Ksawery ma dopiero kilkanaście miesięcy, a już w swoim życiu przeszedł wiele. Jego mama Kamila Wawrzyniak i babcia Elżbieta walczą, aby był zdrowyChoć Ksawery Kunecki z Edwardowa ma dopiero kilkanaście miesięcy, to w swoim życiu przeszedł już bardzo dużo. Wykryto u niego wadę serca i musiał przejść skomplikowaną operację. Jakby tego było mało, ma problemy neurologiczne i kardiologiczne. Wizyty u specjalistów i w ośrodku rehabilitacyjnym to dla niego codzienność. Rodzina walczy ze wszystkich sił, aby chłopczyk był zdrowy.
Ksawery Kunecki z Edwardowa (gmina Kondratowice) skończył niedawno roczek. Urodził się jako zdrowy chłopczyk. Po dwóch miesiącach wykryto u niego dwie wrodzone wady serca. Ta wiadomość spadła na rodzinę jak grom z jasnego nieba. – Dowiedzieliśmy się o tym przez przypadek – mówi Kamila Wawrzyniak, mama Ksawerego. - Synek złapał katar. Gdy pojechaliśmy do lekarza, okazało się, że w jego sercu słychać szumy. Późniejsze badania wykazały, że Ksawery ma mnogie ubytki międzyprzedsionkowe i zwężone tętnice pnia płucnego. Wiązało się to z nieprawidłowym przepływem krwi w organizmie – dodaje. W pierwszych tygodniach życia Ksawerego choroba nie dawała żadnych objawów. Pojawiły się dopiero po zdiagnozowaniu. Chłopczyk szybko się męczył, siniały mu usta i buzia. Kardiolog przepisał leki, które miały pomóc w zrośnięciu ubytków. Po dwóch cyklach nie było poprawy i konieczna była operacja. Ksawery trafił do Dolnośląskiego Centrum Chorób Serca we Wrocławiu. Operacja była skomplikowana, gdyż lekarze pracowali na otwartym sercu. – To był najgorszy moment w moim życiu. Nie życzę tego nikomu. Operacja trwałą ponad sześć godzin. Nasuwały mi się czarne myśli. Stałam przed salą i płakałam – wspomina pani Kamila. Na szczęście operacja przebiegła bez komplikacji. Ubytki w sercu zostały zamknięte i poszerzono tętnice pnia płucnego. Niewykluczone, że Ksawery będzie musiał za jakiś czas przejść kolejną operację. Chłopczyk cały czas się rozwija. Z czasem przepływ krwi w jego ciele zwiększy się. Lekarze, poszerzając tętnice, wstawili mu sztuczną łatę, która nie będzie się powiększała. Może się więc okazać, że potrzebna będzie korekta chirurgiczna, aby przepływ krwi w ciele był prawidłowy.

