Postanowiliśmy zapytać Jarosława Taranka, czego możemy od niego oczekiwać, czym się aktualnie zajmuje i jakie są plany dla gminy na 2015 rokOd wyborów samorządowych minęło już kilka miesięcy. W gminie Przeworno urzęduje nowy wójt. Postanowiliśmy zapytać Jarosława Taranka, czego możemy od niego oczekiwać, czym się aktualnie zajmuje i jakie są plany dla gminy na 2015 rok.

Jakie inwestycje planowane są w gminie w 2015 roku?
- W chwili obecnej realizowane są dwie bardzo ważne inwestycje tj. budowa kanalizacji oraz oczyszczalni ścieków.

Która inwestycja jest aktualnie priorytetowa dla Pana jako wójta?
- Oprócz wyżej wymienionych, priorytetowo traktuję także utworzenie podstrefy Wałbrzyskiej Strefy Ekonomicznej w miejscowości Sarby.

Czy odniósł już Pan jakiś sukces, z którego byłby Pan dumny?
- Jestem zdania, że każdy problem dotyczący miejscowości czy też indywidualnego mieszkańca naszej gminy, który udało mi się rozwiązać, daje powody do radości. Cieszy mnie także fakt, że zostałem wybrany, wraz z burmistrzami Oławy i Siechnic, do trzyosobowego zarządu Związku Międzygminnego Ślęza – Oława zajmującego się gospodarką odpadami komunalnymi.

Jak odbierają Pana mieszkańcy? Czy często się z Panem kontaktują?
- Adresatem tego pytania powinni być mieszkańcy naszej gminy, więc to ich pani redaktor powinna zapytać, a jeżeli chodzi o to czy się ze mną kontaktują, to odpowiem, że tak i to bardzo często.

Jak układa się Pana współpraca z pracownikami gminy i przedstawicielami gminnych jednostek organizacyjnych?
- W chwili obecnej obserwuję jeszcze organizację pracy poszczególnych jednostek, efektywność działań kierowników, ich kreatywność, umiejętność współpracy i moim zdaniem, bardzo ważną rzecz, a mianowicie empatyczność, czyli umiejętność spojrzenia na daną sytuację także z innej perspektywy, tj. z punktu widzenia mieszkańca naszej gminy i nurtujących go problemów. Oczywiście bardzo istotny jest również czas podjęcia działań i zakończenia całej sprawy. Tutaj także mam już swoje pierwsze przemyślenia. Z racji tego, że sekretarz i skarbnik to dwa kluczowe stanowiska w urzędzie, dlatego też moja komunikacja z nimi jest częstsza niż z innymi pracownikami. Mogę więc powiedzieć, że, jak do tej pory, jestem bardzo zadowolony ze współpracy z panią Urszulą Iżykowską-Mroczko oraz panem Zbigniewem Szulem, którzy są bardzo rzeczowi i merytoryczni. Dzięki temu mogę korzystać czy posiłkować się ich wiedzą, umiejętnościami i doświadczeniem.

Co uznałby Pan za największy aktualny problem gminy Przeworno i czy ma pomysł na zaradzenie mu?
- Tych problemów jest bardzo dużo i trudno je stopniować czy w jakiś sposób skalować, a ich podłożem w przeważającej części, jak wiadomo, są finanse. Dlatego bardzo ważną rzeczą jest utworzenie w Sarbach podstrefy Wałbrzyskiej Strefy Ekonomicznej. Pozwoli ona stworzyć warunki dla inwestorów, a to, mam nadzieję, wiązać się będzie z nowymi miejscami pracy. Dlatego podjąłem konkretne działania, np: wspólnie z poprzednim wójtem Aleksandrem Bekiem prowadziliśmy w Warszawie w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozmowy w przedmiocie wyłączenia części gruntów z produkcji rolnej, mających stanowić tereny strefy. Przeanalizowałem także studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Przeworno.
Równocześnie, wraz z przedsięwzięciami podejmowanymi w sferze gospodarczo-ekonomicznej, muszą być także realizowane działania prospołeczne, ponieważ, moim zdaniem, jest ich za mało. Dlatego już niebawem przedstawiona zostanie strategia promocji i działań gminy na rok 2015.

Dziękuję za rozmowę
Justyna Pijanka-Borowicz

 

Komentarze   

spajker Permalink7 -3 spajker
RE: Plan - utworzenie w Sarbach podstrefy Wałbrzyskiej Strefy Ekonomicznej
Cytuję Mary:
Spajker, jak zwykle neguje wszystko, co proponuje Wojt, przy takim bezrobociu wsrod ludzi mlodych i po studiach, ktorzy pracuja w zakladach na Strefie Kobierzyce, mozliwosc skrocenia czasu dojazdu do pracy i stworzenia miejsc pracy swiadczy o przyszlosciowym i rozwojowym mysleniu Wojta, ja jestem po studiach i nie boje sie pracy na produkcji, jesli ktos nie chce pracwac to nie pojdzie do pracy ani za 1700 ani za 5000

