Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Wybory do sejmu i senatu odbędą się w niedzielę, 13 października 2019 roku. Głosować będzie można w godzinach 7:00-21:00. Prawo do głosowania mają obywatele polscy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończyli 18 lat.
Przed wydaniem kart do głosowania członek Okręgowej Komisji Wyborczej sprawdzi tożsamość wyborcy. Potrzebny będzie więc dokument z fotografią (np. dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, legitymacja studencka). Po złożeniu podpisu na spisie wyborców otrzymamy dwie karty do głosowania - jedną w wyborach do Sejmu RP i drugą w wyborach do Senatu RP.
Jak poinformowała Elżbieta Kamińska z Urzędu Gminy Borów, w wyborach do sejmu wyborca otrzyma tylko jedną kartę, zadrukowaną jednostronnie, z nazwiskami kandydatów drukowanymi na szarym tle. Głosować można tylko na jedną listę kandydatów, stawiając znak „X” w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego kandydata z tej listy, przez co wskazuje się jego pierwszeństwo do uzyskania mandatu.
W wyborach do senatu wyborca również otrzyma tylko jedną kartę, zadrukowaną jednostronnie, z nazwiskami kandydatów drukowanymi na żółtym tle. Głosować można tylko na jednego kandydata, stawiając na karcie do głosowania znak „X” w kratce z lewej strony obok nazwiska wybranego kandydata.
Karty do głosowania wyborcy powinni wrzucać do urny w taki sposób, aby strona zadrukowana była niewidoczna. Akt głosowania nie może być wykorzystywany przez wyborców do prowadzenia agitacji wyborczej. Niedopuszczalne jest głosowanie za członka rodziny lub za inną osobę, z wyjątkiem głosowania przez pełnomocnika.
Osobie niepełnosprawnej, na jej prośbę, może pomagać w głosowaniu inna osoba, w tym także niepełnoletnia. Pomoc ta może mieć tylko charakter techniczny. Dopuszczalne jest, aby na życzenie osoby niepełnosprawnej w miejscu zapewniającym tajność głosowania przebywała osoba udzielająca pomocy. Pomocy w głosowaniu nie może udzielać członek komisji, mąż zaufania, obserwator społeczny ani obserwator międzynarodowy.

Komentarze   

spajker. Permalink1 0 spajker.
RE: Poradnik wyborczy
sklep z posłami jest. towar jest na kartki i talony są. brak tylko dobrego towaru.
2019-10-12 15:14 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz