2 sierpnia przed godziną 17 do Przeworna wkroczyli pielgrzymujący na Jasną Górę wierni z diecezji świdnickiej. Czekała na nich miła niespodzianka - gościnne przyjęcie zorganizowane przez mieszkańców, pyszna grochówka i wyjątkowe ognisko.
Pielgrzymów spodziewano się w Przewornie około godziny 17. Pogoda w niedzielę sprzyjała podróżom (słońce nie było ostre, temperatura nie przekraczała 26 stopni) i pierwsi pątnicy wkroczyli do wioski tuż po 16. Wszystkich uczestników pielgrzymki było około 700. Zaraz po ściągnięciu plecaków ochoczo zabrali się za rozstawianie namiotów, kąpiele i w przypadku dorobienia się odcisków – relaksujące moczenie nóg. Wszystko w szybkim tempie, by zdążyć na zapowiedziany tego dnia poczęstunek, który przygotowali dla nich mieszkańcy okolic i samego Przeworna.
Na boisku sportowym przy szkole w Przewornie pojawiła się kuchnia polowa z gorącą i smaczną grochówką. 250l sycącej zupy przygotowano już dzień wcześniej. Jak śmiali się organizatorzy, tuż przed obraniem warzyw popsuła się mechaniczna obieraczka. W związku z czym ręcznie musieli obrać 4 worki ziemniaków, worek marchewki oraz niemałą ilość pietruszki i selera. Po czym obrane warzywa wypadało pokroić ręcznie, ziemniaki w kostkę, a marchewkę w półksiężyce. Cała praca po to, by zaspokoić głód zmęczonych pielgrzymów, by ich ugościć, okazać zrozumienie oraz szacunek dla tego, czego się podjęli. Jak przyznawali pielgrzymi, grochówka była naprawdę wyjątkowa. Mieszkańcy zorganizowali także ognisko, na którym zmęczeni piechurzy piekli kiełbaski. Strażacy z OSP Przeworno dbali natomiast o to, by ogień nie stał się zagrożeniem. Pilnowali, by się nie rozprzestrzenił. Panie z Cierpic upiekły pyszne, ciasta, które cieszyły się wyjątkowym powodzeniem u najmłodszych uczestników pielgrzymki.
Jak powiedział nam główny przewodnik pielgrzymki ks. Romuald Brudnowski z parafii św. Bartłomieja Apostoła w Kudowie Zdr.:
- Brak mi słów, by określić zorganizowane dla nas miłe przyjęcie. Jesteśmy wniebowzięci. Oszołomieni otwartością, przewdzięczni za tak smaczny poczęstunek, za aktywność mieszkańców Przeworna, którzy dobre serce okazują nam co roku. Zwyczajowo trzykrotnie dziękujemy. W pewien sposób chcielibyśmy się zrewanżować. Zapraszamy więc do nas, do Kudowy.
Całe przedsięwzięcie udało się dzięki współpracy aktywnych i chętnych do pomocy osób. Sołtys Przeworna Ludwik Hrycak, główny strateg i organizator, serdecznie dziękuje wszystkim mieszkańcom zaangażowanym w przygotowywanie imprezy. Szczególnie sponsorom, którymi byli: Andrzej Niedojad „Drewnex”, Krzysztof Płusa „Agro-Plus”, Wojciech Cerkowniak, Paweł Denes, Wiesław Misiewicz – sołtys i radny z Jegłowej, Anna Filitowska – sołtys i radna z Cierpic oraz mieszkanki Cierpic (upiekły pyszne ciasta), Katarzyna i Krystyna Leszczyńskie, Dorota Pożuczek – kucharz Michał, sołtys i rada sołecka Przeworna, Andrzej Łuczak – przewodniczący rady gminy, anonimowi sponsorzy oraz Jerzy Pasoń, który przygotował boisko.Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.