Świadkowie i zdjęcia potwierdzają straszne rzeczy, jakie się dzieją w XVII-wiecznej świątyni, która dla tysięcy kresowian jest miejscem szczególnym. Na wysypisko trafiają szczątki pochowanych w kryptach osób, a polscy archeolodzy mają związane ręce. Z pomocą ma ruszyć ministerstwo i policja.

O ciekawych losach i korzeniach najstarszych mieszkańców naszego powiatu na łamach Słowa pisaliśmy wielokrotnie. Jest to rzecz naturalna, gdyż na ziemię strzelińską po wojnie przybyli przesiedleńcy z różnych stron dawnej Polski, w tym mieszkańcy Kresów. Wśród nich jest wielu byłych mieszkańców lub potomków ludności z Komarna, Chłopów, Buczał i pobliskich miejscowości. Dla nich bardzo ważnym miejscem był XVII-wieczny kościół Narodzenia NMP w Komarnie. Do końca wojny był kościołem parafialnym. Starsi mieszkańcy, tam urodzeni, z wielką nostalgią i łzami w oczach wspominają swoje przeżycia związane z tak szczególnymi miejscami. 
Kościół w Komarnie, o który toczy się spór, to piękna architektonicznie świątynia

Tekst ukazał się w 46 (1035) wydaniu "Słowa Regionu". Cały tekst przeczytasz tu lub tutaj

Komentarze   

spajker. Permalink1 +9 spajker.
RE: Bitwa o katolicką świątynię
dobrze jest zastanowić się nad tym gdzie jest czeski cmentarz na wichrowych wzgórzach, gdzie jest ewangelicki cmentarz na staszica, gdzie jest luterański kościół przy rynku gdzie jest staroluterański kościół na staromiejskiej gdzie jest synagoga na pocztowej. po takich przemyśleniach łątwiej jest zobaczyć siebie w tych ukraińcah, którzy podobnie jak strzeliński biznesmen z brzegowej zabytkowe nagrobki ze staszica jako fundamenty swojej willi użył.
w strzelinie nie było obrońców świątyń i cmentarzy. znaleźli się jednak ludzie oburzeni tym że ukraińcy robią z polskimi świątyniami i z polskimi cmentarzami to samo co polacy zrobili z cmentarzami i z kościołami czeskimi i niemieckimi. hipokryzja to mój ulubiony grzech.
2020-12-08 20:01 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz. Przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.