Jarosław Sołowiej poinformował, iż w wyniku rozmów z NFZ już udało się renegocjować kontrakty, które zostały zwiększone o 400 tys. złKolejne wystąpienia prezesa spółki SCM Jarosława Sołowieja oraz starosty strzelińskiego Marka Warcholińskiego stały się nadrzędnym tematem sesji Rady Powiatu. Rozstrzygnięcie dalszego losu szpitala jest kwestią kilku dni.
Radni rozpoczęli od przyjęcia uchwały zmieniającej budżet powiatu na 2015 rok. Zmodyfikowany budżet uwzględnia m.in. 536 tys. zł na remont mostu w Wójcinie (468 tys. – dofinansowanie).
Radny Norbert Raba pozwolił sobie na komentarz po odczytaniu projektu uchwały:
- Zmiany, które wprowadzamy są zmianami oczywistymi (...) Wiemy jednak, że czekają nas bardzo istotne, kluczowe zmiany w budżecie. Sytuacja w SCM, odmowa przesunięcia prolongaty kredytu i zbliżające się terminy półrocznych sprawozdań z wykonania budżetu powinny skutkować zwołaniem spotkania dotyczącego sytuacji powiatu strzelińskiego. Mówimy, że jest ona zła, ale tak naprawdę nie mamy pełnej wiedzy i pełnej informacji o czekających powiat zobowiązaniach.
Przewodniczący Mariusz Majewski przyznał, że być może dojdzie do zwołania (w trybie nadzwyczajnym) jeszcze jednej sesji Rady Powiatu najprawdopodobniej na początku lipca.
Rada jednogłośnie przyjęła uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego za rok 2014, a także w sprawie udzielenia absolutorium zarządowi powiatu strzelińskiego z tytułu wykonania budżetu za rok 2014 (obie uchwały zostały pozytywnie zaopiniowana przez RIO).

Co z SCM?
Starosta potwierdził, że przekazane dotychczas informacje dotyczące aktualnej sytuacji w spółce SCM się nie zmieniły. Przyznał, że prowadzi działania mające na celu pozyskanie pieniędzy dla szpitala. Wraz z Jarosławem Sołowiejem spotykają się z szefami gminnych samorządów, radnymi. Do tej pory jedynie gmina Strzelin wyraziła chęć pomocy. Zaznaczył, że udało się zawrzeć porozumienia z największymi wierzycielami SCM i że trwają rozmowy z pozostałymi.
Radny Norbert Raba wyraził ubolewanie co do jakości materiałów dotyczących spółki SCM, jakie otrzymują radni.
- Czy program naprawczy to jest projekt czy już dokument? - pytał. - Nie jestem w stanie dzisiaj podjąć jakiejkolwiek decyzji.
Radny pytał czy został przeszacowany majątek spółki SCM po termomodernizacji i czy są już uwzględnione zwroty unijne oraz wsparcia finansowe dotychczas udzielone spółce przez powiat i gminę Strzelin. Jarosław Sołowiej podkreślił, że nie został przeszacowany majątek spółki, że w planie naprawczym uwzględniono jedynie 660 tys. zł przekazane spółce przez powiat.
- Nie ma natomiast możliwości odzyskania środków z PFRON-u, ponieważ faktura nie została zapłacona – wyjaśnił prezes. - Brakuje środków. Aneksowana umowa o refinansowanie z PFRON daje nam perspektywę do końca 2015 roku i obarczona jest koniecznością wykazania się spłatą 100% kosztów realizacji inwestycji oraz niezaleganiem ze składkami ZUS.
Jarosław Sołowiej uzupełnił, iż w wyniku przeprowadzonych z NFZ rozmów już udało się renegocjować kontrakty, które zostały zwiększone o 400 tys. zł (oddziały wewnętrzny i dziecięcy).
W dalszej dyskusji okazało się, że były prezes SCM Krzysztof Kurowski został zwolniony w trybie dyscyplinarnym, na co pozwoliła interpretacja analizowanych w toku dochodzenia i wyjaśnień w spółce dokumentów i umów, a przewodniczący rady nadzorczej spółki, który złożył rezygnację, wycofał ją, a starosta zaprzeczył, aby wiązała się z tym jakakolwiek podwyżka jego diety.

