ZNAJDŹ NA STRONIE

Makieta zamku von Czirnów. Wizualizacja powstała w pracowni dr Macieja Małachowicza (po prawej)
Raczej nie możemy spodziewać się, że siedziba von Czirnów zostanie odbudowana. Chociaż pierwszy krok został już zrobiony. O Gromniku pisaliśmy na naszych łamach wielokrotnie, ale najczęściej w kontekście prowadzonych tam wykopalisk archeologicznych. Kilkanaście lat prac, prowadzonych przez zespół prof. Krzysztofa Jaworskiego z Uniwersytetu Wrocławskiego, zaowocowało powstaniem wielu artykułów naukowych.
Od dwóch lat najwyższe wzniesienie Wzgórz Niemczańsko-Strzelińskich zmienia się i to z myślą o turystyce. - Zakończyliśmy dwuletni projekt współfinansowany przez Euroregion Glacensis pod nazwą „ Poznajemy nasze dziedzictwo” - powiedział Jarosław Taranek, wójt Przeworna. - W pierwszym etapie odbudowane zostało lapidarium na wzgórzu Gromnika, a w tym roku kontynuowaliśmy zagospodarowanie polany szczytowej, wraz z Wizualizacja baszty mieszkalnej znajdującej się  nad odkopaną piwnicązabezpieczeniem terenu, na którym prowadzono wykopaliska archeologiczne. Zamontowane zostały także stojaki na rowery, kosze na śmieci oraz tablice informacyjne. W ramach projektu powstała również „Koncepcja naukowo-historyczna zamku von Czirnów” wraz z makietą, wizualizacją 3D, oraz ulotki i foldery promujące Gromnik jako miejsce aktywnego wypoczynku – wyjaśnił wójt. Autorem naukowo-historycznej koncepcji zamku von Czirnów jest dr inż. architekt Maciej Małachowicz we współpracy z dr inż architektem Rafałem Karnickim.
Model 3D kompleksu obronnego na Gromniku z XV wieku
Cały artykuł dostępny jest tutaj

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także