Kandydaci do służby wojskowej muszą poczekać. Koronawirus pokrzyżował plany powiatowym komisjom. Wojewoda ustalił nawy termin.
Pod koniec kwietnia miała rozpocząć się tegoroczna kwalifikacja wojskowa. Rozłożona na trzy tygodnie akcja miała objąć mężczyzn i kobiety z naszego. - Jako powiat strzeliński podjęliśmy stosowne działania, żeby sprawnie i bezpiecznie przeprowadzić kwalifikację wojskową – poinformowała nas Anna Horodyska, starosta strzelińska. - Kontaktowali się z nami rodzice i sami zainteresowani, zadając szereg pytań dotyczących bezpieczeństwa epidemiologicznego w trakcie kwalifikacji. Jako starosta podzielałam część tych obaw. Zwróciłam się do wojewody z pismem sugerującym przesunięcie na później kwalifikacji wojskowej. Liczba zakażeń na COVID-19 w naszym powiecie utrzymuje się na dość wysokim poziomie, choć nie jest to już absolutna czołówka, jeżeli chodzi o Dolny Śląsk. Zagrożenie mimo wszystko, jest – potwierdziła nasza rozmówczyni.
Inną okolicznością utrudniającą przeprowadzenie kwalifikacji w pierwotnym terminie był brak lekarzy. - O pomoc w bezpiecznym przeprowadzeniu kwalifikacji zwróciłam się również do WOT (Wojsk Obrony Terytorialnej – red.), czyli tzw. terytoriarsów. Niestety, okazało się, że nie możemy liczyć na ich obecność w czasie kwalifikacji. Odbyłam również telefoniczną rozmowę z wojewodą Jarosławem Obremskim. Pan wojewoda wysłuchał moich argumentów przemawiających za przełożeniem w czasie kwalifikacji wojskowych. Dowiedziałam się, że podobne uwagi zgłaszają inni starostowie i mieszkańcy województwa. Pan wojewoda poinformował mnie, że wyda w związku z tym stosowne rozporządzenie. W swoim imieniu przepraszam mieszkańców powiatu za utrudnienia – wyjaśniła starosta. Tak też się stało. Kwalifikacja wojskowa odbędzie się w dniach 14 czerwca – 1 lipca br. Oby wtedy pandemia na tyle osłabła, żeby można było bezpiecznie ją przeprowadzić.
Przypomnijmy, że wezwanie na kwalifikację wojskową otrzymają mężczyźni z rocznika 2002, a także urodzeni w latach 2000 – 2001, którzy wcześniej ze względów zdrowotnych zostali uznani za czasowo niezdolnych do czynnej służby wojskowej. Wezwania otrzymają również kobiety z roczników 1997 – 2002 mające kwalifikacje przydatne w wojsku, np. studentki medycyny, ratowniczki medyczne lub psycholożki.
- Chciałabym podziękować wszystkim zaangażowanym w organizację kwalifikacji wojskowej w starostwie i gminach naszego powiatu. Część czynności trzeba będzie powtórzyć, ale będziemy to robić w trosce o bezpieczeństwo osób zgłaszających się na komisje i osób bezpośrednio zaangażowanych w kwalifikacje – powiedziała starosta. Szczegółowe informacje będą odpowiednio wcześniej dostępne na oficjalnej stronie internetowej powiatu strzelińskiego.
Tekst ukazał się w nr 14 (1053) wydaniu "Słowa Regionu".


UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
spajker.
RE: Nowy termin kwalifikacji wojskowej
cześ powiedziała :
Student powiedziała :
Jak widzę znowu nikt nie myśli w województwie, bo z tego co wiem to termin nie zależy od powiatu. II połowa czerwca to dla tej części poborowych, która studiuje lub planuje studia, bardzo gorący okres. Trwa sesja kończąca rok akademicki, świeżo upieczeni maturzyści składają dokumenty na uczelnie, a np. uczniowie techników mają okres wystawiania ocen i zakończenia roku. Jest dla mnie niezrozumiałe dlaczego nie można było tego odroczyć do jesieni lub zimy.
Po co ci szkoła jak chcesz iść do wojska?
aby nie byc tępym czesiem. burkiem wioskowym.

0
Gravatar
cześ
HAHAHAH
Student powiedziała :
Jak widzę znowu nikt nie myśli w województwie, bo z tego co wiem to termin nie zależy od powiatu. II połowa czerwca to dla tej części poborowych, która studiuje lub planuje studia, bardzo gorący okres. Trwa sesja kończąca rok akademicki, świeżo upieczeni maturzyści składają dokumenty na uczelnie, a np. uczniowie techników mają okres wystawiania ocen i zakończenia roku. Jest dla mnie niezrozumiałe dlaczego nie można było tego odroczyć do jesieni lub zimy.
Po co ci szkoła jak chcesz iść do wojska?

0
Gravatar
Student
Lepszego terminu nie było?
Jak widzę znowu nikt nie myśli w województwie, bo z tego co wiem to termin nie zależy od powiatu. II połowa czerwca to dla tej części poborowych, która studiuje lub planuje studia, bardzo gorący okres. Trwa sesja kończąca rok akademicki, świeżo upieczeni maturzyści składają dokumenty na uczelnie, a np. uczniowie techników mają okres wystawiania ocen i zakończenia roku. Jest dla mnie niezrozumiałe dlaczego nie można było tego odroczyć do jesieni lub zimy.
0

Przeczytaj także