Zakres działania Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Strzelinie jest niezwykle szeroki. Pracownicy tej instytucji wspierają zarówno rodziny z dziećmi, rodziny zastępcze i doświadczające przemocy, jak i osoby z niepełnosprawnością. O tym, jak wygląda ich praca w sytuacji zagrożenia epidemiologicznego, porozmawialiśmy z dyrektor PCPR w Strzelinie, Alicją Ostrowską.

Jednym z głównych zadań Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie jest nadzór nad rodzinami zastępczymi. W czasie trwającej obecnie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 zmieniła się forma tej działalności. – Koordynatorzy pieczy zastępczej prowadzą nadzór telefoniczny. Nie mogą udać się do rodzin zastępczych– tłumaczy Alicja Ostrowska, dyrektor strzelińskiego PCPR-u. – Rodziny zastępcze mają misję, bo dobrowolnie przyjmują dzieci i je wychowują. Misją naszego koordynatora jest, aby ten proces wychowawczy odbywał się w sposób prawidłowy. W ramach organizatora pieczy zastępczej prowadzimy poradnictwo psychologiczne i pedagogiczne. Superwizja, niestety, w tej chwili też jest telefoniczna. Nie da się tego zorganizować inaczej, ale szczęśliwie, nasza pani superwizor jest na tyle elastyczna, że potrafi to poprowadzić w ten sposób. W czasie epidemii i poza epidemią naszym głównym problemem jest brak chętnych kandydatów na zawodowe rodziny zastępcze – dodaje nasza rozmówczyni.
Do zadań Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie należy także dysponowanie środkami finansowymi, przekazanymi przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Strzelińskiego podzielono środki finansowe przyznane przez PFRON w kwocie 1.423,121 zł. Pieniądze te zostaną wykorzystane na realizację zadań na rzecz osób niepełnosprawnych. – Największa kwota (819,840 zł- red.) to jest przydział dla warsztatów terapii zajęciowej w Mikoszowie – wyjaśnia Alicja Ostrowska. – To tak ogromna kwota, ponieważ powstała nowa grupa, czyli doszło pięciu dodatkowych uczestników. Kwota najniższa, 3.900 zł jest przydzielona na podstawie wniosku, który został złożony przez warsztaty terapii zajęciowej, inne jednostki nie zgłosiły się – dodaje. W ramach funduszy przekazanych przez PFRON przewidziano kwotę 70.000,00 zł na opłacenie turnusów rehabilitacyjnych. – W tej chwili, w dobie epidemii, to jest dość kontrowersyjny punkt, ponieważ nie wiemy jak ostatecznie będzie wyglądał stan epidemii w naszym kraju. Póki co, z wniosków, które mamy złożone i zainteresowania osób z niepełnosprawnością, wybraliśmy kwotę w takiej wysokości. Sprawa wygląda rozwojowo, będziemy się dostosowywać do sytuacji w kraju. W momencie, w którym okaże się, że nie będzie można użyć tych środków, to po prostu zrobimy przesunięcie na inne cele – tłumaczy dyrektor Ostrowska. – Środki finansowe na sprzęt ortopedyczny, na tzw. pielucho-majtki, są najbardziej potrzebne, są praktyczne i niezbędne do funkcjonowania niektórych osób z niepełnosprawnością. W ten sposób możemy w dużym stopniu odciążyć rodziny i prawdopodobnie, jeśli nie zostaną przekazane środki na turnusy, to ten punkt zostanie jeszcze wsparty o te kwoty. Przesunięcia środków następują najczęściej w drugiej połowie roku. W zeszłym roku również tak było, że nie wszystkie środki zostały wykorzystane, wobec tego dokonaliśmy przesunięć. Dużym zainteresowaniem również cieszą się dofinansowania na remonty łazienek lub zakup komputerów – dodaje nasza rozmówczyni.

Po 500 zł przez 3 miesiące
Dyrektor strzelińskiego PCPR-u informuje, iż dział pomocy osobom niepełnosprawnym pracuje obecnie w systemie zmianowym i jest dostępny dla potrzebujących. – Zachowujemy wszelkie środki ostrożności: mamy środki dezynfekujące, maseczki i rękawiczki dostępne dla naszych pracowników i osób, które do nas przychodzą. Można złożyć wniosek, można porozmawiać z naszym pracownikiem bezpośrednio, ale jeśli ktoś jeszcze się obawia to mamy skrzyneczkę, do której nadal można składać wnioski. Oprócz tego stosujemy System Obsługi Wsparcia. Przez ten system można online złożyć wniosek i on jest tak samo ważny jak ten, który składamy osobiście – tłumaczy Alicja Ostrowska.
Cały artykuł przeczytasz tu lub tutaj.
Dodaj komentarz. Przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.