Długa lista problemów…
Niestety, to nie jedyna przypadłość Ksawerego. Ma również problemy gastrologiczne (m.in. choroba refluksowa oraz zwężenie przełyku i alergia pokarmowa) i neurologiczne dotyczące układu nerwowego (asymetria ułożenia ciała). – Synek przyjmuje m.in. leki poprawiające pracę fal mózgu, ponieważ badania wykazały nieprawidłowości oraz podejrzenie epilepsji. W związku z problemami neurologicznymi kilka razy w tygodniu jeździmy na rehabilitację do ośrodka Fizjo-Med w Strzelinie. Dodatkowo, w miejscu blizny, synkowi zrobił się tzw. kurzy garb. To deformacja ciała po operacji. Rehabilitanci starają się zniwelować te zrosty. Jakby tego było mało, ostatnio badania wykazały wadę słuchu u Ksawerego – wylicza mama chłopca.
Pani Kamila samotnie wychowuje dwójkę dzieci. Oprócz Ksawerego, ma jeszcze 9-letnią córkę. W wychowaniu wnuków pomaga babcia Elżbieta. Rodzinie nie przelewa się. Choroba Ksawerego wyklucza zapisanie go do żłobka. Pani Kamila nie może wrócić do pracy. Rodzina korzysta z pomocy finansowej ośrodka pomocy społecznej. Problemy zdrowotne chłopczyka wiążą się jednak z dużymi wydatkami. Wizyty u lekarzy (kardiolog, neurolog, gastrolog) to codzienność. Rodzina korzysta z usług prywatnych gabinetów, ponieważ, aby dostać się do specjalisty przez NFZ, trzeba zbyt długo czekać. Na same wizyty trzeba wydać ponad 400 zł. Do tego dochodzi koszt dojazdu i zakupu leków. Rodzina płaci również za rehabilitację. Cykl dziesięciu spotkań to wydatek blisko 500 zł.
Ksawery kilka miesięcy temu dołączył do grona podopiecznych Stowarzyszenia „Gramy o życie”. Utworzono dla niego specjalne subkonto (numer 55 9588 0004 0000 6044 2000 0160), na które ludzie dobrego serca mogą wpłacać pieniądze. Na rzecz Ksawerego przeprowadzono już kilka akcji, m.in. charytatywny festiwal smaku, na którym sprzedawano ciasta i różne potrawy. Na facebookowym profilu Stowarzyszenia przeprowadzane są licytacje, z których środki przeznaczane są na leczenie podopiecznych, w tym Ksawerego. Ponadto mama chłopca utworzyła osobną grupę na facebooku (Ksawery walczy o zdrowe serduszko), na którym także przeprowadzane są licytacje na rzecz chłopca. Obecnie, oprócz stałych wydatków, rodzina zbiera środki na turnus rehabilitacyjny, który zlecił kardiolog. Odbędzie się on w połowie września przyszłego roku na terenie Borów Tucholskich. Koszt dwutygodniowego turnusu to 5300 zł. – Bardzo chciałabym pojechać tam z Ksawerym. Na turnusie zaplanowane są codziennie kilkugodzinne zajęcia rehabilitacyjne. Na pewno udział w nich przyniósłby lepszy efekt – przekonuje Kamila Wawrzyniak.

***
Historia Ksawerego pokazuje, że choroba może dotknąć osobę w każdym wieku. Do Stowarzyszenia „Gramy o życie” cały czas dołączają nowi podopieczni. Obecnie jest ich ponad 20. Większość to mieszkańcy powiatu strzelińskiego. Na przykładzie Stowarzyszenia widać, że potrzeba niesienia pomocy takim ludziom jest bardzo duża. Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Ten magiczny czas sprawia, że gasną spory, a ludziom otwierają się serca. Pomyślmy więc o tych, którzy oddaliby wszystko, żeby wyzdrowieć.

Komentarze   

kasia Permalink14 +1 kasia
RE: Ksawery walczy o serce
Dajcie Kamili spokój. Dziewczyna stara się jak może żeby Ksawery był zdrowy a wy na nią najezdzacie. A pomyśleliście co wy byście zrobili na jej miejcu. No właśnie. Co ??? Nie jest łatwo. A wy ludzie nie macie się czego czepiać to się jej czepiacie. Najlepiej dajcie sobie siana z tym. A jak jesteście tacy cwaniak WTO podajcie swoje prawdziwe dane a nie się wypowiadacie się pod fałszywymi nickami. Jak to się mówi cwaniak w necie [censored] w świecie. Pozdrawiam tych co robią Kamili koło dupy. Pozdrowienia.
2016-01-29 22:58 Cytować Zgłoś administratorowi
spajker Permalink13 +3 spajker
RE: Ksawery walczy o serce
Cytuję XYZ:
Cytuję Olo:
Ludzie a ktoś pomyślał o tym ze może szanowny tatuś płaci co musi przyznane przez sąd i dalej się nie przejmuje tak też może być a druga sprawa ile już gadają na mieście ze oni w ogóle tak dobrze nie przeda jak kiedyś


Przez lata dorobili się dużych pieniędzy, to teraz nie musi się im powodzić, dadzą sobie świetnie radę przez kilka następnych pokoleń.

sprzedają PYSZNE pieczywo rzadko spotykane na świecie. jeżeli na tym zarobili to tak ma być. gdyby opatentowali swoje procedury pieczenia to byliby miliarderami. oby procedury pieczenia pyszności weszły w kolejne geny Państwa Kuneckich. oby wszyscy polacy radzili sobie tak dobrze ja ci ludzie.
2016-01-13 15:31 Cytować Zgłoś administratorowi
XYZ Permalink12 +3 XYZ
RE: Ksawery walczy o serce
Cytuję Olo:
Ludzie a ktoś pomyślał o tym ze może szanowny tatuś płaci co musi przyznane przez sąd i dalej się nie przejmuje tak też może być a druga sprawa ile już gadają na mieście ze oni w ogóle tak dobrze nie przeda jak kiedyś


