Zbierali liście i śmieci, myli i czyścili płyty nagrobne, ustawiali znicze – ponad 100 żołnierzy 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej przez całą sobotę sprzątało mogiły tych, którzy walczyli o wolną Polskę.

„Jeśli zapomnę o nich, Ty, Boże na niebie, zapomnij o mnie” – ten cytat z „Dziadów” Adama Mickiewicza powinien znać każdy z nas. W 16 Dolnośląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej zawsze go pamiętamy, dlatego dbamy o groby „naszych bohaterów” – mówi pułkownik Artur Barański, dowódca dolnośląskich terytorialsów. – Żadnego z naszych żołnierzy nie trzeba namawiać, by z wiaderkiem, grabiami i ściereczką pojawił się na cmentarzu przed świętem Wszystkich Świętych – zapewnia.
Na kilka dni przed dniem Wszystkich Świętych żołnierze 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej uporządkowali groby na cmentarzach Dolnego Śląska, w tym również na wrocławskich nekropoliach przy ul. Smętnej, Osobowickiej, Grabiszyńskiej i Bujwida we Wrocławiu. To właśnie na tych cmentarzach spoczywa najwięcej żołnierzy Armii Krajowej, Powstania Warszawskiego oraz żołnierzy Niezłomnych.
Do dziś z tych kilkuset osób, które przyjechały po wojnie do Wrocławia, żyje zalewie garstka. Groby tych, którzy odeszli nie zawsze są nowe, ale dla żołnierzy najważniejsze jest to, aby były zadbane oraz aby zapalić na nich znicz w przededniu Wszystkich Świętych tym samym oddając im cześć i pamięć.
Każdy grób został oznaczony biało-czerwoną szarfą, która jest symbolem a także znakiem dla wrocławian i osób odwiedzających groby bliskich, że w tym miejscu spoczywa bohater, osoba, która walczyła o wolną i niepodległą Polskę.
Każdy może się zatrzymać i przypomnieć historię naszego kraju. Mogiła polskiego bohatera kryje wiele tajemnic a nierzadko tragicznych przeżyć.
Sprzątanie cmentarzy realizowane jest we współpracy z przedstawicielami dolnośląskiego urzędu wojewódzkiego, IPN-u Oddział Wrocław oraz Stowarzyszenia Odra-Niemen. Dzięki wspólnym akcjom wiele takich miejsc ocalamy od zapomnienia.

Płk Artur Barański, Dowódca 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej przyznaje, że „Dla młodych żołnierzy to bardzo ważna lekcja historii. Każdy przeżywa to oczywiście inaczej, bo z jednej strony sprzątamy groby, ale z drugiej dla wielu mundurowych to chwila pełna zadumy, lekcja historii o trudnych i niestety bardzo często tragicznych losach naszych przodków.”
Tak dolnośląscy terytorialsi uczcili m.in. pamięć patrona swojej Brygady, ppłk. Ludwika Marszałka, pseudonim „Zbroja”, którego doczesne szczątki spoczywają na cmentarzu w Cieplicach.
– Na wielu dolnośląskich nekropoliach są mogiły tych, którzy walczyli o wolną Polskę. Zawsze pamiętamy o nich – podkreśla major Renata Mycio, oficer prasowy 16 DBOT. – Nasi żołnierze pomagają uprzątnąć wszystkie te mogiły, o których wiedzą. To chyba najlepszy sposób na uczczenie pamięci wszystkich naszych bohaterów – zaznacza.
W Armii Krajowej i powojennych organizacjach niepodległościowych służyli wspaniali polscy żołnierze, rycerze niezłomni walki o niepodległość, z których tylko nieliczni dożyli do dzisiaj.
Udzielanie wsparcia kombatantom, pomoc żyjącym bohaterom i tym, którzy odeszli, jest jednym z najważniejszych zadań żołnierzy 16. DBOT.
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.