Jak bardzo potrzebny jest co najmniej czterooddziałowy szpital w Strzelinie najlepiej wiedzą Ci ,którzy w ostatnim czasie potrzebowali w tym zakresie pomocy i musieli jej szukać w ościennych powiatach lub byli odsyłani do Przychodni przy ul. Mickiewicza.
Przychodnia nie zastąpi szpitala. W przypadkach nagłych , gdy szybka hospitalizacja decyduje o życiu ,brak tej pomocy najczęściej kończy się dramatem.
Od sierpnia 2022r Stowarzyszenie Działań Obywatelskich (SDO ) aktywnie uczestniczyło w naradach na poziomie naszych pięciu Gmin i Powiatu ,jak i Wrocławia ,że wspomnę choćby organizowaną przez nas akcję protestacyjną pod USK we Wrocławiu w październiku 2022r. czy rozmowy w Wojewódzkiej Radzie Dialogu Społecznego (listopad 2022r i styczeń 2023r.) .
Byli tam z nami i samorządowcy, i mieszkańcy naszego powiatu. Wszystko po to, by odzyskać utracony szpital. To na tych spotkaniach usłyszeliśmy, że nasze oczekiwania są słuszne, a nieodpłatne przejęcie szpitala jest możliwe. By tak mogło się stać, konieczne są szybkie, konkretne, poważne decyzje i deklaracje oraz współpraca i wsparcie dla tych, którzy tego zadania się podejmą.
Z wielką nadzieją przyjęliśmy uchwałę intencyjną Rady Miejskiej Strzelina podjętą jednomyślnie na nadzwyczajnej sesji w dniu 13.03.2023r. „w sprawie podjęcia czynności zmierzających do nieodpłatnego przejęcia od Uniwersyteckiego szpitala klinicznego im. Jana Mikulicza – Radeckiego we Wrocławiu z/s ul. Borowska(…) części przedsiębiorstwa w formie szpitala w lokalizacji Strzelin na rzecz Gminy Strzelin bez obciążeń oraz prowadzenia w nim działalności leczniczej”
§1 pkt 2 uchwały mówi: „Gmina Strzelin, jedyny Wspólnik tworzący spółkę ,obejmie 100% udziałów w tworzonej spółce, z możliwością odsprzedaży części udziałów podmiotom publicznym, z zastrzeżeniem zachowania udziału większościowego w spółce”.
Na początek - „jeden wspólnik”- to szybkie decyzje. Pamiętajmy, że czas działa na naszą niekorzyść, im dłużej będziemy się zastanawiać, tym trudniej będzie nam odbudować szpital.
Uchwała daje możliwość „odsprzedaży części udziałów podmiotom publicznym” i tu wskazane czy wręcz niezbędne może się okazać zaangażowanie naszych Gmin i Powiatu.
Samorząd, który przejmie szpital, będzie potrzebował wsparcia Gmin, Powiatu, Przedsiębiorców, wsparcia Mieszkańców i Mediów lokalnych. Bądźmy razem.
Tylko tak działające społeczności osiągają sukcesy. Jeśli usłyszymy prośbę o pomoc - nie bądźmy głusi.
Czas rozmów o szpitalu w Strzelinie minął. Nastał czas odtwarzania naszego szpitala, by było bezpiecznie, by było co najmniej tak, jak w powiatach ościennych – każdy ma swój powiatowy szpital. Tak też życzyli sobie mieszkańcy naszego powiatu na etapie przygotowań do referendum w 2016r.
W naszym przekonaniu, teraz przed nami wszystkimi egzamin z dojrzałości społecznej i z odpowiedzialności za siebie nawzajem.
Jeśli zdamy ten egzamin ,to będzie sukces nas wszystkich, jeśli go nie zdamy – wszyscy przegramy . Szpital ze Strzelina zniknie bezpowrotnie.
Wybór należy do nas. Na tym, między innymi, polega odpowiedzialna samorządność i społeczeństwo obywatelskie.
