Nowe stawki ekwiwalentu dla strażaków i program, który będzie realizowany w gminie Przeworno po raz pierwszy, a który ma na celu ułatwić życie osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom.

Niedawno odbyło się posiedzenie komisji stałych Rady Gminy Przeworno. Agnieszka Brzezińska, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Przewornie, przedstawiła uchwałę w sprawie przystąpienia gminy Przeworno do programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością”. Projekt będzie realizowany w gminie Przeworno po raz pierwszy, a usługi asystenta osoby z niepełnosprawnością są formą wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności. Gmina Przeworno pozyskała na ten cel 255 tys. zł. – Nie dokładamy żadnych środków własnych – podkreśliła kierownik Agnieszka Brzezińska. W ramach projektu zostanie zatrudnionych jedenastu asystentów osób niepełnosprawnych.

Radny Krzysztof Hutnik chciał wiedzieć, przez ile godzin w miesiącu asystent wykonuje swoje obowiązki. Kierownik Brzezińska odpowiedziała, że zależy to od stopnia niepełnosprawności podopiecznego. Przy znacznym stopniu niepełnosprawności – 720 godzin rocznie (ok. 60 godzin miesięcznie), a przy umiarkowanym – 360 godzin rocznie (ok. 35 godzin miesięcznie). Z pomocy asystenta mogą korzystać także rodzice, którzy mają niepełnosprawne dzieci. Asystent będzie zatrudniony przez GOPS na umowę zlecenie i otrzyma 50 zł/brutto za godzinę pracy.

 

Z przysiółka na osadę

Jan Wasylów przedstawił uchwałę w sprawie wysokości ekwiwalentu dla członków Ochotniczych Straży Pożarnych funkcjonujących na terenie Gminy Przeworno. Wysokość ekwiwalentu jest ustalana co dwa lata. – Za udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych było 25 zł, a teraz proponujemy 30 zł – mówił Jan Wasylów. – Pozostawiamy bez zmian – 10 zl za udział w szkoleniu organizowanym przez Państwową Straż Pożarną albo ewentualnie przez gminę. […] Na terenie naszego województwa stawki oscylują w granicach od 20 do 36 zł. Nasza stawka mieści się w przedziale, jest akceptowana przez naszych ochotników i na miarę naszych możliwości – podkreślił Jan Wasylów.

Cały artykuł zamieściliśmy w 11 (1199) wydaniu papierowym Słowa Regionu. Materiał ten, w całości, przeczytasz  również na portalu egazety.pleprasa.pl, a także e-kioskUWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
TruckdriverDST
Być może spadnie liczba pożarów... :D
3
Gravatar
cześ
30 zł za akcję??? Chyba za godzinę akcji chociaż to i tak marne grosze są!
1
Gravatar
spajker.
to tyle co godzina pracy radnego. trzeba im tylko kawę i słone paluszki dodać.
2

Przeczytaj także