Wszystko, co musisz wiedzieć o kleszczach
- Kiedy wybieramy się w miejsca, w których możemy spotkać kleszcze, należy się odpowiednio ubrać. Najlepiej włożyć długie spodnie i bluzkę z długim rękawem. Wskazane jest także nakrycie głowy. Po powrocie do domu obowiązkowo należy obejrzeć całe ciało, szczególnie miejsca ulubione przez kleszcze, tj. pachwiny, brzuch, miękkie miejsca w zagięciach rąk i nóg, szyję i okolicę bioder. Co jednak zrobić, jeśli – mimo stosowanych środków ostrożności – zostaniemy ukąszeni przez kleszcza? – Nie należy zgłaszać się do sanepidu, my nie monitorujemy ukąszeń – wyjaśnia Małgorzata Krochmalna, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Strzelinie. – Po ukąszeniu przez kleszcza należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu. Wtedy też koniecznie należy wykonać badanie na obecność przeciwciał. Lekarze zgłaszają nam już potwierdzone przypadki zachorowania na boreliozę z Lyme czy kleszczowe zapalenie mózgu. Gdy zauważymy u siebie lub bliskich kleszcza, należy szybko i bezpiecznie go usunąć. Jest to zabieg prosty i bezbolesny. W aptekach można kupić specjalne lasso lub pompkę, która to ułatwia, ale można skorzystać także ze zwykłej pęsety – dodaje. Przy wyciąganiu kleszcza należy go chwycić...
Wiecej w wydaniu papierowym.
UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.