Pani Józefa i jej niepełnosprawny syn zwrócili się o pomoc do gminy w przystosowaniu łazienki i budowie szamba
Pani Józefa i jej niepełnosprawny syn zwrócili się o pomoc do gminy w przystosowaniu łazienki i budowie szamba
Rodzina Kotalów z Sadowic jest w bardzo trudnej sytuacji. Pani Józefa ma 88 lat i pomaga swojemu niepełnosprawnemu synowi. Ich łazienka nie jest przystosowana dla takiej osoby. Jeszcze większym problemem jest brak szamba. Rodzina szuka pomocy.
Do naszej redakcji zwróciła się rodzina Kotalów z Sadowic (gmina Kondratowice). Poprosiła o pomoc w rozwiązaniu pewnego problemu. Rodzina mieszka w jednym z budynków wielorodzinnych. Znajduje się w bardzo trudnej sytuacji. Pani Józefa ma 88 lat. Mieszka z nią syn, pan Bogdan, który zmaga się z niepełnosprawnością i cukrzycą. Kobieta pomaga mu przy wykonywaniu czynności dnia codziennego. Rodzina ma wyremontowaną łazienkę, ale nie jest przystosowana dla osoby niepełnosprawnej. Panu Bogdanowi trudno się w niej poruszać. Jeszcze większym problemem jest brak szamba. – Nie możemy korzystać z toalety – zaczyna pani Józefa. - Na zewnątrz jest wychodek. Kupiłam synowi specjalne krzesło toaletę, z którego korzysta – dodaje. Rodzina zwróciła się do urzędu gminy z prośbą o pomoc. Pani Józefa zapewniła, że będzie partycypowała w kosztach. Półtora tygodnia temu na zlecenie urzędu wykopano przed budynkiem dół i przywieziono dwie beczki o pojemności 1000 l. – To pojemniki na wodę, a nie na nieczystości – zaczyna pani Józefa. - Beczki są za małe. Będziemy musieli często wzywać firmę do ich opróżniania, a to wiążę się ze sporymi kosztami – dodaje. W rozmowie z naszym dziennikarzem uczestniczyli sąsiedzi, którzy także zaangażowali się w pomoc tej rodzinie. – Dzwoniliśmy do urzędu gminy, aby to wyjaśnić. Usłyszeliśmy jednak, że jeśli państwu Kotalom nie pasują te pojemniki, to w ogóle nie będą mieli – skarży się jedna z sąsiadek.

„Na to nie ma zgody”
W tej sprawie udaliśmy się do Urzędu Gminy w Kondratowicach. – W marcu spotkałem się wspólnie z przewodniczącą rady Marią Karakow (radna z tamtego terenu) z panią Józefą Kotalą. Kobieta opowiedziała nam o swojej trudnej sytuacji i poprosiła o pomoc w przystosowaniu łazienki dla osoby niepełnosprawnej – zaczyna Wojciech Bochnak, wójt Kondratowic. – Wyjaśniliśmy, że może złożyć wniosek do Powiatowego Centrum Pomocy w Rodzinie w Strzelinie w zakresie likwidacji barier architektonicznych. Sekretarz gminy, a zarazem radny powiatowy, pomógł w przygotowaniu tego pisma, które zostało już złożone do PCPR. Czekamy na decyzję w tej sprawie – dodaje. Jak przyznaje, w międzyczasie pojawił się problem braku szamba. – Przypominam, że zgodnie z ustawą każdy mieszkaniec lub wspólnota ma obowiązek budowy szamba. Urząd dysponuje pieniędzmi publicznymi i nie może przeznaczać ich na budowę szamba na prywatnej posesji. Zadeklarowaliśmy więc pomoc przy wykopaniu dołów (prace wykonali pracownicy interwencyjni) oraz przy pozyskaniu zbiorników. Pojemniki udało się uzyskać bezpłatnie – tłumaczy. Jednocześnie zaznacza, że zbiorniki nie miały zostać zamontowane tam docelowo, ponieważ w przyszłości Sadowice (tak jak wszystkie wsie w gminie) będą skanalizowane. – Wszystko było w porządku do momentu, w którym w sprawę nie włączyły się osoby trzecie (sąsiedzi). Mam wrażenie, iż niektórzy pomyśleli, że skoro pomożemy przy budowie szamba tej rodzinie, to rozwiążemy problem pozostałych rodzin mieszkających w tym budynku. Na to zgody nie ma. Możemy wesprzeć (w formie, na którą pozwala nam prawo) wyłącznie państwa Kotalów, którzy potrzebują pomocy – wyjaśnia Bochnak. Urzędnicy zamierzają znaleźć inne rozwiązanie, które rozwiąże problem rodziny. – Być może uda się pozyskać dużo większe zbiorniki od jednego z przedsiębiorców rolnych. Za wcześnie jednak, żeby przedstawić konkrety. Przy budynku, w którym mieszka ta rodzina, jest skarpa. Może pojawić się również problem techniczny montażu większych pojemników. Na pewno będziemy chcieli w jakiś sposób wesprzeć tę rodzinę, ale jeszcze raz podkreślę, że nie mogą na tym korzystać inni lokatorzy – kończy wójt. Sekretarz Tomasz Gracz zapewnił również monitorowanie decyzji w sprawie złożonego wniosku do PCPR.


UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
Martyna
RE: Bez szamba, z nieprzystosowaną toaletą
Dobrze że gazeta interesuje się takimi tematami i pomaga ludziom potrzebującym pomocy. Dobrze że wójt pochyla się nad trudem tych ludzi. Jest dobrze, ale aby spełnione były założenia.
0

Przeczytaj także