niemiec, Ukrainy i Węgier).

Komentarze   

spajker. Permalink4 0 spajker.
RE: Solidarni z Ukrainą
Cytuję Beza:
Zachęcam do zapoznania sie z historią i do obejrzenia filmu pt.Wołyń

lepiej porozmawiać z tymi co z wołynia uciekli albo poczytać na necie. jak ukraińcy zrobią ruskim wołyń a zrobią to będzie polska a nie priwisljańskij kraj jak ukraińcy zwiążą walką rosję i dostaną nóż w plecy od chin.
2022-02-25 11:12 Cytować Zgłoś administratorowi
Beza Permalink3 0 Beza
Może byśmy sobie przypomnieli Wołyń?
Zachęcam do zapoznania sie z historią i do obejrzenia filmu pt.Wołyń
2022-02-25 08:30 Cytować Zgłoś administratorowi
879 Permalink2 +1 879
RE: Solidarni z Ukrainą
Cytuję spajker.:
flaga strzelina.

:D :lol: :-)
2022-02-23 19:07 Cytować Zgłoś administratorowi
spajker. Permalink1 +4 spajker.
RE: Solidarni z Ukrainą
flaga strzelina.
2022-02-23 18:54 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.