Nowe kwoty mandatów za niektóre wykroczenia, w tym związane z nieuprawnionym posługiwaniem się kartą parkingową, przewiduje rozporządzenie, które zacznie obowiązywać od 11 kwietnia. Zgodnie z propozycjami kierowcy, którzy nie mając do tego uprawnień, zaparkują na miejscu przeznaczonym dla osoby niepełnosprawnej muszą się liczyć z mandatem karnym w wysokości 800 zł.

Za samo nieuprawnione posługiwanie się kartą parkingową grozić będzie 300 zł mandatu. 31 sierpnia 2014 r. wprowadzono obowiązek noszenia elementów odblaskowych dla pieszych, którzy poruszają się poza terenem zabudowanym po zmroku. Rozporządzenie zakłada, aby nie określać konkretnej wysokości mandatu dla osoby, która nie spełni tego obowiązku, tylko wskazać jej górną granicę – do 100 zł.

Projekt zmian reguluje także kwestie mandatów dla m.in. nietrzeźwych rowerzystów. Od listopada 2013 r. kierowanie pojazdem innym niż mechaniczne pod wpływem alkoholu jest wykroczeniem, a nie przestępstwem. Zgodnie rozporządzeniem, nietrzeźwy rowerzysta będzie mógł zostać ukarany mandatem w wysokości 500 zł, natomiast za stan po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) grozić będzie od 300 do 500 zł mandatu.

Mandaty w wysokości 100 zł dostaną także osoby, które poruszają się tzw. czterokołowcem (np. quadem) bez kasku.
Zmiany określa rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń.

Komentarze   

viola Permalink3 +3 viola
RE: Uwaga na nowe mandaty
Czy to normalne, że jak ktoś dostaje np. zasiłek opiekuńczy 520zł z MOPS czy zasiłek stały z powodu choroby to ma rocznie 6240zł i nie płaci podatku bo te zasiłki są zwolnione z podatku. Nawet sie ich nie wpisuje do pita. To jaka tu sprawiedliwość jest? A jak ktoś dorabia sobie tylko i zarobi np. po 520zł na miesiąc to już podatek musi zapłacić od 3000zł. Ten co pracuje i zarabia 6000zł rocznie musi płacić podatek a jak ktoś dostaje od MOPS 6000zł rocznie za darmo to podatku nie płaci. Dobre nie?
2015-04-19 14:55 Cytować Zgłoś administratorowi
stop obłudzie Permalink2 0 stop obłudzie
RE: Uwaga na nowe mandaty
Państwo polskie dwoi się i troi myśląc nad tym jak tu obedrzeć ze skóry obywatela.Utrzymanie milionowej blisko armii urzędników kosztuje.Obywatel idący ulicą zamiast odblasków powinien mieć na głowie małego "kogucika"z migającym światłem a na czole tablicę rejestracyjną.Chłopcy do roboty ten petent jeszcze przed Wami.
2015-04-17 09:49 Cytować Zgłoś administratorowi
spajker Permalink1 +4 spajker
RE: Uwaga na nowe mandaty
demokratyczne państwo wolnych obywateli ma do zaoferowania a to nowelizacja kodeksu karnego, a to nowe mandaty a to nowe obowiązki a to lista 1000 kolejnych obowiązków. a to immunitety dla urzędników a to szybkie emerytury dla mundurowych i dla sądownictwa. kim dzong il przyjedzie tutaj na szkolenie w przedmiocie nauki sposobów represjonowania społeczeństwa.
2015-04-17 09:41 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.