Apel do mieszkańców o pomoc finansową?
Radna Magdalena Krupa zauważyła, że 30 czerwca zapadnie decyzja w sprawie udzielenia absolutorium członkom rady nadzorczej spółki, z którą wiążą się konsekwencje prawne.
- Działania poprzedniej rady nadzorczej oraz byłego prezesa wpłynęły na złą sytuację finansową spółki – mówiła radna. - Dlaczego nie zostały podjęte wobec nich odpowiednie kroki? Za 5 dni będą one prawie niemożliwe. Z kolei radny Krzysztof Hutnik zaproponował, aby wystosować apel społeczny do mieszkańców powiatu o pomoc finansową.
Natomiast radny Norbert Raba stwierdził, że ewentualna upadłość SCM równa się bankructwu powiatu, ponieważ właściciel będzie odpowiadał za zobowiązania spółki.
- Bez konkretnych deklaracji i konkretnych przelewów w ciągu najbliższych 2 miesięcy SCM przestanie pracować – poinformował na koniec Jarosław Sołowiej. - Albo wchodzimy w rozpoczęcie realizacji programu naprawczego, albo moja rola już się kończy. Liczę się z każdą opcją.




UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
ufka
RE: Upadłość SCM to bankructwu powiatu?
akta powiedziała :
ufka powiedziała :
akta powiedziała :
bartek z powiedziała :
Pan raba nie zaprzestał realizacji podjętego z kurowskim dzieła likwidacji szpitala. Cel ten widać gołym okiem.
Bartuś - masz jakąś obsesję na punkcie raby? Zakochałeś się? Czas sie leczyć, to nawet da się wyleczyć. Weź ziółka na uspokojenie. Raba nie rządzi od pół roku. Jest nowa ekipa powiązana z sld i stary nowy prezes. Skoro wycofali wniosek o upadłość to uznali, że szpital da się poprowadzić a teraz nie wyszły żebry o kasę w gminach i zwalasz winę na rabę. Albo jesteś głupi albo obłudny do szpiku kości. Trzeba było nie ruszać wniosku o upadłość ale wtedy nie było by posadek dla nowej rady nadzorczej. Czyżby o to chodziło. Minusujcie. Nie jestem rabą.
ZAbrałeś mój nick,którym posługuję się na innych portalach za zgodąS24,ale powiem ci,że Raba(niestety)jest nieodpowiedzialny za to to robi i buta go zżera jak całą PO!!
Zastrzeż sobie nick. Widać, że występujesz w kilku osobach na tym forum i jesteś bezkrytycznym lizusem pani burmistrz. Pełnym obłudy. Co do Raby się zgadzam ale ta ekipa jest najgorsza z możliwych. Nieudolna.
Ne mam powodu by podlizywać się Pani burmistrz! Pracuję na "swoim" i proszę mnie nie obrażać głupimi podejrzeniami !Obłuda kojarzy mi się z posłem Niesiołowskim ,którego nie znoszę!!!

0
Gravatar
akta
RE: Upadłość SCM to bankructwu powiatu?
ufka powiedziała :
akta powiedziała :
bartek z powiedziała :
Pan raba nie zaprzestał realizacji podjętego z kurowskim dzieła likwidacji szpitala. Cel ten widać gołym okiem.
Bartuś - masz jakąś obsesję na punkcie raby? Zakochałeś się? Czas sie leczyć, to nawet da się wyleczyć. Weź ziółka na uspokojenie. Raba nie rządzi od pół roku. Jest nowa ekipa powiązana z sld i stary nowy prezes. Skoro wycofali wniosek o upadłość to uznali, że szpital da się poprowadzić a teraz nie wyszły żebry o kasę w gminach i zwalasz winę na rabę. Albo jesteś głupi albo obłudny do szpiku kości. Trzeba było nie ruszać wniosku o upadłość ale wtedy nie było by posadek dla nowej rady nadzorczej. Czyżby o to chodziło. Minusujcie. Nie jestem rabą.
ZAbrałeś mój nick,którym posługuję się na innych portalach za zgodąS24,ale powiem ci,że Raba(niestety)jest nieodpowiedzialny za to to robi i buta go zżera jak całą PO!!
Zastrzeż sobie nick. Widać, że występujesz w kilku osobach na tym forum i jesteś bezkrytycznym lizusem pani burmistrz. Pełnym obłudy. Co do Raby się zgadzam ale ta ekipa jest najgorsza z możliwych. Nieudolna.

