Triduum Paschalne to najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym dla katolików. Niestety, z powodu epidemii wierni byli zmuszeni przeżywać ten szczególny czas inaczej niż dotychczas.
Proboszcz parafii pw. św. Wawrzyńca w Prusach Krzysztof Romaniuk, prosi, aby brać czynny udział w liturgii Triduum poprzez transmisje w mediach. - Można odbyć samemu spowiedź duchową z pragnieniem sakramentu pojednania, a kiedy się wszystko szczęśliwie zakończy, wypełnić zobowiązania płynące z tego sakramentu, a także przyjąć komunię świętą duchową z pragnieniem Chrystusa. Liturgia Triduum Paschalnego oraz w Wigilii Paschalnej nie będzie w naszej parafii sprawowana. Pokarmy pobłogosławicie sami. Będzie to miało szczególny wydźwięk i podniosły wymiar tych świąt wielkanocnych - apeluje duchowny.
W kaplicy cmentarnej w Prusach przygotowano ołtarz Bożego Grobu. Był dostępnych w Wielki Piątek i Wielką Sobotę od 9.00 do 21.00.Figura Chrystusa pochodzi z 1602 roku
- Chcieliśmy, aby w kaplicy powstał ołtarz, który pasowałby do architektury i wystroju wnętrza, by zapraszał do refleksji i zadumy nad przemijaniem ludzkiego życia, a także by nadawał powagę i podniosłość sprawowanej liturgii pogrzebowej. Często mówię do parafian, że gdy zwracamy się do Boga z prośbą o pomoc i współpracujemy z łaską Bożą, to często przychodzą inspiracje, natchnienie, a na końcu właściwa koncepcja. Jesteśmy wtedy mile zaskoczeni, bo nie wiadomo skąd znajdują się elementy, materiały budowlane, a także ludzie, którzy z kunsztem poskładają to w wielkie dzieło - zaznacza proboszcz.
Właśnie w taki sposób „spadła z nieba” figura zmarłego Chrystusa z XVII wieku. Przywiózł ją jeden z parafian z miejscowości Bystrec niedaleko miasta Jablonne nad Orlici w Czechach...
Cały artykuł w aktualnym wydaniu papierowym "Słowa Regionu"


Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.