Nie trzeba wychodzić w domu i narażać się na stanie w kolejce. Wystarczy dostęp do internetu. Tak można rozliczyć się z fiskusem i jest to prostsze, niż można było przypuszczać.

Rozliczenie podatku dochodowego za 2020 r. to obowiązek, z którego należy rozliczyć się do końca kwietnia br. Materia jest na tyle ważna, że zwróciliśmy się do Ewy Amerek, naczelnik Urzędu Skarbowego w Strzelinie, żeby przybliżyła Czytelnikom kilka związanych z tym kwestii. W ubiegłym tygodniu mowa była o ulgach w podatku dochodowym. Dziś dowiemy się, jak skorzystać z internetowej usługi Twój e-PIT.

Gdzie w internecie znaleźć usługę Twój e-PIT?
- Na internetowym serwisie e-Urząd Skarbowy. Internetowy serwis e-Urząd Skarbowy jest udostępniony na stronie www.podatki.gov.pl. Usługa e-Urząd Skarbowy umożliwia załatwienie wielu spraw online - bez wychodzenia z domu, na dowolnym urządzeniu, 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Znajdziemy tam wspomnianą wcześniej usługę Twój e-PIT (czyli zeznanie podatkowe PIT-28, PIT-36, PIT-37 lub PIT-38 za 2020 rok) wykaz mandatów karnych, numer mikrorachunku podatkowego (na który należy wpłacić podatek PIT, CIT i VAT) oraz aplikację dla osób prowadzących działalność gospodarczą o nazwie e-mikrofirma.

Czy logowanie się na profilu e-Urząd Skarbowy jest skomplikowane?
- Jak zalogować się na swój profil w e-Urzędzie Skarbowym? To bardzo proste. Dostępne są trzy metody logowania: 1. przez login.gov.pl to jest profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczną udostępnioną przez bank, w którym posiadamy konto. Logując się w ten sposób, możliwy jest dostęp do wszystkich usług e-Urzędu Skarbowego i swoich danych; 2. danymi podatkowymi (nr PESEL lub NIP i kwotą przychodów). Za pomocą tej metody logowania umożliwiony będzie dostęp do swoich danych i usługi Twój e-PIT. Pozostałe usługi e-Urzędu Skarbowego będą niestety niedostępne. Jeżeli kwota nadpłaty/podatku do zapłaty z zeznania za 2019 rok wynosi „0” (zero) – niemożliwym będzie skorzystanie z tej formy logowania lub 3. przez aplikację mobilną mObywatel. Korzystając z tej metody, podobnie jak w przypadku profilu zaufanego, możliwy będzie pełny dostęp do wszystkich usług e-Urzędu Skarbowego i swoich danych.

Dziękuję za rozmowę.

Twój e-PIT jest łatwo dostępnym i bezpiecznym sposobem rozliczenia podatku dochodowego. Warto więc skorzystać z tej formy dla własnego bezpieczeństwa.

Tekst ukazał się w nr 12 (1051) wydaniu "Słowa Regionu". Cały artykuł przeczytasz na portalu egazety.pl, eprasa.pl, a także e-kiosk.pl
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.