0
Gravatar
ufka
RE: Upadłość SCM to bankructwu powiatu?
akta powiedziała :
bartek z powiedziała :
Pan raba nie zaprzestał realizacji podjętego z kurowskim dzieła likwidacji szpitala. Cel ten widać gołym okiem.
Bartuś - masz jakąś obsesję na punkcie raby? Zakochałeś się? Czas sie leczyć, to nawet da się wyleczyć. Weź ziółka na uspokojenie. Raba nie rządzi od pół roku. Jest nowa ekipa powiązana z sld i stary nowy prezes. Skoro wycofali wniosek o upadłość to uznali, że szpital da się poprowadzić a teraz nie wyszły żebry o kasę w gminach i zwalasz winę na rabę. Albo jesteś głupi albo obłudny do szpiku kości. Trzeba było nie ruszać wniosku o upadłość ale wtedy nie było by posadek dla nowej rady nadzorczej. Czyżby o to chodziło. Minusujcie. Nie jestem rabą.
ZAbrałeś mój nick,którym posługuję się na innych portalach za zgodąS24,ale powiem ci,że Raba(niestety)j est nieodpowiedzial ny za to to robi i buta go zżera jak całą PO!!

0
Gravatar
akta
RE: Upadłość SCM to bankructwu powiatu?
bartek z powiedziała :
Pan raba nie zaprzestał realizacji podjętego z kurowskim dzieła likwidacji szpitala. Cel ten widać gołym okiem.
Bartuś - masz jakąś obsesję na punkcie raby? Zakochałeś się? Czas sie leczyć, to nawet da się wyleczyć. Weź ziółka na uspokojenie. Raba nie rządzi od pół roku. Jest nowa ekipa powiązana z sld i stary nowy prezes. Skoro wycofali wniosek o upadłość to uznali, że szpital da się poprowadzić a teraz nie wyszły żebry o kasę w gminach i zwalasz winę na rabę. Albo jesteś głupi albo obłudny do szpiku kości. Trzeba było nie ruszać wniosku o upadłość ale wtedy nie było by posadek dla nowej rady nadzorczej. Czyżby o to chodziło. Minusujcie. Nie jestem rabą.

0
Gravatar
niktoś
RE: Upadłość SCM to bankructwu powiatu?
bartek z powiedziała :
Pan raba nie zaprzestał realizacji podjętego z kurowskim dzieła likwidacji szpitala. Cel ten widać gołym okiem.
Założony plan należy wykonać.

0
Gravatar
bartek z
Upadłość SCM...
Pan raba nie zaprzestał realizacji podjętego z kurowskim dzieła likwidacji szpitala. Cel ten widać gołym okiem.
0
Gravatar
aa
RE: Upadłość SCM to bankructwu powiatu?
akta powiedziała :
... powiedziała :
A kilka dni temu rada miejska strzelina przyjęła uchwałę o pomocy dla powiatu, celem ratowania szpitala. Ciekawy jestem ile inne gminy zaoferowały na ten cel. Zwłaszcza interesuje mnie postawa pana krochmalnego, który był starostą i miał wpływ na działania i funkcjonowanie szpitala. Ile on przeznaczył w budżecie gminy wiązów na ratunek szpitalowi. Założeę się, że całe okrągłe zero.... Oczywiście zaraz odezwą się jego urzędnicy, którzy słusznie wskażą, że decyzja nie należy do burmistrza, ale do rady, a rada mając na uwadze trudne położenie gminy wiązów, nie może przeznaczyć żadnych środków, mimo iż bardzo pewnie by chciała. Pan krochmalny rozłoży ręce i powie, że jak on był starostą to się wszystko dobrze miało, ba on nawet dokapitalizował scm.....
Gmina dała? Ok!!! A czy przy tej pomocy nie zastrzegła, że jak szpital upadnie to powiat będzie musiał zwrócić tą pomoc??? A czemu inne gminy mają dawać kasę na zmarnowanie??? Sołowiej już był prezesem za Krochmalnego. I protestowano przeciw jego polityce właśnie w gminie... Nie pamiętasz??? No i radę nadzorczą stanowią ludzie powiązani chyba z SLD??? Czemu gminy mają dawać kasę??? W gminach się oszczędza, a powiat tworzy nową szkołę czyli ma pieniądze. I to szkołę gdzie zdawalność matury to 26%!!! Takie szkoły nie mają racji bytu.
N....rt daj sobie już spokój.

