Marek Warcholiński, starostaJeszcze dwa tygodnie temu nad szpitalem wisiały przysłowiowe czarne chmury. Groźba odejścia z pracy pielęgniarek, paraliż rady nadzorczej i rosnące długi nie zapowiadały nic dobrego. Czy coś się zmieniło? Po lutowej sesji Rady Powiatu Strzelińskiego powiało optymizmem...

Dwa tygodnie temu pielęgniarki podpisały porozumienie płacowe z zarządem SCM, a w ubiegłym tygodniu uzupełniono skład rady nadzorczej spółki. Szpital powoli wychodzi na prostą, chociaż na razie tylko od strony organizacyjnej. O zmianach w radzie nadzorczej SCM rozmawialiśmy z Markiem Warcholińskim, starostą strzelińskim.

Panie starosto, kto odszedł z rady nadzorczej Strzelińskiego Centrum Medycznego a kto został do niej powołany?
- W środę zgromadzenie wspólników odwołało Jerzego Matusiaka z funkcji przewodniczącego, a Bartosza Horodyskiego z funkcji członka rady nadzorczej SCM. Na tym samym posiedzeniu uzupełniono skład rady nadzorczej, powołując w jej skład Agnieszkę Igę Bem oraz Marka Turka.

Zanim zgromadzenie wspólników dokonało wyboru, wymienione przez Pana osoby były brane pod uwagę jako członkowie nowej rady nadzorczej. Ich nazwiska pojawiały się na tzw. giełdzie kandydatów. Nie można więc mówić o zaskoczeniu, co do samego wyboru. Zaskoczeniem jednak może być kojarzenie obecnego składu rady nadzorczej z jedną opcją polityczną, z SLD. Przynajmniej taka opinię można usłyszeć z ust niektórych samorządowców w naszym powiecie. Czy zgadza się Pan z tą opinią?
- Nie znałem przekonań politycznych kandydatów, nie znam ich również dziś, nie jest to dla mnie najważniejsze. Patrzę na nich przede wszystkim pod kątem ich przydatności, fachowości. Podobne pytanie, ale dotyczące jedynie Michała Huzarskiego (trzeciego członka rady nadzorczej SCM – red.) zadał na ostatniej sesji rady powiatu radny Norbert Raba. Takie, czy inne przekonania polityczne któregokolwiek z kandydatów nie było kryterium oceny ani jego przydatności, ani kompetencji, do zasiadania w radzie nadzorczej. Radny Raba spytał mnie, czy był Michał Huzarski przewodniczącym komisji zdrowia i jest członkiem SLD, odpowiedziałem, że tak – wiedząc, że był szefem komisji. Jeżeli chodzi o kandydatów do rady nadzorczej, to w rozmowach z nimi interesowały mnie jedynie ich kompetencje, gotowość do podjęcia się trudnej roli członka rady nadzorczej spółki, która przynosi straty. W sytuacji, kiedy znacząca część jej pracowników złożyła wymówienia z pracy. Odwoływanie się do rzekomych politycznych podtekstów wyboru członków rady nadzorczej, moim zdaniem, ma charakter populistyczny. Jestem przekonany, że Czytelnicy „Słowa Regionu” myślą podobnie, że żywo interesują się sytuacją w szpitalu, i że najbardziej interesuje ich przyszłość tej placówki służby zdrowia.
Takie samo podchodziłem, wspólnie z częścią radnych, do budowy większości koalicyjnej w radzie powiatu. Nie liczyły się dla nas etykietki partyjne, nie interesowały nas legitymacje , czy przynależność do konkretnego ugrupowania politycznego. Uważam, że należy skończyć z upartyjnianiem samorządów na poziomie rady powiatu, starostwa. Nasz samorząd został zbyt upartyjniony w przeszłości. Wystarczy, czas odłożyć legitymacje i wziąć się do pracy, do tego nas wybrano.

