Już kilku mieszkańców Strzelina padło ofiarą grupy, która oszukuje bezrobotnych - informuje st. asp. Ireneusz SzałajkoPodjeżdżają samochodem. Zaczepiają osoby sprawiające wrażenie bezrobotnych. Oferują legalną pracę na umowę. Podekscytowani, ale nieświadomi zagrożenia zgadzają się, jednak zamiast zatrudnienia wpadają w poważne kłopoty.

Już kilku mieszkańców Strzelina padło ofiarą wspomnianych oszustów. W tej chwili policja prowadzi jedno takie postępowanie. Wiadomo jednak, że co najmniej dwie osoby znalazły się w takiej sytuacji. Nie wykluczone, że w naszym powiecie jest więcej ludzi, którzy nieświadomi zagrożenia przystali na warunki oszustów. - W podobnej sprawie dochodzenie prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Dzierżoniowie – mówi st. asp. Ireneusz Szałajko, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Strzelinie.

Jak oni to robią?
Dziś policja nie jest w stanie określić sprawców. Nie wiadomo również ilu ich jest. - Pojawiają się w różnych konfiguracjach, raz są to dwie kobiety, innym razem dwóch mężczyzn itd. - wyjaśnia st. asp. Ireneusz Szałajko. - Także zmieniają się samochody, którymi się poruszają. Dlatego nie możemy się ukierunkować na konkretny pojazd, ponieważ mogą przyjechać innym. Także o tablicach rejestracyjnych aut nie mamy pewnych danych. Wiadomo jednak, że są to młodzi ludzie, którzy się zmieniają. Nie mamy jednak ich rysopisów.
Oszuści podjeżdżają samochodem do ludzi, sprawiających wrażenie bezrobotnych. Podchodzą i w rozmowie proponują pracę. Zanim ma jednak dojść do jej podpisania, pytają czy osoba ma założone konto bankowe. Jeżeli nie, to podwożą pod bank. Tam na swój dowód osobisty „ofiara” zakłada rachunek bankowy, na który otrzymuje kartę bankomatową. Dane tych osób (piny, hasła dostępowe, nr dokumentu) zabierają oszuści. Okazuje się, że poszkodowani te poufne dane wręczają im bez żadnych oporów. - Sprawcy po prostu powiedzieli, żeby im dali, a ci wręczyli im i nie pytali się w jakim celu - wyjaśnia st. ast. Ireneusz Szałajko.
Oszuści obiecują za kilka dni kontakt, aby podpisać umowę o pracę. W tym czasie zaciągają na konto „ofiary” kredyty w różnych miejscach, nawet na kilka tysięcy złotych. Później wybierają te pieniądze z konta kartą bankomatową ofiary.
- Sprawcy składali wnioski internetowo w firmach udzielających tzw. chwilówek, które wpływały na wskazany rachunek bankowy - precyzuje informację Ireneusz Szałajko. - Po upływie jakiegoś czasu, kiedy pożyczki nie były spłacane, na adres zamieszkania oszukanego wpływały wezwania do zapłaty.
W przypadku spotkania się z takim zdarzeniem lub posiadaniem jakichkolwiek danych o oszustach (kolor samochodu, nr tablic rejestracyjnych, rysopisy) proszę o kontakt ze strzelińska policją na nr 997, 717834222, 717834200 – apeluje st. asp. Ireneusz Szałajko, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Strzelinie.
Za opisany czyn grozi sprawcom, zgodnie z art. 286 par. 1 kodeksu karnego, do 8 lat pozbawienia wolności.

Komentarze   

stop obłudzie Permalink2 +2 stop obłudzie
RE: Teraz oszukują bezrobotnych!
Takim np."preziem" policja się nie zajmie,bo to wytwór współczesnego świata polityki opartego o kłamstwa,oszustwa i wieczne tumanienie ludzi.Prezio dostał 100 tys. odprawy za to ,że firma jego kwitnie.Inne dzikie plemiona taką robotę nagradzają plutonem egzekucyjnym.bo traktują to jako sabotaż.Razem biedni ludzie! STOP OBŁUDZIE,STOP OBŁUDZIE!
2015-03-31 11:56 Cytować Zgłoś administratorowi
spajker Permalink1 +1 spajker
RE: Teraz oszukują bezrobotnych!
bezrobotny jest ofiarą własnych zaniechań. najpierw do szkoły pod górkę a wagary to najlepsza rzecz z całej szkoły, później zapisać się do urzędu pracy bo przecież up od tego jest aby się bezrobotnym zaopiekować, później obiad u mamy. w przyrodzie drapieżniki atakują i zjadają najsłabsze osobniki w stadzie. w stadzie ludzkim jest identycznie. pewien mądry aczkowiwek niewykształocony człowiek ze wschodu mawiał " czemuś biedny?- boś głupi. czemuś głupi?-boś biedny," na biednych i głupich żerują politycy, żerują też cwaniaki pospolite.policja niech zajmie się oszustami, którzy są znani z nazwiska i od lat obiecują ludziom dobrobyt, w sposób ukryty zabierają im jednak podatkami 80% ich dochodów.23% podatku vat płaci nawet dziecko w szkole kuppując pączka i dziecko nic o tym nie wie że płąci vat. 45% zus 18%pit i 23% vat płaci sprzątaczka i nic o tym nie wie. jej firma zabiera jej zus i podatki i daje jej na rękę nędzne resztki. na szefa mafiozów mówią per pani premier.
2015-03-31 11:25 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.