Strzeliński klub Boi Team Jiu- Jitsu coraz mocniej się rozwija. Obecnie w klubie jest 20 członków. Na czym polegają treningi i czy trzeba mieć szczególne predyspozycje, żeby uprawiać taki rodzaj sportu?
Strzeliński klub Boi Team Jiu-Jitsu istnieje od czterech lat. Jego założycielem, a zarazem trenerem, jest Paweł Pukalski-Pukała. Klub obecnie liczy dwudziestu członków. Wśród nich aż sześciu ma niebieskie pasy. Do grupy dołączyć może każdy. Pierwszy trening jest darmowy. Miesięczna opłata wynosi 80 zł. - Aby trenować brazylijskie jiu jitsu, nie trzeba mieć specjalnych predyspozycji – zapewnia Barbara Bęcek ze strzelińskiego klubu. – Jest to sport dla osób w każdym wieku, a wszystkiego można nauczyć się na treningach. Daje on nieograniczone możliwości rozwoju i poprawia sprawność fizyczną na wielu płaszczyznach - dodaje. Treningi odbywają się minimum dwa razy w tygodniu. Wszystkie informacje można znaleźć na profilu facebookowym klubu. Od kilku tygodni zajęcia prowadzone są w nowym obiekcie przy ul. Generała Maczka w Strzelinie.
Przejęcie kontroli…
Na czym polegają treningi? – Każdy składa się z trzech części. Rozpoczynamy rozgrzewką, która zwykle trwa ok. 45 minut. Wykonujemy podstawowe ćwiczenia gimnastyczne tj. przewroty, pady, przeskoki przez partnera, chodzenia na rękach, stanie na głowie czy przerzuty bokiem – tłumaczy. - Główna część treningu polega na prezentacji technik i ćwiczeń w parach. Każdą z nich powtarzamy kilkanaście razy z dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Ostatnią częścią treningu są walki. Osoby początkujące rozpoczynają walkę z kolan, natomiast doświadczeni zawodnicy ze stójki. Jiu jitsu polega na obaleniu przeciwnika, a następnie walce w parterze. Celem jest przejęcie kontroli nad rywalem oraz poddanie go przez założenie dźwigni na staw lub duszenie – dodaje. Osoba początkująca nie musi kupować żadnego sprzętu, aby zacząć ćwiczyć. – Trenujemy w dwóch odmianach: w kimonie (czyli w gi) oraz bez kimona (no gi). W formule no gi walczy się w spodenkach i tzw. rashguardach (typ sportowej, przylegającej do ciała koszulki wykonanej z elastycznych materiałów – red.). Jeżeli ktoś zamierza trenować regularnie powinien, kupić kimono – tłumaczy Bęcek.
Strzeliński klub uczestniczy w wielu zawodach. W ostatnim czasie odbyły się dwa ogólnopolskie turnieje – IV Charytatywny Meeting No Gi w Oławie, na którym Szczepan Bajtek wywalczył srebrny medal w kat. senior – 73,5 kg białe pasy oraz Turniej No Gi Fight w Dzierżnowie, w którym Artur Prusak zdobył brązowy medal w kat.senior – 74 kg niebieskie pasy. Najbliższe zawody (Puchar Polski Zachodniej MMA i BJJ) odbędą się 15 marca we Wrocławiu.
W przyszłości klub planuje stworzyć grupę treningową dla dzieci. – Potrzebujemy do tego minimum jeszcze jednego trenera. Mam nadzieję, że któraś z osób z naszej grupy zdobędzie uprawnienia instruktora i będziemy mieli możliwość dalszego rozwoju naszej filii – kończy Bęcek.
UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.