0
Gravatar
akta
RE: Upadłość SCM to bankructwu powiatu?
... powiedziała :
A kilka dni temu rada miejska strzelina przyjęła uchwałę o pomocy dla powiatu, celem ratowania szpitala. Ciekawy jestem ile inne gminy zaoferowały na ten cel. Zwłaszcza interesuje mnie postawa pana krochmalnego, który był starostą i miał wpływ na działania i funkcjonowanie szpitala. Ile on przeznaczył w budżecie gminy wiązów na ratunek szpitalowi. Założeę się, że całe okrągłe zero.... Oczywiście zaraz odezwą się jego urzędnicy, którzy słusznie wskażą, że decyzja nie należy do burmistrza, ale do rady, a rada mając na uwadze trudne położenie gminy wiązów, nie może przeznaczyć żadnych środków, mimo iż bardzo pewnie by chciała. Pan krochmalny rozłoży ręce i powie, że jak on był starostą to się wszystko dobrze miało, ba on nawet dokapitalizował scm.....
Gmina dała? Ok!!! A czy przy tej pomocy nie zastrzegła, że jak szpital upadnie to powiat będzie musiał zwrócić tą pomoc??? A czemu inne gminy mają dawać kasę na zmarnowanie??? Sołowiej już był prezesem za Krochmalnego. I protestowano przeciw jego polityce właśnie w gminie... Nie pamiętasz??? No i radę nadzorczą stanowią ludzie powiązani chyba z SLD??? Czemu gminy mają dawać kasę??? W gminach się oszczędza, a powiat tworzy nową szkołę czyli ma pieniądze. I to szkołę gdzie zdawalność matury to 26%!!! Takie szkoły nie mają racji bytu.

0
Gravatar
...
RE: Upadłość SCM to bankructwu powiatu?
A kilka dni temu rada miejska strzelina przyjęła uchwałę o pomocy dla powiatu, celem ratowania szpitala. Ciekawy jestem ile inne gminy zaoferowały na ten cel. Zwłaszcza interesuje mnie postawa pana krochmalnego, który był starostą i miał wpływ na działania i funkcjonowanie szpitala. Ile on przeznaczył w budżecie gminy wiązów na ratunek szpitalowi. Założeę się, że całe okrągłe zero.... Oczywiście zaraz odezwą się jego urzędnicy, którzy słusznie wskażą, że decyzja nie należy do burmistrza, ale do rady, a rada mając na uwadze trudne położenie gminy wiązów, nie może przeznaczyć żadnych środków, mimo iż bardzo pewnie by chciała. Pan krochmalny rozłoży ręce i powie, że jak on był starostą to się wszystko dobrze miało, ba on nawet dokapitalizował scm.....
0
Gravatar
spajker
RE: Upadłość SCM to bankructwu powiatu?
mieszkaniec powiedziała :
już jest dla mnie skandal. Pan Kurowski był znany z tego, że podejmuje decyzje nie pytając o zgodę przełożonych. Ale zapomina o tym, że zarządza dobrem mieszkańców a nie swoją prywatną firmą. Dlatego uważam, że ten człowiek wraz z radnym Rabą i oczywiście poprzednią radą szpitala i powiatu są winni tak złej sytuacji . Rozumiem, że mamy demokrację ale ludzie w końcu powinni zacząć wybierać ludzi nie znających się na polityce ale takich, którzy znają się na rozwiązywaniu potrzeb lokalnej społeczności. Ja osobiście nigdy nie głosowałem na te znane od lat osoby w lokalnej polityce. Żałuję tylko, że jest nas tak mało. A na koniec zapytam czy rada powiatu jest w stanie podać do wiadomości średnie zarobki lekarzy, średni zarobki pielęgniarek i średnie zarobki pracowników administracji ?
lekarz na etacie ma tak około 25 000 brutto +20% zus do tego na miesiąc. jak weźmie dyżury to jeszcze kilka tysiaków a jak do tego ma prywatną praktykę ( czyli mały pokoik do rozmów z pacjentem, którego leczy w nieswoim szpitalu za moje pieniądze) to lekarz może wyjść ponad 50 000 złotych na miesiąc. dane te mam od znajomego lekarza z sąsiedniego małego powiatu. ludzie mądrzy szukają przyczyny a ludzie mądrzy inaczej szukają winnych.

0

Przeczytaj także