W ubiegłym roku w powiecie mieliśmy 459 absolwentów podstawówek. Na zdjęciu jedna z ubiegłorocznych klas VIII w SP nr 5 w Strzelinie, gdzie w tym roku uczy się najwięcej ósmoklasistów w całym powiecie
Ten rok jest wyjątkowy dla ósmoklasistów. Kumulacja roczników 2008 i 2009, związana z ówczesną reformą oświaty, sprawiła, że tegorocznych absolwentów będzie dużo więcej niż w latach minionych. Absolwentów będzie więcej, ale miejsc w szkołach nie przybędzie. Czy zatem dla wszystkich wystarczy miejsca? Gdzie dostaną się ci, dla których zabraknie krzesła i ławki w wymarzonej szkole?

Sytuacja nie jest zaskoczeniem dla osób zainteresowanych tematem i pracowników oświaty. Od ośmiu lat było bowiem wiadomo, że jest kumulacja roczników i że szkoły średnie nie będą specjalnie przygotowywały zbyt wielu dodatkowych nowych klas tylko dlatego, że przyjdzie jednorazowa fala uczniów. Czy zatem tegoroczni absolwenci podstawówek powinni się bać, że zostaną na przysłowiowym lodzie i zabraknie dla nich miejsca w szkołach ponadpodstawowych?
Z informacji przekazywanych przez ministerstwo oświaty wynika, że miejsc w szkołach średnich nie zabraknie. Problemem raczej będzie to, że trudniej będzie dostać się do wymarzonej szkoły i na zaplanowany kierunek.
Jeśli chodzi o nasz powiat strzeliński, to szkoły średnie są na tegoroczną „falę” przygotowane. Zobaczmy jak to wygląda w liczbach.
Z informacji przekazanych przez starostę Annę Horodyską (z lewej) i inspektor oświaty starostwa powiatowego Małgorzatę Stachowiak wynika, że szkoły ponadpodstawowe w naszym powiecie są w stanie przyjąć wszystkich tegorocznych absolwentów szkół podstawowych w naszym powiecie
W ubiegłym roku w powiecie strzelińskim ósmą klasę skończyło 459 absolwentów. W tym roku liczba ta wzrośnie, ale nie drastycznie, gdyż przewiduje się, że świadectwa ukończenia podstawówki otrzyma 522 absolwentów (są to dane ze starostwa powiatowego), czyli o 63 uczniów więcej niż przed rokiem. Jako redakcja skontaktowaliśmy się z poszczególnymi gminami naszego powiatu i poprosiliśmy o podanie liczby ósmoklasistów w danej gminie i szkole. A tak jak to wygląda:

Gmina Strzelin, łącznie – 295 uczniów
SP nr 3 – 31 uczniów
SP nr 4 - 112
SP nr 5 - 122
SP Biały Kościół - 16
SP Kuropatnik - 14

Gmina Wiązów, łącznie – 95 uczniów

Gmina Kondratowice
SP w Prusach – 32 uczniów

Gmina Przeworno
SP w Przewornie – 59 uczniów

Gmina Borów, łącznie 52 uczniów
Borek Strzeliński - 16
Borów - 21
Zielenice - 15

Według tych danych, mamy w szkołach naszego powiatu 533 uczniów klas ósmych.

Rozbieżność pomiędzy danymi otrzymanymi ze starostwa, a tymi otrzymanymi z gmin gmin jest niewielka (może wynikać z dnia dostarczenia danych) i nie wpływa zasadniczo na obraz całej sytuacji.
Jak do nowego roku szkolnego przygotowane są szkoły ponadpodstawowe w naszym powiecie? O to zapytaliśmy starostę powiatu Annę Horodyską i inspektor oświaty w starostwie Małgorzatę Stachowiak.
- Zarząd Powiatu Strzelińskiego podjął decyzję o utworzeniu w trzech szkołach 16 oddziałów na rok szkolny 2023/24 plus jeden rezerwowy – informuje starosta Anna Horodyska.
Na ten temat pisaliśmy w 11 (1149) wydaniu papierowym Słowa Regionu. Cały artykuł przeczytasz również na portalu egazety.pleprasa.pl, a także e-kiosk.pl

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także