Jak bardzo potrzebny jest co najmniej czterooddziałowy szpital w Strzelinie najlepiej wiedzą Ci ,którzy w ostatnim czasie potrzebowali w tym zakresie pomocy i musieli jej szukać w ościennych powiatach lub byli odsyłani do Przychodni przy ul. Mickiewicza.
Przychodnia nie zastąpi szpitala. W przypadkach nagłych , gdy szybka hospitalizacja decyduje o życiu ,brak tej pomocy najczęściej kończy się dramatem.
Od sierpnia 2022r Stowarzyszenie Działań Obywatelskich (SDO ) aktywnie uczestniczyło w naradach na poziomie naszych pięciu Gmin i Powiatu ,jak i Wrocławia ,że wspomnę choćby organizowaną przez nas akcję protestacyjną pod USK we Wrocławiu w październiku 2022r. czy rozmowy w Wojewódzkiej Radzie Dialogu Społecznego (listopad 2022r i styczeń 2023r.) .
Byli tam z nami i samorządowcy, i mieszkańcy naszego powiatu. Wszystko po to, by odzyskać utracony szpital. To na tych spotkaniach usłyszeliśmy, że nasze oczekiwania są słuszne, a nieodpłatne przejęcie szpitala jest możliwe. By tak mogło się stać, konieczne są szybkie, konkretne, poważne decyzje i deklaracje oraz współpraca i wsparcie dla tych, którzy tego zadania się podejmą.
Z wielką nadzieją przyjęliśmy uchwałę intencyjną Rady Miejskiej Strzelina podjętą jednomyślnie na nadzwyczajnej sesji w dniu 13.03.2023r. „w sprawie podjęcia czynności zmierzających do nieodpłatnego przejęcia od Uniwersyteckiego szpitala klinicznego im. Jana Mikulicza – Radeckiego we Wrocławiu z/s ul. Borowska(…) części przedsiębiorstwa w formie szpitala w lokalizacji Strzelin na rzecz Gminy Strzelin bez obciążeń oraz prowadzenia w nim działalności leczniczej”
§1 pkt 2 uchwały mówi: „Gmina Strzelin, jedyny Wspólnik tworzący spółkę ,obejmie 100% udziałów w tworzonej spółce, z możliwością odsprzedaży części udziałów podmiotom publicznym, z zastrzeżeniem zachowania udziału większościowego w spółce”.
Na początek - „jeden wspólnik”- to szybkie decyzje. Pamiętajmy, że czas działa na naszą niekorzyść, im dłużej będziemy się zastanawiać, tym trudniej będzie nam odbudować szpital.
Uchwała daje możliwość „odsprzedaży części udziałów podmiotom publicznym” i tu wskazane czy wręcz niezbędne może się okazać zaangażowanie naszych Gmin i Powiatu.
Samorząd, który przejmie szpital, będzie potrzebował wsparcia Gmin, Powiatu, Przedsiębiorców, wsparcia Mieszkańców i Mediów lokalnych. Bądźmy razem.
Tylko tak działające społeczności osiągają sukcesy. Jeśli usłyszymy prośbę o pomoc - nie bądźmy głusi.
Czas rozmów o szpitalu w Strzelinie minął. Nastał czas odtwarzania naszego szpitala, by było bezpiecznie, by było co najmniej tak, jak w powiatach ościennych – każdy ma swój powiatowy szpital. Tak też życzyli sobie mieszkańcy naszego powiatu na etapie przygotowań do referendum w 2016r.
W naszym przekonaniu, teraz przed nami wszystkimi egzamin z dojrzałości społecznej i z odpowiedzialności za siebie nawzajem.
Jeśli zdamy ten egzamin ,to będzie sukces nas wszystkich, jeśli go nie zdamy – wszyscy przegramy . Szpital ze Strzelina zniknie bezpowrotnie.
Wybór należy do nas. Na tym, między innymi, polega odpowiedzialna samorządność i społeczeństwo obywatelskie.
Za Zarząd Stowarzyszenia Działań Obywatelskich
Leokadia Pawliszak

