W tym roku kleszcze stały się prawdziwą plagą. Atakują już nie tylko w lesie, ale także w miejskich parkach, na ogródkach działkowych czy przydomowych trawnikach. Ich rozwojowi sprzyjają m. in. ciepłe zimy. Co zrobić, gdy zostaniemy ukąszeni przez kleszcza?
- Kiedy wybieramy się w miejsca, w których możemy spotkać kleszcze, należy się odpowiednio ubrać. Najlepiej włożyć długie spodnie i bluzkę z długim rękawem. Wskazane jest także nakrycie głowy. Po powrocie do domu obowiązkowo należy obejrzeć całe ciało, szczególnie miejsca ulubione przez kleszcze, tj. pachwiny, brzuch, miękkie miejsca w zagięciach rąk i nóg, szyję i okolicę bioder. Co jednak zrobić, jeśli – mimo stosowanych środków ostrożności – zostaniemy ukąszeni przez kleszcza? – Nie należy zgłaszać się do sanepidu, my nie monitorujemy ukąszeń – wyjaśnia Małgorzata Krochmalna, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Strzelinie. – Po ukąszeniu przez kleszcza należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu. Wtedy też koniecznie należy wykonać badanie na obecność przeciwciał. Lekarze zgłaszają nam już potwierdzone przypadki zachorowania na boreliozę z Lyme czy kleszczowe zapalenie mózgu. Gdy zauważymy u siebie lub bliskich kleszcza, należy szybko i bezpiecznie go usunąć. Jest to zabieg prosty i bezbolesny. W aptekach można kupić specjalne lasso lub pompkę, która to ułatwia, ale można skorzystać także ze zwykłej pęsety – dodaje. Przy wyciąganiu kleszcza należy go chwycić...
Wiecej w wydaniu papierowym.
Dodaj komentarz. Przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.