Przez lata dorobili się dużych pieniędzy, to teraz nie musi się im powodzić, dadzą sobie świetnie radę przez kilka następnych pokoleń.
2016-01-13 13:44 Cytować Zgłoś administratorowi
Olo Permalink11 +3 Olo
Maly
Ludzie a ktoś pomyślał o tym ze może szanowny tatuś płaci co musi przyznane przez sąd i dalej się nie przejmuje tak też może być a druga sprawa ile już gadają na mieście ze oni w ogóle tak dobrze nie przeda jak kiedyś
2016-01-11 22:28 Cytować Zgłoś administratorowi
Pomusz Ksaweremu!!! Permalink10 +4 Pomusz Ksaweremu!!!
Pomusz Ksaweremu!!!
Ludzie zastanówcie się gdyby wasze dzieci były w tej sytuacji to też byś cie chcieli im pomuc w tak trudnym czsie dla Ksawerego i jego mamy a więc wspierajmy tą rodzinę :-)
2016-01-11 20:30 Cytować Zgłoś administratorowi
Tommi Permalink9 +9 Tommi
A OJCIEC??????
A gdzie ojciec? Przecież pan Krzysztof Kunecki to, majętny człowiek posiada : piekarnie, sklepy, kamienice. Wszyscy znają w Strzelinie te rodzine. Nie poczuwa się do odpowiedzialności.??????
2016-01-11 11:19 Cytować Zgłoś administratorowi
. Permalink8 +7 .
RE: Ksawery walczy o serce
Cytuję Obserwujacy:
Wyciagasz rękę po pieniądZe od ludzi,sama smigasz w najnowszych i firmowych ciuchach,buty najnowsze modele,telefon z najwyższej półki, złote łańcuszki i bransolety.Wyremontowalas mieszkanie z tych datków i już powinnaś przestać.Ludzie mają gorsze problemy


Dokładnie, masz rację wiele ludzi na ludzkiej tragedii się wzbogaca lub robi karierę albo obie rzeczy na raz, a zasłanianie się dzieckiem i to chorym to iście szatański plan.
Nie twierdze że owa Pani tak robi, ale znam kilka osób które postępują ww. sposób, jest np. w naszej gminie taka Pani która wraz z rodzinką zrobiła niezły interes na chorych dzieciach.
2016-01-09 22:20 Cytować Zgłoś administratorowi
niewidoczny Permalink7 0 niewidoczny
RE: Ksawery walczy o serce
Zamilcz juz
2016-01-09 16:46 Cytować Zgłoś administratorowi
spajker Permalink6 +6 spajker
RE: Ksawery walczy o serce
Cytuję niewidoczny:
A całą tę niepotrzebną dyskusję wywołał jak zwykle gość o niku spajker !!!!!

dyskusja jest potrzebna albowiem opiekuńcze państwo w luksusowek klinice rządowej na szsera w wawie wyda 10 milionów na podtrzymanie życia truchła oleksego jaruzelskiego albo kiszczaka ale to samo opiekuńcze państwo mówi niemowlakowi, zapisz się do kolejki - za 10 lat jakiś lekarz cię obejrzy. opiekuńczy nfz wyda miliony na obcięcie genitalii tranwescytom ale niemowlakowi powie- lecz się aspiryną. luksusy w egipcie kosztuja kilka razy mniej niż tydzień w bloku w borach tucholskich. chciwe państwo i chciwi lekarze doprowadzą do zgonu człowieka bo oni pracują od kwoty x w górę. jeżeli napisałem nieprawdę to odpisz rzeczowo. jeżeli mnie nie lubisz za nick to wychyl piwo a będzie ci lepiej.
2016-01-09 11:39 Cytować Zgłoś administratorowi
niewidoczny Permalink5 -2 niewidoczny
RE: Ksawery walczy o serce
A całą tę niepotrzebną dyskusję wywołał jak zwykle gość o niku spajker !!!!!
2016-01-09 00:10 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.