Komentarze   

Lucjan Permalink5 +2 Lucjan
RE: Wspólnie zawalczmy o nasz szpital
Króla Prus Fryderyk II na mocy pokoju zawartego w Berlinie 28 lipca 1742 roku przyłączył do państwa pruskiego Dolny i Górny Śląsk. Państwo Pruskie było państwem zmilitaryzowanym i obowiazywała w nim zasada, że szpitale mają być od siebie oddalone o dzień marszu, i dlatego powstała tak gęsta sieć szpitali w państwie pruskim. W XXI wieku, z powodu zmian form lokomocji, nie ma potrzeby utrzymywania tak gęstej sieci szpitali, więc szpital w Strzelinie stracił rację bytu. Powinno się zlikwidować szpital w Strzelinie, a do zlikwidowanego szpitala należy przenieść wszystkie urzędy powiatowe razem z projektowanym urzędem paszportowym. W odbudowanym ratuszu należy stworzyć centrum innowacyjno-kulturalne - w żadnym wypadku nie należy w nim lokować urzędników powiatowych czy gminnych, gdyż doprowadzi to do zastoju kulturalnego i ogólnej degrengolady; urzędnicy urzędując w Rynku będa nadal zastanawiąc się, co zrobić z upadającym szpitalem.
2023-03-30 16:58 Cytować Zgłoś administratorowi
Adrian Z Permalink4 +4 Adrian Z
Wspólnie zawalczmy o nasz szpital
Jeszcze większy drenaż ZWiK-u pracownicy są na skraju wytrzymałości szykuje się strajk pani prezes wyjedzie na taczkach jak nie podniesie płacy pracownikom.
2023-03-30 14:24 Cytować Zgłoś administratorowi
Ad Permalink3 +8 Ad
RE: Wspólnie zawalczmy o nasz szpital
Na pewno tańsze byłoby utrzymanie przy powiecie karetki pogotowia, która w razie potrzeby w ciągu 15, 20 minut dojechałaby na Borowską .
2023-03-30 13:29 Cytować Zgłoś administratorowi
spajker. Permalink2 +6 spajker.
RE: Wspólnie zawalczmy o nasz szpital
Na początek - „jeden wspólnik”- to szybkie decyzje.----- doprawdy?
jeden wspólnik czyli powiat potrafi latami sejmikować i zbierać kilkunastoosobową radę w tym celu aby ustalić czy w utrzymaniu zimowym dróg sypać solą czy piachem. powiat potrafi latami sejmikować o tym kto ma być starostą a kto członkiem.

widzę że lata bankructwa niczego nie nauczyły llokalsów. tworzą oni przemówienia pierwszomajowe i odwołują sie do serc i do umysłów. przecież ten szpital to producent strat w skali 10 milionów rocznie. padaczka finansowa i lecznicza jest taka że usk jest gotowy oddać go w czyjeś ręce nieodpłatnie niczym zapchlonego kundla.
rzecz nie wtym do kogo należy szpital ale w tym że brak jest zarządcy, który potrafi taki szpital be strat poprowadzić. przecież jak ten szpital trafi w ręce powiatu to od razu różnej maści hieny polityczne zwęszą stołki dla siebie znajomych i dla rodziny i szpital będzie robił za zakład pracy chronionej za warsztaty terapii zajęciowej i za filię celestyne. nad wszystkim bacznie będzie czuwał profesor raba.
czy tktoś kiedys pomyślał o tym że z tego szpitala trzeba wy3,1454erdolić sporą część nieudacznego personelu o zerowej wydajności pracy pracującego tam po znajomości?
nie pomyślał??? aaa to trzeba do tego co jest zatrudnić jeszcze znajomych i rodziny polityków aby dobrze pilnowali tempa narastania długów szpitala. powiat gmina usk politycy i inne wypierdy przepychają między sobą zapchlonego kundla a nikt nie myśli o tym co zrobić aby przerobić go na zdrowego psiaka.
polityczne hasło- będziemy walczyć o szpital. pytanie - z kim walczyć? kto nie chce szpitala?
2023-03-30 12:47 Cytować Zgłoś administratorowi
Leszek Permalink1 +4 Leszek
RE: Wspólnie zawalczmy o nasz szpital
Kiełbasa wyborcza.
2023-03-30 12:39 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.