Wojciech Bochnak był wójtem Kondratowic przez ostatnie 12 lat. Jak ocenia to, co się dzieje w kondratowickim samorządzie? Co, jego zdaniem, należy zrobić, aby uzdrowić obecną sytuację?
Sytuacja w samorządzie w Kondratowicach jest napięta. Rada gminy nie udzieliła wójtowi wotum zaufania, a kwestia absolutorium pozostała nierozstrzygnięta. Jak Pan to ocenia jako osoba, która 12 lat sprawowała funkcję wójta tej gminy?
- Obserwuję to z zewnątrz, jako mieszkaniec. Moim zdaniem ,sytuacja nie idzie w dobrym kierunku. Brak współpracy na linii rada-wójt nie służy niczemu dobremu. Polityka w samorządzie powinna być sztuką budowania kompromisów, a nie konfliktów. Zarówno radni, jak i wójt powinni dojść do porozumienia. Żyjemy w tak małej społeczności, że budowanie murów między sobą jest nie na miejscu, bo nie prowadzi to do niczego dobrego. Moim zdaniem, tworzenie wizerunku, że w gminie dzieje się źle, spowoduje, iż przez najbliższe 5 lat nie zostaną zrealizowane ważne inwestycje dla mieszkańców. Życzę radzie i wójtowi, aby porozumieli się. Przecież zostali wybrani przez społeczność do realizacji pewnych celów, a nie do ciągłej walki. Tutaj trzeba zbudować kompromis.

Absolutorium udziela się wójtowi z tytułu wykonania budżetu. Ostatnie dotyczyło roku 2018, kiedy to Pan był szefem gminy przez ponad 10 miesięcy.
- Sądzę, że nie jest to kwestia wykonania budżetu. Tutaj chodzi o to, że się kogoś lubi, albo nie lubi. Czy ten budżet był zrealizowany? Oczywiście, że tak. Wybudowaliśmy przedszkole w Kondratowicach i zmodernizowaliśmy salę gimnastyczną w Prusach. Skumulowały nam się się inwestycje pod koniec roku, czego następstwem była zadyszka w finansach. Spowodowana było to tym, że musieliśmy najpierw zapłacić wykonawcy, a potem urząd marszałkowski zwracał te pieniądze gminie.

Często porusza się też problem zadłużenia gminy.
- Jest to preferencyjna pożyczka z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska (budowa kanalizacji - red.) i kredyt, który zaciągnęliśmy na tzw. wkład własny, bo resztę otrzymaliśmy z Unii Europejskiej przy budowie ośrodka zdrowia w Prusach i sali gimnastycznej w Księginicach. Każdy kredyt i każda pożyczka na duże inwestycje, którą zaciąga wójt, musi zaakceptować rada gminy. Nigdy nie podejmowałem sam decyzji. Na wspomniane inwestycje miałem jednomyślną zgodę rady. Poza tym, każdy z nas w swoim prywatnym życiu również zaciąga kredyty np. na budowę czy kupno mieszkania, albo chociażby na kupno lodówki czy telewizora.

Mówi się również o wadliwym działaniu kanalizacji. Kto zawinił?
- Gmina potrzebowała inżyniera kontraktu do realizacji tego projektu, który współpracował z wykonawcą. Przeprowadził tę inwestycję, a ta została rozliczona. Należy jednak pamiętać, że kanalizacja nigdy nie będzie działać, jeśli nie będziemy przestrzegać higieny jej używania. Jeśli będziemy wrzucać do niej wszystko, co się da, to pompy będą się psuły. Nie można powiedzieć, że wójt wybierał rodzaj pomp, bo od tego był właśnie inżynier kontraktu.
Na koniec chciałbym życzyć wójtowi i radzie gminy, aby doszli do porozumienia dla dobra nas wszystkich i zrealizowali wspólnie wiele inwestycji potrzebnych wszystkim mieszkańcom gminy Kondratowice.

Dziękuję za rozmowę.

Marek Rychlica

Komentarze   

Zepp Permalink5 +7 Zepp
RE: Trzeba zbudować kompromis
Ten Facet nie ma zielonego pojęcia. Wszystko co za jego kadencji zostało zrobione to absolutna RUINA!!!.Kanalizacja w gminie to totalna porażka. I tak można by było wymieniać.
2019-08-05 15:47 Cytować Zgłoś administratorowi
spajker Permalink4 +5 spajker
RE: Trzeba zbudować kompromis
Wsadzisz ogorzałą twarz rolnika w garnitur a to dalej rolnik i oprócz roszczeń ma jeszcze narcyzm.
2019-08-05 11:24 Cytować Zgłoś administratorowi
gość folwarku Permalink3 +10 gość folwarku
RE: Trzeba zbudować kompromis
Nic dziwnego, skoro ten facet rządził gminą przez ostatnie 12 lat to i dzisiaj mamy te problemy.
Mały przykład z wypowiedzi. Inwestycje finansowano z dotacji i wkłady własnego, którego źródłem tego własnego wkłady jest pożyczka., co oznacza że nie było nas stać na finansowanie inwestycji.
2019-08-04 08:33 Cytować Zgłoś administratorowi
... Permalink2 +19 ...
RE: Trzeba zbudować kompromis
PANIE BOCHNAK LITOŚCI...... JA PANU ŻYCZĘ ABY "ZMIENIŁ" PAN PRACĘ I WZIĄ KREDYT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! I NIECH PAN SOBIE KUPI TELEWIZOR....
2019-08-02 17:15 Cytować Zgłoś administratorowi
dst Permalink1 +16 dst
Brak współpracy?
Jak pan radny wpadł na to stwierdzenie? Opuścił swoją ukochaną ojczyznę i pewnie tęskni::))
Krowa, która dużo ryczy mało mleka daje. Pamiętajcie::))
2019-08-02 14:35 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.