Hanna Jednaszewska (z prawej) wręcza przedstawicielom gimnazjum w Prusach dyplom i gratuluje– Niektórzy mieszkańcy naszej gminy cały rok odkładają do słoików drobne, by właśnie w tym okresie przekazać je na ten szczytny cel, czyli akcję „Góra grosza” – mówił Jacek Matusiewicz, dyrektor Zespołu Szkół Publicznych w Prusach podczas uroczystości wręczenia wyjątkowej nagrody szkole.
Gimnazjum Publiczne im. Bohaterów Armii Krajowej w Prusach zebrało najwięcej drobnych monet w ramach akcji „Góra grosza” w całym województwie w 2014 roku. W związku z powyższym 2 grudnia szkołę odwiedziła Hanna Jednaszewska, członek zarządu Towarzystwa Nasz Dom – (organizator akcji), która wręczyła przedstawicielom uczniów nagrodę pieniężną – 2 tys. zł.
- Przyjechałam do was z wielkimi gratulacjami – podkreśliła. - Na prawie 590 szkół w województwie dolnośląskim, to właśnie wam udało się zebrać najwięcej pieniędzy (2595,10 zł). Powtórzyliście sukces z 2010 roku. Wasza szkoła, mimo iż niewielka, kryje w sobie dzieciaki o wielkich sercach.
Obecny na apelu wójt gminy Kondratowice Wojciech Bochnak przyznał, że rozpiera go duma, iż gimnazjaliści z Prus są tak dobrymi ludźmi, że potrafią się zaangażować i pracować na rzecz swoich rówieśników, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji.
W ubiegłym roku uczniowie z ponad 10 tys. szkół zebrali w ramach akcji 350 ton drobnych monet o wartości ponad 2,5 mln zł.Uczniowie gminazjum w Prusach są dumni ze zwycięstwa w akcji „Góra grosza”
- Nie mogłam sobie wyobrazić tej góry groszy – zwróciła się do gimnazjalistów Hanna Jednaszewska. - Czy wiecie ile waży słoń indyjski?
Uczniowie zgadywali. Okazało się, że słoń indyjski waży około 5 ton. Łatwo więc było policzyć, iż waga zebranych groszy jest równa wadze 70 słoni indyjskich. Ta informacja wywarła na zebranych potężne wrażenie. Akcja „Góra Grosza” polega na zbiórce monet – tzw. miedziaków. Trwa od listopada do grudnia. Zebrane pieniądze przeznaczone są na udzielenie pomocy dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną m.in. w rodzinach zastępczych i rodzinnych domach dziecka. Ta akcja ma również cel edukacyjny. Pokazuje najmłodszym, jaka siła tkwi w skromnej, lecz zbiorowej pomocy. Jeśli wiele osób da nawet niewiele, można osiągnąć sukces, można zadziałać dla dobra potrzebujących.
Uczniowie ZSP w Prusach wiedzą o tym doskonale. Są aktywni w wielu charytatywnych akcjach. Działają na rzecz wolontariatów. Ich samorząd uczniowski chętnie i prężnie organizuje różnego rodzaju zbiórki, konkursy oraz koncerty. Wygranej w akcji „Góra grosza” serdecznie gratulujemy!

Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.