ZNAJDŹ NA STRONIE

 

Tak po niewielkich opadach wygląda fragment ul. Kolejowej którą muszą chodzić mieszkający przy niej ludzie. W głębi, na terenie obsługiwanym przez firmie śmieciową, widać samochód ciężarowy, jeden z wielu, jakie tędy jeżdżą

Ponad miesiąc temu na łamach naszego tygodnika pisaliśmy o fatalnej sytuacji na ul. Kolejowej w Wiązowie – zabłoconej i zniszczonej drodze oraz uciążliwej działalności firmy Komunalnik. Mieszkańcy od wielu lat skarżą się na okropne warunki, jednak do tej pory nie zauważono żadnych znaczących zmian, które przyczyniłyby się do poprawy jakości życia.

W poprzednim artykule nie umieściliśmy odpowiedzi od urzędów na pytania dotyczące tego tematu. Teraz udało się takie odpowiedzi uzyskać. Urząd Miasta i Gminy w Wiązowie zapytaliśmy o przebudowę tzw. obwodnicy Wiązowa, prowadzone rozmowy z przedstawicielami PKP w związku z wyremontowaniem lub budową chodnika przy tej ulicy, czy urząd w najbliższym czasie zadba o czystość drogi oraz czy obliguje firmę Komunalnik do sprzątania, o nowo postawiony znak zakazu wjazdu pojazdów ciężarowych oraz o pisma, które wysyłają mieszkańcy i są związane z zaniepokojeniem działalnością firmy Komunalnik. Oto, jakie otrzymaliśmy odpowiedzi od Malwiny Hertig, rzecznik wiązowskiego urzędu:

"Zadanie zostało podzielone na trzy etapy. W 2024 roku z sukcesem zakończyliśmy pierwszy etap. Złożyliśmy również wniosek o dofinansowanie do Urzędu Marszałkowskiego – jeśli uda nam się je uzyskać, rozpoczniemy realizację drugiego etapu w roku bieżącym. Jednocześnie uregulowaliśmy wszystkie kwestie prawne, dzięki czemu jesteśmy obecnie właścicielami całego odcinka. Trzeci etap zadania zaplanowano na 2026 rok, a przygotowania do jego realizacji są już w toku. Ograniczenie [zakaz wjazdu dla pojazdów ciężarowych – red.] zostało wprowadzone zgodnie z sugestiami mieszkańców oraz z uwzględnieniem parametrów drogi. Jego celem jest przede wszystkim ułatwienie rolnikom swobodnego przejazdu ich sprzętem, bez konieczności wjeżdżania na rynek.

Firma Komunalnik działa na podstawie decyzji wydanej przez starostę strzelińskiego, dlatego to starostwo jako organ wydający tę decyzję powinno jako pierwsze pełnić nadzór nad jej działalnością. Gmina na bieżąco reaguje na pisma i skargi wpływające do urzędu, monitorujemy, oczywiście według naszych kompetencji, działalność firmy Komunalnik. Regularnie kierujemy wnioski o kontrolę do odpowiednich organów. Z naszej strony wysyłanie wniosków o kontrolę i nadzór ma na celu ograniczenie uciążliwości działalności firmy Komunalnik dla naszych mieszkańców. Jeśli chodzi o zabłocenia, o które Pani pyta, dotyczą one działki należącej do PKP. Ze swojej strony zgłaszamy ten problem zarówno właścicielowi terenu, jak i firmie".

 

Powiat odpowiada

Starostwo powiatowe w Strzelinie zapytaliśmy o ostatnie spotkanie związane z ul. Kolejową, pozwolenie na działalność firmy Komunalnik oraz ewentualne jego cofnięcie, a także o kontrole składowiska odpadów w Wiązowie. W odpowiedzi od inspektor ds. nieruchomości i ochrony środowiska Doroty Saczyńskiej czytamy:

"W lipcu 2024 r. w urzędzie odbyło się spotkanie z mieszkańcami sąsiadującymi z terenem w/w działki, mające na celu omówienie problemów i uciążliwości, związanych z funkcjonowaniem w/w spółki oraz poinformowanie mieszkańców o możliwościach podjęcia działań w ramach posiadanych przez starostę strzelińskiego kompetencji. W spotkaniu brali udział zainteresowani mieszkańcy, starosta strzeliński i pracownicy Wydziału Nieruchomości i Ochrony Środowiska.

W 2016 r. spółka PHU Komunalnik otrzymała zezwolenie na zbieranie odpadów na działce nr 65/14 obręb Stary Wiązów (decyzja starosty strzelińskiego z dnia 28.04.2016 r.). Ważność zezwolenia upływa w dniu 27.04.2026 r. Jednocześnie informuję, że starosta strzeliński w dniu 08.10.2024 r. wydał decyzję odmowną w sprawie zmiany zezwolenia na zbieranie odpadów dla    w/w spółki (decyzja z dnia 08.10.2024 r.) Skutkiem odmowy jest utrata posiadanego zezwolenia, jednak PHU Komunalnik Sp. z o.o. wniosła skuteczne odwołanie od przedmiotowej decyzji do Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Wrocławiu. Obecnie sprawa toczy się w w/w organie odwoławczym.

Cały artykuł zamieściliśmy w 4 (1241) wydaniu papierowym Słowa Regionu.



UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także