Czy zgromadzenie wspólników wskazało zadania zarządowi spółki i prezesowi Krzysztofowi Kurowskiemu, na najbliższą przyszłość?
- Oczekujemy od nowej rady przede wszystkim rzetelnej informacji o stanie spółki. Chcemy, żeby rada nadzorcza oceniła aktualne możliwości spółki. Chcemy, żeby pomogła nam, czyli radzie powiatu, zarządowi, podjąć właściwe decyzje, co do przyszłości, i teraźniejszości, Strzelińskiego Centrum Medycznego. Wszyscy mamy świadomość, że sytuacja finansowa spółki jest bardzo trudna, chcemy odpowiedzialnie podjąć konkretne kroki w stosunku do SCM. Oczekujemy również, żeby rada nadzorcza zaproponowała co należy zrobić, jakie działania podjąć. Ale pamiętajmy, że to właściciel SCM, czyli powiat strzeliński będzie decydował. Zdecyduje rada powiatu strzelińskiego.

Dziękuję za rozmowę.

Jacek Sobko

 

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
ufka
RE: Fachowcy, czy politycy w radzie nadzorczej SCM?
Dst 001 powiedziała :
Dzięki ufce zaczyna się robić nerwowo. Ale to również się leczy.Dla poszerzenia twojej widzę ogromnej wiedzy ekonomicznej dodam, że zaciąganie zobowiązań finansowych przez spółkę, jeżeli nie pokrywa bieżących zobowiązań jest niedozwolone.Jako osoba dobrze poinformowana powiedz czy takie praktyki miały miejsce w SCM.Ale pisz merytorycznie i na temat, bo jak się odnosisz do forumowiczów osobiście to wychodzisz na sieczkobrzęka.
Masz rację ale na co czekano 3 miesiące z reakcją??? Jeśli Kurowski robił takie rzecz to należało go zdjąć w styczniu. Jeśli ma pisma potwierdzające, że informował właścicieli o sytuacji a oni nie reagowali to inna sprawa.

0
Gravatar
akta
RE: Fachowcy, czy politycy w radzie nadzorczej SCM?
ufka powiedziała :
akta powiedziała :
ufka powiedziała :
Dst001 powiedziała :
Ja robię sobie jaja! To jedynie opis rzeczywistości. Kto przeczytał dzusiejsze wydanie SR. to się już o tym przekonał.
Ja wyczytałem chronologię postępowania Kurowskiego i nie wyczytałem co zarząd zamierza zrobić dalej. Zresztą normalne jest, że starosta będzie zwalał winę na kurowskiego. Przecież nie powie, że przez 3 miesiące nic nie zrobiliśmy po za wymianą rady nadzorczej. Za tydzień kurowski napisze, że musiał ...
Ale fajnie judzisz....Raba cacy, Kurowski guru Strzelina i okolic ...a reszta to nieuki !
A gdzie masz w moim wpisie słowo Raba??? Już tak cię opentało z nienawiści, że wszędzie widzisz Rabę i Kurowskiego??? Masz na ich tle kompleksy, że im nie dorastasz do pięt??? To da się leczyć.
Tak na marginesie: Co to znaczy ten twój głupi wpis? Posługujesz się Niesiołowskim? Widać, że jesteś z PO(partii miłośći! Acha , naucz się pisać bez błędów ortograficznych ...zgoda?

0
Gravatar
Dst 001
Fachowcy...
Dzięki ufce zaczyna się robić nerwowo. Ale to również się leczy.Dla poszerzenia twojej widzę ogromnej wiedzy ekonomicznej dodam, że zaciąganie zobowiązań finansowych przez spółkę, jeżeli nie pokrywa bieżących zobowiązań jest niedozwolone.Jako osoba dobrze poinformowana powiedz czy takie praktyki miały miejsce w SCM.Ale pisz merytorycznie i na temat, bo jak się odnosisz do forumowiczów osobiście to wychodzisz na sieczkobrzęka.
0
Gravatar
ufka
RE: Fachowcy, czy politycy w radzie nadzorczej SCM?
akta powiedziała :
ufka powiedziała :
Dst001 powiedziała :
Ja robię sobie jaja! To jedynie opis rzeczywistości. Kto przeczytał dzusiejsze wydanie SR. to się już o tym przekonał.
Ja wyczytałem chronologię postępowania Kurowskiego i nie wyczytałem co zarząd zamierza zrobić dalej. Zresztą normalne jest, że starosta będzie zwalał winę na kurowskiego. Przecież nie powie, że przez 3 miesiące nic nie zrobiliśmy po za wymianą rady nadzorczej. Za tydzień kurowski napisze, że musiał ...
Ale fajnie judzisz....Raba cacy, Kurowski guru Strzelina i okolic ...a reszta to nieuki !
A gdzie masz w moim wpisie słowo Raba??? Już tak cię opentało z nienawiści, że wszędzie widzisz Rabę i Kurowskiego??? Masz na ich tle kompleksy, że im nie dorastasz do pięt??? To da się leczyć.

