Artur Gulczyński, dyrektor wydziału transportu urzędu marszałkowskiegoKierowcy mają nawigację satelitarną, dzięki której droga do celu podróży jest prostsza. Czy pasażerowie polskich kolei mogą również liczyć na satelitarne wsparcie? O tym rozmawialiśmy z Arturem Gulczyńskim, dyrektorem wydziału transportu urzędu marszałkowskiego.
Wielu podróżnych, udając się na stację, żeby pociągiem pojechać do pracy czy na zakupy np. do Wrocławia, zadaje sobie pytanie, ile będą musieli czekać na spóźniony pociąg?
- Opóźnienia pociągów stały się nieodłącznym elementem naszej kolei. Niezależnie od pory roku czy też warunków atmosferycznych każdy, kto wybiera się w podróż koleją, musi liczyć się z możliwością wydłużenia czasu podróży o spóźnienie pociągu. Radykalna poprawa sytuacji wymaga kosztownych inwestycji i, niestety, potrwa kilka lat.

Nasi czytelnicy skarżą się, że informacja o opóźnieniach pociągów jest właściwie żadna. Z reguły nie wiadomo, co się stało i jak długo trzeba będzie czekać na pociąg.
- Zdaję sobie sprawę, że o ile część podróżnych rozumie, że awarie mogą się zdarzyć, choć nie powinny, to braku informacji o opóźnieniu nie mogą zrozumieć. Sam też tak uważam i ze swojej strony reaguję na każdy zgłoszony mi przypadek niepoinformowania pasażerów o spóźnieniu pociągu.

Czy informacje o opóźnieniach pociągów są tajne i dlatego kolejarze nie chcą dzielić się nimi z pasażerami?
- Rozumiem, ze jest to żart. Oczywiście, że nie. Pasażer ma prawo wiedzieć czy pociąg, na który czeka, przyjedzie planowo, czy zgodnie z planem dotrze do celu podróży. Więcej, każdy może na bieżąco na wyświetlaczu swojego telefonu komórkowego śledzić dowolny pociąg. Wystarczy zalogować się na stronę internetową Polskich Linii Kolejowych (www.plk-sa.pl), otworzyć zakładkę ROZKŁAD JAZDY, a później kliknąć na zakładkę MÓJ POCIĄG. Tam łatwo można odnaleźć pociąg. Możemy śledzić nasz pociąg w czasie rzeczywistym NA MAPIE lub NA TRASIE. W tym samym miejscu znajdziemy informacje o ewentualnych opóźnieniach. Zachęcam podróżujących koleją do odwiedzania tej strony www.Artur Gulczyński, dyrektor wydziału transportu urzędu marszałkowskiego

Czy jest to jedyne miejsce w internecie, gdzie można znaleźć informacje o opóźnieniach pociągów?
- Jest jeszcze aplikacja na telefony komórkowe i tablety pod nazwą OPÓŹNIENIA KOLEJOWE. Program pozwala na monitorowanie pociągów wszystkich spółek kolejowych w Polsce. Dane o opóźnieniach aktualizowane są na bieżąco, dzięki wykorzystaniu bazy danych spółki narodowego przewoźnika kolejowego. Aplikacja jest prosta w obsłudze. Przedstawia opóźnienia w bardzo czytelny sposób, rejestrując czasy postoju poszczególnych pociągów zarówno na głównych stacjach, jak i zwykłych przystankach. Aplikacja oblicza prognozowane opóźnienie zarówno na podstawie ograniczeń prędkości na trasie, jak i przewidywanych czasów przejazdu zapisanych w rozkładzie. W odnalezieniu pożądanej stacji pomocna okaże się także prosta wyszukiwarka. Aplikacja czerpie dane, aktualizowane na bieżąco przez dyżurnych ruchu PKP PLK. Dla stacji, na których pociąg ma planowe postoje w czasie późniejszym niż bieżąca godzina, system podaje prognozę opóźnienia, która może ulec zmianie.
Życzę mieszkańcom powiatu strzelińskiego, korzystającym z usług kolei, miłej podróży i jak najmniej spóźnień.

Dziękuję za rozmowę. Mam nadzieję, że podróżujący pociągami czytelnicy „Słowa Regionu” skorzystają z możliwości, jakie daje internet i nieco mniej będą denerwować się spóźnieniami pociągów.

Jacek SobkoKomentarze   

gosc Permalink1 +4 gosc
czy bedzie strajk?
A może by tak gazeta zadzwoniła do Pana Dyrektora Gulczyńskiego i zainteresowała się czy od poniedziałku pociągi pojadą. Od 29.06.2015 Przewozy Regionalne rozpoczynają strajk. Nikt nic nie wie. Odsyłają pasażerów na strony internetowe. Za te wszystkie nieudolne lata zostaną rozliczeni już za 4 miesiące.. Strajk pewnie będzie. A Pani Premier odstrzeli kolejną głowę (pewnie w urzędzie marszałkowskim) .
2015-06-25 18:01 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.