Za Zarząd Stowarzyszenia Działań Obywatelskich
Leokadia Pawliszak

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
Lucjan
RE: Wspólnie zawalczmy o nasz szpital
Króla Prus Fryderyk II na mocy pokoju zawartego w Berlinie 28 lipca 1742 roku przyłączył do państwa pruskiego Dolny i Górny Śląsk. Państwo Pruskie było państwem zmilitaryzowany m i obowiazywała w nim zasada, że szpitale mają być od siebie oddalone o dzień marszu, i dlatego powstała tak gęsta sieć szpitali w państwie pruskim. W XXI wieku, z powodu zmian form lokomocji, nie ma potrzeby utrzymywania tak gęstej sieci szpitali, więc szpital w Strzelinie stracił rację bytu. Powinno się zlikwidować szpital w Strzelinie, a do zlikwidowanego szpitala należy przenieść wszystkie urzędy powiatowe razem z projektowanym urzędem paszportowym. W odbudowanym ratuszu należy stworzyć centrum innowacyjno-kulturalne - w żadnym wypadku nie należy w nim lokować urzędników powiatowych czy gminnych, gdyż doprowadzi to do zastoju kulturalnego i ogólnej degrengolady; urzędnicy urzędując w Rynku będa nadal zastanawiąc się, co zrobić z upadającym szpitalem.
0
Gravatar
Adrian Z
Wspólnie zawalczmy o nasz szpital
Jeszcze większy drenaż ZWiK-u pracownicy są na skraju wytrzymałości szykuje się strajk pani prezes wyjedzie na taczkach jak nie podniesie płacy pracownikom.
0
Gravatar
Ad
RE: Wspólnie zawalczmy o nasz szpital
Na pewno tańsze byłoby utrzymanie przy powiecie karetki pogotowia, która w razie potrzeby w ciągu 15, 20 minut dojechałaby na Borowską .
0
Gravatar
spajker.
RE: Wspólnie zawalczmy o nasz szpital
Na początek - „jeden wspólnik”- to szybkie decyzje.----- doprawdy?jeden wspólnik czyli powiat potrafi latami sejmikować i zbierać kilkunastoosobo wą radę w tym celu aby ustalić czy w utrzymaniu zimowym dróg sypać solą czy piachem. powiat potrafi latami sejmikować o tym kto ma być starostą a kto członkiem.widzę że lata bankructwa niczego nie nauczyły llokalsów. tworzą oni przemówienia pierwszomajowe i odwołują sie do serc i do umysłów. przecież ten szpital to producent strat w skali 10 milionów rocznie. padaczka finansowa i lecznicza jest taka że usk jest gotowy oddać go w czyjeś ręce nieodpłatnie niczym zapchlonego kundla. rzecz nie wtym do kogo należy szpital ale w tym że brak jest zarządcy, który potrafi taki szpital be strat poprowadzić. przecież jak ten szpital trafi w ręce powiatu to od razu różnej maści hieny polityczne zwęszą stołki dla siebie znajomych i dla rodziny i szpital będzie robił za zakład pracy chronionej za warsztaty terapii zajęciowej i za filię celestyne. nad wszystkim bacznie będzie czuwał profesor raba.czy tktoś kiedys pomyślał o tym że z tego szpitala trzeba wy3,1454erdolić sporą część nieudacznego personelu o zerowej wydajności pracy pracującego tam po znajomości? nie pomyślał??? aaa to trzeba do tego co jest zatrudnić jeszcze znajomych i rodziny polityków aby dobrze pilnowali tempa narastania długów szpitala. powiat gmina usk politycy i inne wypierdy przepychają między sobą zapchlonego kundla a nikt nie myśli o tym co zrobić aby przerobić go na zdrowego psiaka.polityczne hasło- będziemy walczyć o szpital. pytanie - z kim walczyć? kto nie chce szpitala?
0
Gravatar
Leszek
RE: Wspólnie zawalczmy o nasz szpital
Kiełbasa wyborcza.
0

Przeczytaj także