Rozmowy, które przeprowadził wójt w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska dają nadzieję na 60% dofinansowanie nasadzeń drzew i zieleni na placu w centrum PrzewornaRealizacja gminnych inwestycji, spotkania z mieszkańcami, stowarzyszeniami, przedstawicielami urzędów i instytucji państwowych, a także firm zewnętrznych – tym zajmował się w ciągu ostatnich 2 miesięcy wójt gminy Przeworno Jarosław Taranek.

- Na ukończeniu są prace związane z budową oczyszczalni ścieków w Przewornie. Pomimo zakończenia prac budowlanych, trwa procedura uzyskania wszelkich niezbędnych zezwoleń dotyczących przyszłej eksploatacji - mówił wójt w swoim sprawozdaniu na sesji rady Gminy Przeworno.
Gmina Przeworno złożyła dwa wnioski o pomoc finansową na budowa kanalizacji sanitarnej i deszczowej w Przewornie (pożyczka) oraz zaprojektowanie i budowę oczyszczalni ścieków (pożyczka + dotacja). Pierwsze, wymienione wyżej zadanie, zostało zakończone i rozliczone w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, natomiast drugie jest rozliczane na bieżąco.
- Podejmuję działania, by pomóc mieszkańcom Przeworna w przyłączeniu się do kanalizacji – deklarował wójt.
- W tym celu zabezpieczamy środki i w momencie podjęcia uchwały w tej sprawie, natychmiast przystąpimy do jej realizacji.
Trwa program „Jestem sobie przedszkolaczek”. Gmina, po pozytywnej weryfikacji wniosków o płatność pośrednią, otrzymuje na ten cel kolejne transze środków finansowych. Termin zakończenia realizacji projektu to 30 czerwca 2015 r.
Trwa także opracowanie dokumentacji projektowej związanej z budową wodociągu w Kaczowicach, które powinno zostać zakończone do 31 maja bieżącego roku. Następnym krokiem będzie złożenie wniosku o wydanie pozwolenia na budowę oraz ogłoszenie przetargu i wyłonienie wykonawcy.

Przystanek autobusowy w Przewornie
Do końca zbliżają się prace związane z budową przystanku autobusowego w Przewornie. Utwardzony został plac, na którym już w najbliższych dniach ustawiona będzie nowa wiata. Ukończona została budowa bezodpływowego zbiornika na nieczystości płynne dla świetlicy wiejskiej w Miłocicach. Wykonawcą była firma „Usługi transportowe i roboty ziemne Tomasz Bartków” z Przeworna, której faktura opiewa na 10 161zł. Gmina zakładała wydatkowanie na ten cel 20 000zł.
Jarosław Taranek oznajmił, że urząd gminy podejmuje działania związane z realizacją projektu przebudowy centrum Przeworna. Dofinansowanie tego projektu w ramach konkursu „Odnowa Dolnośląskiej Wsi” jest już prawie pewne. Zakończenie prac przewidywane jest na koniec lipca.
Przed miejscowością Jegłowa, na wysokości ogrodzenia cmentarza, do dnia 29 maja, stanie witacz informujący o wjeździe na teren gminy Przeworno.
Wójt zakomunikował, że cały czas prowadzone są działania dotyczące budowy farm wiatrowych na terenie gminy oraz, że trwają prace odnośnie planu zagospodarowania przestrzennego gminnych miejscowości.
Campus w Dobroszowie?
Podejmowane są również prace związane z projektem budowy campusu edukacyjnego w Dobroszowie, które Jarosław Taranek określił jako priorytetowe. Podczas obrad Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Aglomeracji Wrocławskiej w Żmigrodzie i Jeleniej Górze samorządowcy omówili sprawy merytoryczne. Pierwotny problem lokalizacji campusu, który wiązał się z względnie dużą odległością pomiędzy górą Gromnik a Dobroszowem udało się rozstrzygnąć na korzyść gminy. Prezes stowarzyszenia Jacek Kowalski przyjechał na zaproszenie władz gminy i osobiście przyjrzał się sprawie, po czym wydał pozytywną opinię dla terenu budowy campusu. Określone są już terminy (do 31 sierpnia) i wymagania, jakim należy sprostać, przygotowując dokumentację. W IV kwartale 2015 roku zostanie ogłoszony konkurs na dofinansowanie budowy. Umiejscowienie i powstanie każdego campusu (bo jest kilka konkurencyjnych koncepcji w województwie) należało właściwie uzasadnić. Gmina Przeworno przyjęła jako, główny temat obiektu astrofizykę. Plan zakłada montaż profesjonalnych teleskopów na gromnickiej wieży służących przeprowadzanym w tym miejscu zajęciom z astronomii i astrofizyki oraz zjazdom astronomów. Pomysł uzyskał akceptację stowarzyszenia. Wójt przekazał istotną informację, iż po upływie 40 lat lub w przypadku rozwiązania stowarzyszenia, cały obiekt przejdzie na własność gminy.
Rozmowy, które przeprowadził wójt w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska dają nadzieję na 60% dofinansowania nasadzeń drzew i zieleni na placu w centrum Przeworna (warunek - rośliny muszą być autochtoniczne).


 

Komentarze   

x Permalink4 -17 x
RE: Campus w Dobroszowie?
Cytuję Ja2:
(...)
Pomysł na gminę Chłop ma, czego dał już wyraz w ciągu zaledwie tych kilku miesięcy, )...)

Ta.... To może przytocz choć jeden ;-)
2015-07-01 23:09 Cytować Zgłoś administratorowi
Ja2 Permalink3 +46 Ja2
Żal
Oj, coś czuję, że znowu będą wpisy tych co byli o mały krok od władzy....a tu zonk!
Pomysł na gminę Chłop ma, czego dał już wyraz w ciągu zaledwie tych kilku miesięcy,
ale jak widać niektórzy dalej nie mogą pogodzić się z losem
dając upust swego gniewu i zadowolenia na łamach "Słowa Regionu ..."
Radzę zabrać się do pracy , prawdziwej pracy, wtedy będzie mniej czasu na rozmyślania i żale :)
2015-06-13 23:31 Cytować Zgłoś administratorowi
Widz Permalink2 -43 Widz
Nic
Totalna porażka. Nic dodać nic ująć. Jeszcze pogrilujcie kiełbasy i zwijajcie ten majdan.
2015-06-12 08:25 Cytować Zgłoś administratorowi
byk Permalink1 -42 byk
byk
chłopie po co ci to bylo. zapewniales nas przed wyborami ze masz pomysl na gmine ze masz doswiadczenie po co doradca zrobiles nas w balona. dzisiaj bym juz inaczej zaglosowal . pokazales swoja prawdziwa twarz. zbieraj walizki i do czestochowy dobra rada moge byc twoim doradca.
2015-06-11 07:57 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz. Przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.