Z programu „Rodzina 500+” korzysta wiele rodzin. Niedawno wprowadzono kilka zmian w sposobie składania wniosków. O szczegóły pytaliśmy kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Przewornie, Agnieszkę Brzezińską.

Czy w tym roku trzeba składać wniosek o przyznanie świadczenia wychowawczego Rodzina 500+?
- W tym roku nie trzeba składać kolejnego wniosku o przyznanie świadczenia wychowawczego w ramach programu „Rodzina 500+”. Jeżeli wniosek był złożony w ubiegłym roku, czyli w terminie 1 lipca 2019 r., to świadczenia przyznane są do końca maja 2021 r.

Co z rodzinami, które dotąd nie pobierały tego świadczenia (bo np. urodziło im się niedawno dziecko)? Od kiedy i w jaki sposób mogą złożyć taki wniosek?
- Rodzice i opiekunowie, którzy nie pobierają jeszcze świadczenia wychowawczego, bo np. dziecko się urodziło, w każdej chwili mogą przystąpić do programu, składając odpowiedni wniosek. Wniosek można składać drogą elektroniczną za pośrednictwem portalu Emp@tia, Platformy Usług Elektronicznych ZUS czy bankowości elektronicznej lub wersję papierową w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Przewornie. Wszelkie informacje na temat świadczenia wychowawczego można uzyskać pod numerem telefonu: 74 8101327.

Czy zmieniły się zasady składania wniosków na 300+ (wyprawka szkolna)? Od kiedy można składać wnioski na to świadczenie?
- Świadczenie „Dobry start” przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, otrzymają świadczenie do ukończenia przez nie 24. roku życia. Świadczenie przysługuje również uczniom szkół dla dorosłych i policealnych.
Wnioski o świadczenie „Dobry start” od 1 lipca rodzice mogą składać drogą elektroniczną przez ministerialny portal Emp@tia, bankowość elektroniczną lub portal usług elektronicznych ZUS. Przyjmowanie wniosków papierowych rozpocznie się 1 sierpnia br. Miejscem realizacji wniosków jest Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Przewornie.

Dziękuję za rozmowę.
Marek Rychlica
Tekst ukazał się w 26 (1015) wydaniu "Słowa Regionu".
Dodaj komentarz. Przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.