Już wkrótce rusza 24. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa, która w tym roku w całej Polsce odbywa się pod hasłem: „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią: świątynie, arcydzieła, pomniki”.
Dolny Śląsk może się poszczycić największą liczbą zabytków wpisanych do rejestru zabytków w Polsce. To wielka chluba regionu, ale również wielka odpowiedzialność, by zachować je w doskonałym stanie. Cel, który chcemy osiągnąć poprzez organizację EDD, to uświadomienie nie tylko mieszkańcom Dolnego Śląska, ale całej Polski, że o zabytki należy dbać, otaczać je profesjonalną opieką tak, by świadczyły o naszej przeszłości również kolejnym pokoleniom – mówi prof. Małgorzata Rozbicka, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Mieszkańcy województwa dolnośląskiego bez problemu w bogatej ofercie wydarzeń odbywających się w ramach EDD znajdą coś dla siebie. My proponujemy jednak pójść tropem dziedzictwa przemysłowo-technicznego.

Zacznijmy od wycieczki szlakiem wałbrzyskiego górnictwa. To propozycja dla tych, którzy lubią się bać, bowiem podczas niej towarzyszyć nam będą duchy z legend i mitów górniczych sztolni, zamieszkujące teren wałbrzyskich kopalni i towarzyszące górnikom w ich codziennej pracy. To one poprowadzą nas przez niezwykłą przestrzeń zrewitalizowanej kopalni „Julia”. Jeśli chcecie poznać górniczą codzienność, związane z nią legendy, a przy okazji zwiedzić kopalnię koniecznie odwiedźcie Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w dniach w dniach 9-16 września.

Ten półszlachetny kamień wydobywany był w Szklarach przez 100 lat, najlepsi jubilerzy w Europie wykonywali z niego przepiękne przedmioty ozdobne, z powodu swojej niepowtarzalnej urody został nazwany „Dolnośląskim Zielonym Złotem”. O roli, jaką chryzopraz – bo to o nim mowa – odegrał w kulturze i na przestrzeni dziejów, dowiecie się podczas wycieczki podziemną trasą edukacyjną w nieczynnej kopalni, która znajduje się w miejscowości Szklary-Huta. Podczas wycieczki będzie można zobaczyć naturalne żyły chryzoprazu, wyroby z niego wykonane oraz archiwalne zdjęcia. Wpiszcie w kalendarz 10-11 września i wybierzcie się na niezwykłą wycieczkę.

Sympatyków kolei zapraszamy natomiast 18 września do Wrocławia na spotkanie z duchem podróży, a także z duchem wynalazcy, inżyniera, konstruktora. Stacje kolejowe, dworce, parowozownie, hale peronowe, a nawet plątanina szyn – to wszystko to także pomniki, arcydzieła i świątynie nowoczesności i postępu. Jeśli chcecie poznać tajemniczy i coraz mniej znany świat kolei, poznać dzieje tego fascynującego wehikułu, to wydarzenie jest dla Was.

Pełną informację o tym, co będzie się działo podczas tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa na Dolnym Śląsku znajdziecie na stronie: http://edd.nid.pl

Na wszystkie wydarzenia wstęp bezpłatny.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także