wójt nie wie co robi, tj wydaje mu się że wie. ja w swoich przemyśleniach jestem pół kroku przed wójtem. w radomiu zbudowano lotnisko. nie wystartował jeszcze żaden samolot i nie wystartuje. na lotnisku pracuje 140 osób. wójtowi polecam case study ramotowskiego z przeworna. on nie jest wyjątkiem. niech wójt robi co planuje ale niech się nie rozpije jak go za to miejscowi z błotem zmieszają.
2015-02-23 12:46 Cytować Zgłoś administratorowi
Mary Permalink6 +4 Mary
RE: Plan - utworzenie w Sarbach podstrefy Wałbrzyskiej Strefy Ekonomicznej
Spajker, jak zwykle neguje wszystko, co proponuje Wojt, przy takim bezrobociu wsrod ludzi mlodych i po studiach, ktorzy pracuja w zakladach na Strefie Kobierzyce, mozliwosc skrocenia czasu dojazdu do pracy i stworzenia miejsc pracy swiadczy o przyszlosciowym i rozwojowym mysleniu Wojta, ja jestem po studiach i nie boje sie pracy na produkcji, jesli ktos nie chce pracwac to nie pojdzie do pracy ani za 1700 ani za 5000
2015-02-22 12:07 Cytować Zgłoś administratorowi
spajker Permalink5 -4 spajker
do janka
jakiś czas temu była policyjno-prokuratorsko-partyjna nagonka na wagnera, co to ludziom pracę w hamburgu załatwił. zawoził ich tam swoim prywatnym samochodem, ludziom bez pracy załatwił zarobki około 1000 euro na mc , załatwił im nocleg i wyżywienie za free. pracownik ramotowski z przeworna rozwalił to przedsięwzięcie z tego powodu , że inni pracownicy uśmiechali się do ramotowskiej żony a sam ramotowski zarobił nie 1000 euro ale tylko 900 euro. wagner ledwie uniknął pierdla za swój zuchwały czyn a aktywiści partii pracy wieszali na nim psy za to że umowa o pracę nie spełniła wszystkich 3000 standardów kodeksu pracy. przewornianom trzeba zbudować kolejny dom socjalny a nie strefę ekonomiczną. będą mieli co podpalać.
2015-02-22 10:54 Cytować Zgłoś administratorowi
longin Permalink4 -3 longin
RE: Plan - utworzenie w Sarbach podstrefy Wałbrzyskiej Strefy Ekonomicznej
Strategia promocji gminy na rok 2015 czy raczej przyszły 2016?
2015-02-22 00:09 Cytować Zgłoś administratorowi
karo Permalink3 -5 karo
lan - utworzenie w Sarbach podstrefy Wałbrzyskiej Strefy Ekonomicznej
Jeszcze dobrze nie zrozmiał na czym polega praca Wójta a zaczyna opowiadanie bredni. Może dlatego, że konsultantem jest poprzednik. Szkoda pisać bo "spaiker " już to okreslił dodam jedna droga brak placów , kanalizacji wody instalacji energetycznej itd... Nie osmieszaj się gdy Gmina grszem nie śmierdzi,zajmij się drogami w których wykonano kanalizację.
2015-02-21 23:34 Cytować Zgłoś administratorowi
Janek Permalink2 +4 Janek
RE: Plan - utworzenie w Sarbach podstrefy Wałbrzyskiej Strefy Ekonomicznej
Cytuję spajker:
strefa ekonomiczna jako kreski na mapie będzie. jak do niej dojechać? czołgiem abrahms, hummerem? a co z zasilaniem w energię wodę gaz ??? a co z setkami i tysiącami osób, które mają pracować w tej strefie??? czy dobrych pracowników pozyskac z koła różańcowego? z gopsu? czy też spod sklepu z piwem?? jak już pan zrobi ta strefę to yankes zechce mieć informatyka, lat 30ci, z dwoma językami obcymi, dyspozycyjność 24/7 za 1750,- brutto finansowanymi przez urząd pracy. ludzie przeklną pana za tą strefę i orzekną że miał pan sprowadzić rockefelera gubiącego złote podkowy w przewornie a zamiast tego sprowadził pan obóz pracy.


Czy ktoś kogoś będzie zmuszał do pracy w jak to określiłeś w "obozie pracy"? Nie! Bezrobotny powinien cieszyć się nawet z pracy za najniższą krajową załatwioną przez PUP skoro sam nie potrafi sobie znaleźć zajęcia. A jak pracowników nie będzie to albo pomysł ze strefą okaże się porażką albo płace pójdą w górę. Wszyscy krzyczą, że bieda ale jak jest praca to nie pójdą bo za mało płacą i wychodzą z założenia, że lepiej siedzieć na dupie i marudzić.
2015-02-21 17:26 Cytować Zgłoś administratorowi
spajker Permalink1 -6 spajker
RE: Plan - utworzenie w Sarbach podstrefy Wałbrzyskiej Strefy Ekonomicznej
strefa ekonomiczna jako kreski na mapie będzie. jak do niej dojechać? czołgiem abrahms, hummerem? a co z zasilaniem w energię wodę gaz ??? a co z setkami i tysiącami osób, które mają pracować w tej strefie??? czy dobrych pracowników pozyskac z koła różańcowego? z gopsu? czy też spod sklepu z piwem?? jak już pan zrobi ta strefę to yankes zechce mieć informatyka, lat 30ci, z dwoma językami obcymi, dyspozycyjność 24/7 za 1750,- brutto finansowanymi przez urząd pracy. ludzie przeklną pana za tą strefę i orzekną że miał pan sprowadzić rockefelera gubiącego złote podkowy w przewornie a zamiast tego sprowadził pan obóz pracy.
2015-02-19 10:13 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.