0
Gravatar
Dst 001
Fachowcy...
pozwoliłen sobie skopiować swój post z poprzedniego artykułu.Naiwność czy manipulacja. Wszak był pan radnym i dobrze pan wie, że zarząd nie daje pieniędzy. Jest coś takiego jak budżet i zarząd obowiązny jest go realizować. Skąd w takim razie przekonanie, że zarząd da pieniąsdze? Obietnice to jedno a zapisy jawnego dla dla wszystkich budżetu to drugie. Kto na gębę zaciąga tak wysokie zobowiazania finansowe i prowadzi inwestycje, które z założenia nie przyiosą szybkiego zwrotu będąc świadomym złej sytuacji finansowej spółki? Jakie były powody takich działań? Bo skutki są nam już znane.
0
Gravatar
akta
RE: Fachowcy, czy politycy w radzie nadzorczej SCM?
ufka powiedziała :
Dst001 powiedziała :
Ja robię sobie jaja! To jedynie opis rzeczywistości. Kto przeczytał dzusiejsze wydanie SR. to się już o tym przekonał.
Ja wyczytałem chronologię postępowania Kurowskiego i nie wyczytałem co zarząd zamierza zrobić dalej. Zresztą normalne jest, że starosta będzie zwalał winę na kurowskiego. Przecież nie powie, że przez 3 miesiące nic nie zrobiliśmy po za wymianą rady nadzorczej. Za tydzień kurowski napisze, że musiał ...
Ale fajnie judzisz....Raba cacy, Kurowski guru Strzelina i okolic ...a reszta to nieuki !

0
Gravatar
ufka
RE: Fachowcy, czy politycy w radzie nadzorczej SCM?
Dst001 powiedziała :
Ja robię sobie jaja! To jedynie opis rzeczywistości. Kto przeczytał dzusiejsze wydanie SR. to się już o tym przekonał.
Ja wyczytałem chronologię postępowania Kurowskiego i nie wyczytałem co zarząd zamierza zrobić dalej. Zresztą normalne jest, że starosta będzie zwalał winę na kurowskiego. Przecież nie powie, że przez 3 miesiące nic nie zrobiliśmy po za wymianą rady nadzorczej. Za tydzień kurowski napisze, że musiał ...

0
Gravatar
Dst001
Fachowcy,
Ja robię sobie jaja! To jedynie opis rzeczywistości. Kto przeczytał dzusiejsze wydanie SR. to się już o tym przekonał.
0
Gravatar
spajker
RE: Fachowcy, czy politycy w radzie nadzorczej SCM?
dst 001 powiedziała :
Wzięto lisa do pilnowania kurnika i dzisiaj mamy piękną drogą wydmuszkę. To taki świąteczny prezencik dla mieszkańców.A gdzie białko i żółtko z tych jajeczek?
robisz sobie jaja z pogrzebu. to nie wielka-noc ale pokaz wielkiej impotencji urzędników.

0
Gravatar
dst 001
Fachowcy, czy politycy w radzie nadzorczej SCM?
Wzięto lisa do pilnowania kurnika i dzisiaj mamy piękną drogą wydmuszkę. To taki świąteczny prezencik dla mieszkańców.A gdzie białko i żółtko z tych jajeczek?
0

Przeczytaj także